Premijer: Karlovac i Dubrava pobjedama ostali vodeći klubovi lige i nakon petog kola

Ivan Dominik • nedjelja, 07.10.2012.

Samo jedan dan bio je dovoljan za odigravanje kompletnog petog kola Premijer lige. Subota je donijela svih sedam utakmica kola, a nakon njega su se novim pobjedama dodatno na vrhu ligaške tablice utvrdili Dubrava i Karlovac. Riječki je Zamet iznenadio Goricu za prekid negativne serije i prvu pobjedu u sezoni, dok su vrijedne i teške pobjede ostvarile i ekipe novaka u ligi, Medveščaka i Vidovca...

Karlovcu i Dubravi pete pobjede u nizu za ostanak na vrhu ligaškog poretka

Momčad Karlovca, koja je na ulasku u ovu sezonu ostala bez mnogo važnih igrača poput Stipe Mandalinića koji je otišao u CO Zagreb te koja je novu sezonu dočekala osjetno promijenjena, i dalje igra u fantastičnoj formi. U petom je kolu Premijer lige zabilježila i petu pobjedu zaredom, a na domaćem je parketu uvjerljivo svladan Poreč. Pred 1.500 gledatelja u Karlovcu domaćini su bili dominantni u derbiju kola te su nakon teškog prvog poluvremena, u kojem su najčešće održavali dva gola razlike, u nastavku prelomili susret.

Vezane vijesti

Prvi su dio uspjeli završiti uz 15:10, iako su se dosta mučili, no u nastavku sjajnom napadačkom igrom "razbijaju" obranu Istrana i ne daju Poreču nikakve šanse. Ulaskom u završnicu susreta dolaze na "plus sedam", razliku kojom i završavaju sraz s Porečanima, a konačan ishod bio je 32:25 za domaće. Klub iz Grada na četiri rijeke vodio je do pobjede odlični vratar Prezelj s 18 obrana, dok su od strijelaca po pet golova dali Cindrić, Hadrović i Bačić. Za poraženi Poreč Stefan Vujić je zabio devet pogodaka, dok je mladi hrvatski reprezentativac Teo Čorić dodao četiri.

Putem Karlovčana ide jedino još momčad Dubrave iz Zagreba, koja jedina još drži korak s Karlovčanima i koja je također stopostotna u prvih pet kola lige. Veprovi su posljednju pobjedu zabilježili kod Splita u gostima slaveći rezultatom 36:31. U izrazito efikasnoj utakmici na Gripama Dubrava je pokazala svu nadmoć nad mladim sastavom Splićana, vodila je tijekom cijelog susreta, a pogotovo u prvom poluvremenu kada je često bilo i tri razlike u korist gostiju. No ipak, na odmor se otišlo minimalnim vodstvom Dubrave od 15:14.

Nastavak je donio jači tempo i još bolju igru gostiju, osobito u obrani. Mlada momčad Splita nije uspjela izdržati konstantan pritisak Veprova te je počela griješiti. U isto vrijeme je Dubrava zabijala u serijama, što je sve skupa dovelo do sloma domaćih, pogotovo ulaskom u posljednjih deset minuta susreta kada se Dubrava odvojila na "plus pet" s kojima je i završila susret. Najbolji u sastavu Dubrave bili su Dumenčić s devet golova te Domagoj Pavlović, odnosno Kovačević, koji su dodali svaki po sedam zgoditaka, dok je vrlo dobar bio i vratar Tin Badžek. Kod domaćina se najviše istaknuo sedmerostruki strijelac Vranković.

Prva pobjeda Zameta za prekid gubitničke serije, Medvjedi teško sa Spačvom

Riječki je Zamet nakon katastrofalnog ulaska u sezonu, četiri ligaška poraza u nizu, ispadanja iz Europe odnosno Kupa EHF-a te smjene trenera Alena Kurbanovića, koji je nakratko zamijenjen novim strategom Igorom Dokmanovićem, konačno uspio stići i do prve pobjede u važnoj utakmici. U Velikoj Gorici Zamećani su iznenadili domaću Goricu furioznom i motiviranom igrom, koja ih je dovela do prvog ovosezonskog trijumfa u Premijer ligi. Igor Dokmanović "probudio" je Zamet, koji je u Gorici odigrao jednostavno - fantastično.

Od prve minute utakmice Zamet je nametnuo svoj stil igre, napravio je razliku i počeo kontrolirati dvoboj. Sjajno je i efikasno te vrlo jednostavno igrao u napadu, dok su vratari bili besprijekorni - Đurica i Slavić obranili su pet od osam sedmeraca domaćinima. U oba poluvremena Zamet je zabio po 17 pogodaka što je izvrstan učinak, na odmoru je vodio 17:11, najčešće zabijajući u serijama, dok je u nastavku samo iskontrolirao susret i slavio rezultatom 34:31. Najbolji u pobjedničkom sastavu bili su Marin Kružić sa šest i Mateo Hrvatin s pet golova, dok su najubojitiji topnici na drugoj strani bili Ceković i Laljek s osam odnosno sedam zgoditaka.

Novak i veliko ugodno iznenađenje ovogodišnjeg izdanja Premijer lige, Medveščak NFD, kod kuće je igrao s vinkovačkom Spačvom. Medvjedi su imali dosta problema s jakim i opasnim protivnikom, ali su ipak uspjeli doći do bodova u izrazito teškoj, borbenoj, tvrdoj i golovima siromašnoj utakmici. Medveščak je odlično krenuo u susret, zabijao je u serijama i neko vrijeme vodio i s čak pet golova razlike (9:4), međutim, Spačva odgovara u završnici prvog dijela te dolazi na konačan rezultat poluvremena i minimalnu razliku, 12:11.

U nastavku Spačva čak dolazi i u egal te ne dozvoljava Medveščaku da se odlijepi i prelomi utakmicu. Veći dio drugog dijela igralo se u ritmu gol za gol, no krajem susreta domaćini odgovaraju na svaki gol Vinkovčana s dva svoja te se napokon odvajaju. Dolaskom na "plus četiri" u posljednjih deset minuta susreta Medveščak se više nije osvrtao i iako se Spačva borila do samog kraja, izgubila je naposljetku tijesno uz 24:23. Ante Tokić zabio je čak devet golova za Medvjede čime je postao i igračem utakmice, dok je kod Spačve Zlatan Tomašević zabio najviše, šest pogodaka.

Siscia opravdala ulogu favorita nad Buzetom, Bjelovaru lak zadatak s Varteksom

Grad Sisak je dočekao još jednu domaću pobjedu svog ljubimca, rukometnog kluba Siscije, koji je kod kuće deklasirao Buzet s osam golova razlike. Osim prvog vodstva od 1:0 za koje za Buzet zabio Ljubotina, sve ostalo u srazu ta dva kluba pripalo je Sisciji. Već u uvodnim minutama dvoboja domaći su okrenuli vodstvo u svoju korist, zabili su nekoliko serija pogodaka, odvojili se na veliku prednost i do pet golova razlike pa se na odmor otišlo uvjerljivim vodstvom domaćih od 13:7.

U nastavku je viđen isti zaplet i rasplet te slična igra obje ekipe do kraja utakmice. I dalje je Siscia zabijala serije pogodaka, a Buzet nije napravio ništa osim nekoliko dobrih pogodaka i poteza te akcija na početku drugog poluvremena. Do najviše prednosti domaći stižu u posljednjih pet minuta dvoboja kada su stigli i do "plus 12" (28:16), no, do kraja susreta se Siscia opušta te Buzet smanjuje deficit. Na kraju je Siscia zasluženo stigla do 29:21 trijumfa za koji je najzaslužniji bio Janko Kević sa šest golova te vratarski dvojac domaćih koji je skupio 18 obrana. Toliko obrana imao je i Aleks Jović iz Buzeta, dok je za taj klub najviše zabio Ivica Gudić s četiri gola.

Bjelovar protiv Varteksa nije imao većih problema u petom kolu Premijer lige. Od samog početka utakmice i nekoliko manje bitnih i mizernijih vodstva gostiju, Bjelovar je čvrsto držao tijek utakmice i inicijativu u svojim rukama. U prvom poluvremenu su Bjelovarci nakon uvodnih pet minuta na svaki gol Varteksa odgovarali sa svoja dva što im je donijelo razliku od pet pogodaka na poluvremenu, 15:10.

U nastavku su domaći vrlo brzo prelomili rezultat i utakmicu, s nekoliko su velikih serija do 47. minute stekli osjetnu prednost od čak 13 golova razlike, a onda su se opustili i dali Varaždincima da igraju. Ipak, gosti nisu uspjeli izbjeći veliki poraz te je susret završen s deset pogodaka viška za Bjelovar, odnosno rezultatom 33:23. Osam golova zabio je Igor Gašparović za slavljenike, a jedan je manje dodao Luka Tandara. Kod gostiju iz Zagorja najbolji je bio sedmerostruki strijelac Luka Trojko.

U posljednjem susretu kola Vidovec je u vrlo uzbudljivom i napetom dvoboju protiv jake Marine iz Kaštel Starog uspio doći do pobjede uz rezultat 36:35.