Automoto

Kvalifikacije napete do samog kraja otišle Lorenzu

Maja Giljanović • subota, 29.09.2012.

Vrlo uzbudljive bile su kvalifikacije Velike nagrade Aragona, a s krugom od 1:49,404 brži od svih među ostalima i Danija Pedrose na drugom i Cala Crutchlowa na trećem mjestu bio je vodeći u poretku Svjetskog prvenstva Jorge Lorenzo.

Nakon što su u petak slobodni treninzi bili voženi po kiši, u današnjim kvalifikacijama Velike nagrade Aragona svi su pokušali izvući najviše moguće iz suhih uvjeta, a nakon vrlo uzbudljive borbe do prve startne pozicije za sutrašnju utrku na Motorlandu stigao je Jorge Lorenzo (Yamaha).

Bivši svjetski prvak koji ovdje u dvije dosadašnje utrke nije bio bolji od trećeg mjesta (lani je osvojio treće, a prije dvije godine ćetvrto mjesto) vrijeme najbržeg kruga spustio je na 1:49,404 i nakon što su tijekom kvalifikacija veći broj izmjenjivao u vodstvu uzeo prvo mjesto ispred jedinog konkurenta za naslov prvaka Danija Pedrose (Repsol Honda). Nezgodan pad u ranoj fazi kvalifikacija Pedrosu nije previše omeo, a dobar posao napravili su i mehaničari Repsol Honde i stavili mu motor ponovno u funkciji budući mu rezervni nije bio po volji.

Nakon San Marina prije dva tjedna iz prvog startnog reda opet će krenuti Cal Crutchlow (Monster Tech3 Yamaha), četvrto mjesto zauzeo je Ben Spies (Yamaha), peto Stefan Bradl (LCR Honda), a u drugi startni red ugurao se i Andrea Dovizioso (Monster Tech 3 Yamaha). Impresivan sedmi bio je Jonathan Rea koji se na velikoj sceni MotoGP-ja drugu utrku zaredom nalazi zahvaljujući ozljedi još uvijek aktualnog prvaka Caseyja Stonera. Britanac se smjestio na sedmo mjesto ispred ni manje ni više nego dvojice bivših prvaka svijeta, obojice iz Ducatija, Valentina Rossija na osmom i Nickyja Haydena nakon teškog pada na devetom mjestu.

Među vozačima na CRT-u najbolji je bio Aleix Espargaro (ART) na 11. mjesto, a začelje je "osvojio David Salom (BQR) s više od četiri sekunde zaostatka iza Lorenza.

Pole-poziciju u Moto2 ispred Pola Espargara i Andree Iannonea osvojio je Simone Corsi, a u Moto3 ispred Luisa Saloma i Sandra Cortesea Jonas Folger.