1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 29.09.2012, 18:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 11.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Siniša Premužaj (Varaždin), Dražen Fejer (Bjelovar)
Hajduk

S Maksimira:Borna Rupnik, Maj Gašparac • subota, 29.09.2012.

U svom 61. susretu u samostalnoj Hrvatskoj, Dinamo i Hajduk ponudili su vrlo zanimljivo prvo i nešto mirnije drugo poluvrijeme, a Splićani nisu uspjeli sačuvati svoje rano stečeno vodstvo. Dva je pogotka, jedan iz voleja, a jedan iz kaznenog udarca, postigao Sammir, proslavivši tako pozivnicu u reprezentaciju...

Na Maksimiru je odigran još jedan veliki hrvatski derbi, sraz Dinama i Hajduka. Iako je susret počeo odlično za goste, Dinamo je još u prvom poluvremenu preokrenuo rezultat, a u nastavku potvrdio pobjedu kojom čuva vodeće mjesto na tablici.

Dinamov trener Ante Čačić odlučio je svoje realizacijske brige "liječiti" Antom Rukavinom, Duje Čopom i Fatosom Beqirajem u napadu, dok je trostruki strijelac iz Vrsara, Ivan Krstanović priliku dobio tek u drugom poluvremenu. U početnim su postavama bili i novopečeni reprezentativci Sammir i Josip Radošević, čija je igra bila pod posebnim povećalom, a u najavama se očekivao prilično čvrst, nepopustljiv i ne posebno atraktivan nogomet.

Na pogodak se, međutim, čekalo samo 33 sekunde.

Ivan Vuković izborio se za prostor na desnoj strani, a u sredini je sam ostao Mijo Caktaš, koji je mirno mogao pogurnuti loptu u mrežu za erupciju oduševljenja među gostujućim navijačima, koji su ispunili više od polovice južne tribine.

Igrač utakmice

Zaigravši pod posebnim pritiskom nakon osporavanog poziva u hrvatsku reprezentaciju, Sammir je svoju aktivnu igru u dresu Dinama okrunio vrlo lijepim pogotkom za izjednačenje, a u drugom je poluvremenu hladnokrvno realizirao još jedan kazneni udarac. S deset je postignutih pogodaka vodeći strijelac lige, a drugi strijelac Dinama ostaje Duje Čop, koji je protiv Hajduka ubilježio svoj šesti pogodak sezone.

Pokušao je Hajduk još jednom po lijevoj strani, Vuković je "bombom" testirao Ivana Kelavu iz slobodnog udarca, no ostatak je poluvremena, unatoč prilično žilavoj i discipliniranoj obrani Splićana pripao Dinamu.

Dva je puta pucao Arijan Ademi, glavom su pokušavali Duje Čop i Tonel, probao je i Fatos Beqiraj iskosa, no Modri ili nisu bili precizni ili je sigurni Goran Blažević bio na mjestu. Hajduk je u 34. minuti bio prisiljen i na zamjenu zbog ozljede Danijela Stojanovića, a potom je uslijedio preokret.

Izjednačio je sjajnim pogotkom ni više ni manje nego - Sammir, pogodivši volejem iz skoka, na dodavanje Ante Rukavine.

Dalo je to dodatna krila Dinamu, stigla je i glasnija podrška s tribina, a nagrada je došla u obliku novog pogotka, nakon propuštenih prilika baš Sammira i Rukavine.

Minutu prije odmora odličnu je loptu prema Čopu poslao mladi Mateo Kovačić, a napadač Zagrepčana istrčao sam prema Blaževiću i naciljao suprotni donji kut za 2:1.

U nastavak je Hajduk ušao sa željom da bude opasniji po Kelavu pa su zaprijetili Caktaš i Radošević, no momčad Miše Krstičevića nije se uspjela nametnuti. Štoviše, Beqiraj je na još jedno vrlo dobro dodavanje Kovačića imao izglednu priliku za treći pogodak Dinama, ali je ponovno pucao pored gola.

Ritam igre ipak je počeo padati, zanimljivosti je bilo sve manje, ali u 78. minuti riješeno je pitanje pobjednika.

Avdija Vršajević zahvatio je Domagoja Vidu u kaznenom prostoru, a sudac Vlado Svilokos nakon duže konzultacije sa svojim pomoćnikom pokazao na bijelu točku. Siguran realizator bio je Sammir, koji je Blaževića poslao u jednu, a loptu u drugu stranu. Dinamova je desetka potom napustila teren, uz kombinaciju pljeska i zvižduka: Čačić je umjesto njega poslao 16-godišnjeg debitanta Alena Halilovića, jednu od najvećih perspektiva maksimirske momčadi. Halilovićevu je loptu u samoj završnici Krstanović skrenuo u mrežu, no pomoćni je sudac označio zaleđe, te se rezultat nije promijenio.

Hrvatski je prvak rutinski dočekao kraj susreta i okreće se novom nastupu u Ligi prvaka, gostovanju kod imenjaka u Kijevu, a Hajduk u sljedećem kolu na Poljudu čeka Cibaliju.