Vodeni sportovi

Ani Grgić dva, Katarini Radoš jedno finale

Maja Giljanović • utorak, 02.10.2012.

U Dubaiju se u utorak i srijedu održava prvi od osam mitinga FINA Svjetskog kupa u 25-metarskim bazenima nagradnog fonda u iznosu od 1,2 milijuna dolara, a prvog dana natjecanja među 130 plivača iz 32 države nastupilo je i četvero hrvatskih. 16-godišnja Ana Grgić izborila je finala na 50 i na 200 leđno, Splićankina vršnjakinja Katarina Radoš finalistica je na 50 leđno, 18-godišnji Fran Krznarić zauzeo je 11. mjesto na 100 mješovito, a mladostašev vršnjak Mihael Vukić bio je 12. na 50 delfin i 20. na 100 slobodno.

Prošle godine osvojene naslove ukupnih pobjednika Svjetskog kupa u 25-metarskim bazenima brane olimpijski pobjednik na 200 delfin Chad Le Clos i Theresa Alshammar koja je u koncem srpnja i početkom kolovoza u Londonu nastupila na svojim petim Igrama. Nova sezona otvorena je danas kvalifikacijama prvog od dva dana natjecanja u Dubaiju, a među 130 plivača iz 32 države nastupilo je i četvero hrvatskih.

U kvalifikacijama svoje nastupe jutros su završili Fran Krznarić, Mihael Vukić i Katarina Radoš u jednoj od dvije discipline koje je prijavila. Krznarić je s 58,48 na 100 mješovito zauzeo 11. mjesto, a do osmog mjesta i plasmana u finale nedostajalo mu je više od tri sekunde (Omar Pinzon osmo je mjesto osvojio s 55,20). Najbrži je s 53,37 bio Kenneth To, Darian Townsend s 53,43 zauzeo je drugo, a George Boval s 53,64 treće mjesto.

Vukić se okušao na 50 delfin i 100 slobodno. Bliži finalu bio je na 50 delfin gdje je s 24,50 iza Rolanda Schoemana (23,03), Jasona Dunforda (23,10) i Le Closa (23,29) s Neilom Watsonom podijelio 12. mjesto s više od pola sekunde zaostatka za osmoplasiranim Ashleyem Delaneyem (23,86), a s 51,01 na 100 slobodno smjestio se na 20. mjesto. Najbrži i jedini ispod 48 sekundi s 47,70 bio je Tommaso Dorsogna, Townsend je s 48,05 zauzeo drugo, a Schoeman s 48,07 treće mjesto.

Ana Grgić je u obje discipline u kojima je nastupila izborila i finale. Na 200 leđno s 2:19,96 iza Darije Ževine (2:08,18), Melisse Ingram (2:08,34) i Katinke Hosszu 16-godišnjakinja je zauzela sedmo mjesto, a na 50 leđno s 29,90 iza Rachel Goh (27,65), Noriko Inade (27,73) i Jenny Mensing (29,10) bila je peta. U disciplini u kojoj je svjetski rekord od Istanbula 2009. godine u vremenu od 25,70 u rukama Sanje Jovanović finale je sa sedmim najbržim rezultatom kvalifikacija izborila i Radoš (30,41), a na 200 leđno s 2:19,96 zauzela je deveto mjesto i za ulazak u finale ostala prva ispod crte (osmo mjesto i nastup u finalu s 2:20,98 izborila je Anouque Berghuis.