SP 2014., Kvalifikacije, Skupina A, 12.10.2012, 20:30 h, Skoplje, Arena Filip II Makedonski, gledatelja: 33.000
Suci: Peter Rasmussen, Henrik Sonderby, Lars Rix (Danska)

Marin Vuković • petak, 12.10.2012.

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je prvu službenu pobjedu na makedonskom tlu i došla do velika tri boda na teškom gostovanju. Nakon vodećeg pogotka Makedonaca, korak bliže Svjetskom prvenstvu u Brazilu odveli su nas Vedran Ćorluka i Ivan Rakitić.

Nikola Gligorov
55'
5
Boban Grnčarov
74'
11
Ferhan Hasani
82'
Čedomir Janevski
10
(do 84')
9
(do 64')
Igor Štimac

Usprkos žilavom i discipliniranom otporu makedonske reprezentacije, ali i vodećem pogotku Agima Ibraimija, najbolji su hrvatski nogometaši pronašli put do pobjede na dosad neosvojivom tlu.

Pogocima Vedrana Ćorluke u prvom i Ivana Rakitića u drugom poluvremenu, Hrvatska je izborila pobjedu od 2:1 i upisala nova tri boda u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. godine, a da je u završnici utakmice bilo više koncentracije pobjeda je mogla biti još uvjerljivija.

Svoj debi u dresu hrvatske reprezentacije upisao je i Dinamov veznjak Sammir, koji je u 64. minuti zamijenio Nikicu Jelavića i solidno odigrao završnih pola sata utakmice.

Na Wales bez Vukojevića

Da večeras ipak ne bude sve savršeno pobrinuo se danski sudac Peter Rasmussen, koji je (doduše zasluženo) dodijelio žute kartone Ognjenu Vukojeviću i Vedranu Ćorluki, što znači da zadnji vezni kijevskog Dynama neće biti u konkurenciji za nastup protiv Walesa. Izbornik Igor Štimac morat će pronaći novo rješenje na mjestu zadnjeg veznog za utakmicu protiv Walesa i sjajnog Garetha Balea, koji je večeras protiv Škotske pružio fantastičnu predstavu.

Hrvatska je od početka utakmice preuzela kontrolu nad loptom, no "kockasti" je vezni red bio bez prave ideje, a napadači bez lopti kojima bi ugrozili makedonskog vratara Martina Bogatinova. Domaćin je za to vrijeme bez posebnog pritiska i agresivnosti disciplinirano čekao svoju priliku i nakon petnaestak minuta "ispitivanja snaga" iz doslovno prve prilike došao do vodećeg pogotka.

Goran Pandev je u 16. minuti došao do lopte i uposlio Agima Ibraimija, a on vješto prebacio loptu na bolju, desnu nogu i prizemnim udarcem poslao loptu pored skamenjenog i nemoćnog Stipe Pletikose. Bio je to pravi hladan tuš od kojega se hrvatska reprezentacija oporavljala desetak minuta i tek tada došla do prve prave prilike.

Igrala se 25. minuta kada je Hrvatska izborila udarac iz kuta, nakon kojeg je makedonska obrana zaboravila na Nikicu Jelavića, a napadač Evertona na drugoj vratnici dočekao loptu i iz izgledne prilike glavom pucao pored gola. Kažu da se na greškama uči, no iz ovoga propusta makedonska obrana nije izvukla pouke i šest minuta kasnije Hrvati su došli do izjednačenja.

Scenarij je bio posve isti. Udarac iz kuta na drugu vratnicu, gdje se ovoga puta zaboravljen i potpuno sam našao Vedran Ćorluka, imao vremena smiriti loptu i preciznim je udarcem smjestiti u bliži kut domaćeg gola, a rezultatom 1:1 na kraju se otišlo i na odmor.

I nastavak utakmice ponudio je presliku prvoga dijela, Hrvatska je kontrolirala utakmicu i posjed lopte i zapravo je bilo pitanje vremena kada će se iz dominacije izroditi i kakva izgledna prilika. Sudbina je htjela da to ponovno bude iz prekida.

U 60. minuti Rakitić je na impresivan način iz slobodnog udarca s preko 30 metara prebacio vratara Martina Bogatinova i Hrvatskoj donio prednost od 2:1. Bio je to identičan pokušaj kao iz prvoga dijela, kada se makedonski čuvar mreže ipak uspio ispružiti i obraniti svoju mrežu. Ovoga puta nije bio takve sreće.

Izbornik Igor Štimac promptno je reagirao uvođenjem Sammira, kako bi konsolidirao redove i nastavio kontrolirati igru, a hrvatski je Brazilac praktički u prvom napadu mogao izrežirati treći pogodak, no makedonska je obrana u posljednji tren očistila situaciju.

Trinaest minuta prije kraja Nikola Kalinić, koji je u igru ušao umjesto danas slabo primjetnog Marija Mandžukića, imao je mat situaciju pred vratima Makedonije. U stopostotnoj prilici loše je zahvatio loptu i ona je odsjela pored vratnice.

Makedonci su u posljednjih desetak minuta stvorili pritisak pred vratima Pletikose, no bez prave opasnosti po hrvatsku mrežu. U samoj završnici treći je hrvatski pogodak mogao postići i Srna, iz slobodnog udarca neposredno prije sučevog posljednjeg zvižduka pogodio je - vratnicu.

Hrvatska se iz Skoplja zasluženo vraća s punim plijenom i sjajan je to uvod u osječki susret s Walesom u utorak i poziv gledateljima da u velikom broju podrže hrvatske reprezentativce u posljednjoj kvalifikacijskoj utakmici u 2012. godini.

• Obrisan korisnik13.10.2012. u 20:38
    taj tvoj mourinho dao je 20 milijuna eura, frajeru, za ferreiru. jedan ferguson dao je 18 milijun a funti za andersona. a to im nisu jedini promašaji. zato i jesu mački u vreči. a šta kažeš ti, ja to nisam rekao, složio bi se. modrić je postao alibi igrač. domet mu je dodati igraču najbližem do... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 14:58
    Namjerno sam izostavio velika slova da naglasim svoju misao, pripiši to literalnoj slobodi.Lektore u Babić-Finka-Moguš postoje obje riječi s tim da podrijetlo ima prednost nad porijeklom. Ako te zanima više pročitaj: http://hrcak.srce.hr/file/71227LP
  • ronny198713.10.2012. u 13:50
    mislim da čovjek koji sve nacije osim svoje vlastite piše malim slovom nema pravo govoriti nekome da je malograđanin. i nije podrijetlo, nego porijeklo.s ostalim se slažem...
    ronny1987
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 13:25
    Čestitke dečkima na igri i rezultatu. Što se tiče pojedinaca pozitivno sam iznenađen Striničem, za kojeg sam mislio da igra samo zato jer smo strašno deficitarni na lijevom beku ali se iz utakmivce u utakmicu popravlja, razočaran sam neigranjem Eduarda, odnosno iznenađen uvođenjem Kaliniča (za mene... [više na forumu]