3. HNL Jug: Jadran (LP) deklasirao Jadran (KS), Val povećao vodstvo na tablici

Ivan Dominik • utorak, 16.10.2012.

I u 3. HNL Jug odigrano je tijekom proteklog vikenda deveto kolo, no nije se mnogo promjena na vrhu ligaške tablice dogodilo nakon njegova odigravanja. Val je pobjedom učvrstio čelnu poziciju, Jadran (LP) je kod kuće deklasirao Jadrana iz Kaštel Sućurca, Velebit je dalje zadnji te gubi utakmicu za utakmicom, dok je vrlo interesantno bilo u "dubrovačkom" derbiju...

U Ivanbegovini je domaći Kamen ugostio odličnu momčad Hrvaca koja je igrala u vrhunskoj formi i koja je na to gostovanje stigla s četiri pobjede u nizu. Međutim, domaći Kamen nije dozvolio Hrvacama i peti pozitivni rezultat u nizu te je slavio 1:0 pogotkom Petra Kljenka iz 39. minute. Bio je to prvi poraz Hrvaca nakon 12 uzastopnih bodova u zadnja četiri kola, dok je Kamen tim trijumfom upisao prve bodove nakon dva uzastopna poraza u zadnja dva kola.

"Dubrovački" derbi donio je sraz dubrovačkog GOŠK-a i konavoskog Konavljanina iz Čilipa u Lapadu. Utakmica bogata golovima ipak je prevagnula na stranu Gospara, koji su slavili s 3:2 nad Konavljanima nakon velike borbe i nekoliko preokreta. GOŠK je preko Ante Kovačića poveo u 11. minuti, za Konavljanin deset minuta kasnije poravnava Matija Sukno, mladi 18-godišnji momak iz Komaja, dok preokret četiri minute poslije radi Ilija Zagorac golom za 2:1 Konavljanina.

Ipak, GOŠK do poluvremena uspijeva izjednačiti zahvaljujući novom, drugom, golu Ante Kovačića i s izjednačenjem od 2:2 odlazi se i na odmor. U nastavku utakmice GOŠK je ipak prvi uspio doći do novog preokreta te je prvi zabio novi pogodak, koji mu je, kako se kasnije pokazalo, bio dovoljan za pobjedu. Sredinom drugog dijela mrežu ekipe sa Šupjake pogodio je džoker s klupe Lapađana, Lazar Zečević, koji je time postavio konačnih 3:2 za GOŠK.

Novi poraz, zasad šesti zaredom u novoj sezoni, uknjižila je momčad Velebita. Ovaj puta je bolji na njegovom terenu u Benkovcu bio Zmaj iz Makarske koji je slavio uz 2:1. Makarani su poveli pogotkom svog vratara Darka Franića, koji je realizirao jedanaesterac u šestoj minuti za vodstvo Zmaja, međutim, početkom nastavka je za Velebit poravnao Anton Rašić. No, drugi gol za pobjedu Zmaja zabio je u 84. Marko Zelić, čime je donio trobod svojoj ekipi, a Velebit dodatno "zakovao" za dno ligaškog poretka. U posljednjim je sekundama susreta isfrustriranom domaćinu isključen i Mario Kruneš zbog udaranja protivnika.

U Klisu je iskusnu, laku i vrijednu pobjedu ostvario domaći Uskok protiv vrlo dobre, ali i dosta u tom dvoboju indisponirane ekipe Neretve iz Metkovića. S golom u svakom poluvremenu Uskok je slavio uz 2:0, a strijelci za slavlje u Gradu Petra Kružića bili su napadač Ivan Bajić u prvom dijelu susreta te Luka Ujević početkom drugog poluvremena.

Susret dva Jadrana, onog iz Luke Ploče te onog iz Kaštel Sućurca bio je sve samo ne neizvjestan ili napet kako se očekivalo. Dvoboj dvaju momčadi iz vrha tablice lige bio je jednosmjeran, a domaća ekipa Pločana deklasirala je Kaštelane s visokih 6:0. Već u prvom dijelu je domaći Jadran u Pločama vodio 3:0 golovima Joška Paraća i Frane Jerkovića, koji je zabijao dvaput - za 3:0 iz penala. 4:0 domaćih postavio je Jurica Puljiz, a za potpuno poniženje Kaštelana pobrinuo se s posljednja dva zgoditka Ante Dominiković, koji je ušao s klupe.

Unešićka se Zagora vrlo dobrim igrama u posljednje vrijeme probila do trećeg mjesta prvenstva, a treću pobjedu u posljednjih pet utakmica Zagora je velikom sigurnošću ostvarila kod kuće protiv opuzenskog Neretvanca. Na odmor je golovima Zorana Nuića iz penala i Dragana Vukovića iz igre Zagora odnijela "zalihu" od 2:0. No, u nastavak bolje ulaze gosti i smanjuju deficit preko Ante Mihaljevića, ali se Zagora brzo pribrala te je za razrješenje utakmice i konačnih 3:1 pogodio Leni Marenzi, igrač s klupe koji je poentirao u sudačkoj nadoknadi.

Primorac iz Biograda odigrao je na svom travnjaku jedini remi devetog kola i to protiv Omiša, koji je čak mogao stići i do pobjede, budući da je dvaput u utakmici vodio. Za prvo je vodstvo Omišana pogodio Ivan Šarić, u 12. minuti, ali je nakon samo dvije minute igre u nastavku rezultat poravnao novi igrač na terenu Marko Moravčić. No, Omiš krajem utakmice zabija i drugi gol, a egzekutor biva ponovo Šarić, da bi njegov drugi gol deset minuta prije kraja anulirao još jednom Moravčić. Tako je susret Primorca i Omiša završio 2:2 uz opis - "Moravčić - Šarić 2:2".

Vodeći Val nije priuštio mnogo zanimljivosti u svom nastupi te je uz rezultat 1:0 u svom Kaštelu Starom rutinski pobijedio sastav Zmaja iz Blata. Na Valovom je u devetom kolu junak utakmice i kluba koji ove godine slavi 100 godina postojanja postao Neven Ercegović, koji je pobjednički zgoditak Korčulanima zabio u 90. minuti, čime je još "podebljao" bodovnu razliku između čelnog Vala i ostatna konkurencije u ligi.