Branimir Korać • ponedjeljak, 29.10.2012.

Od tri zakazana, odigrana su svega dva susreta u francuskom nogometnom prvenstvu. Jak vjetar koji je prijetio sigurnosti gledatelja i igrača prisilio je na odgodu susreta Marseille - Lyon, no zato se igralo u Bastiji i Lorientu...

Iako je onaj najzanimljiviji susret desetog kola francuskog prvenstva odgođen, uzbuđenja nije nedostajalo. Na preostala dva susreta viđeno je ukupno čak 12 pogodaka što daje prosjek od velikih šest golova po susretu.

Strijelci su bili najraspoloženiji u Lorientu gdje su istoimeni domaćin i Ajaccio odigrali 4:4. U odličnoj utakmici Ajaccio je imao na poluvremenu ogromnih 4:1, međutim u drugom dijelu je domaćin odigrao odlično i debelo u sudačkoj nadoknadi stigao do izjednačujućeg pogotka.

Dva pogotka Eduarda te po jedan Belghazouanija i Mutua donijeli su veliko vodstvo Ajacciou na odmoru. Čast domaćina u prvom dijelu je spasio Lautoa, a malo tko je mogao predvidjeti povratak Lorienta u drugom dijelu.

No rani pogodak Jeremieja Aliadierea pružio je nadu domaćinu. Kada je isti igrač u 79. minuti smanjio na 4:3, domaćin je krenuo po sva tri boda. Nagrada je stigla u 93. minuti kada Gilles Sunu šalje loptu iza leđa šokiranog Ochoe za veliko slavlje domaće momčadi.

"Neopisivo sam ljut. Nije mi padalo na pamet da možemo odigrati ovako katastrofalno poluvrijeme, posebno nakon odličnog prvog poluvremena", ljutito je zborio nakon meča gostujući trener Alex Dupont.

Bordeaux je uoči desetog kola bio uz PSG jedina neporažena momčad, međutim prvi poraz je stigao na neugodnom gostovanju u Bastiji. Nakon PSG-a i St. Etiennea, treća snažna momčad koja je doputovala u Bastiju, ipak nije uspjela izbjeći poraz. Dok su prva dva favorita uspjela ukrotiti domaćina, Bordeaux je potpisao kapitulaciju i ubilježio poraz 3:1.

Junak domaće momčadi bio je 19-godišnji Florian Thauvin koji je stigao do prvih pogodaka u prvoligaškoj karijeri i to u pravom trenutku. Bordeaux je bacio na koljena s dva pogotka u prvih 18 minuta da bi nadu gostima vratio Gouffran smanjivši na 2:1 u 31. minuti. Ipak, to je bilo sve od Bordeauxa što se tiče preciznosti, a pobjedu Bastije je samo potvrdio Khazri u drugom dijelu.

Treći nedjeljni dvoboj, onaj između Marseillea i Lyona je otkazan zbog jakog vjetra. Naime stadion Marseillea se obnavlja i oko njega su brojne dizalice, a kako su udari vjetra bili izuzetno snažni, postojao je strah od pada konstrukcije stoga je pao dogovor o odgodi utakmice.