Josip Piršljin • subota, 10.11.2012.

Subotnji program francuske lige donio je obračun Lillea i Bresta u kojem su za jedan gol bolji bili sudionici Lige prvaka. Na domaćem je terenu još bio uspješan Saint-Etienne, a gostujuće pobjede odnijeli su Valenciennes, Evian i Ajaccio.

Nakon "porcije" koju je dobio od Bayerna u Ligi prvaka Lille se uspio oporaviti u domaćem prvenstvu. Na domaćem terenu je svladao Brest, a za to mu je bio dovoljan pogodak Salomona Kaloua iz sudačke nadoknade prvog poluvremena. Na taj su način crveni ostali pri vrhu tablice, dok je Brest ostao u donjoj polovici.

Rudi Garcia je na teren stadiona Villeneuve d'Ascq poslao igrače u formaciji 4-3-3 s tim da su najistureniji bili Dimitri Payet, Nolan Roux i Kalou. Pred sami kraj prvog poluvremena Lille je uspio doći do vodstva kada je jednu tešku loptu uspio u sredinu šesnaesterca poslati Payet, a tamo se našao Kalou i smireno nogom pogodio za 1:0. Taj se pogodak pokazao dovoljnim domaćima za osvajanje sva tri boda.

Saint-Etienne je pred vlastitom publikom svladao pretposljednji Troyes i tako potvrdio pobjedu nad PSG-om iz prošlog kola. U Saint-Etienneu nije bilo pogodaka u prvom poluvremenu, no zato se mreža zatresla odmah početkom nastavka. Renaud Cohade je u gostujućem šesnaestercu vrlo lijepo primirio loptu i snažno pucao prema vratima Troyesa. Vratar Yoann Thuram je bio na toj lopti, ali nije uspio zaustaviti udarac, te je domaći sastav poveo.

Troyes je imao nekoliko dobrih prilika da izjednači, no njegovi igrači nisu bili precizni. U 88. minuti pitanje pobjednika definitivno je riješio Pierre Emerick Aubameyang. Napadač iz Gabona najprije je glavom pucao što mu je obranio Thuram, no iz drugog pokušaja je zabio nogom i postavio konačnih 2:0.

Valenciennes je nakon preokreta protiv Bastije došao do sva tri boda čime se visoko popeo na tablici. Gostujući sastav je poveo u 32. minuti kada je asistenciju Gaela Danica na najbolji mogući način iskoristio Foued Kadir. No, prednost Valenciennesa poništio je Anthony Modeste osam minuta kasnije realiziravši kazneni udarac nakon što je prekršaj u svom prostoru napravio Gil.

Bastia je u nastavku došla do prednosti preko Juliana Palmierija, a još jedan preokret gledatelji su vidjeli kada su za goste zabili Kadir i u 80. minuti Mathieu Dossevi. Valenciennes je na kraju slavio s 3:2.

Reims je na domaćem terenu izgubio od Eviana koji je do početne prednosti došao u 18. minuti kada je Sidney Govou asistencijom uposlio Kevina Berigauda koji pogađa za 1:0. Početkom drugog dijela gosti su udvostručili vodstvo, a ovog je puta strijelac bio Youssef Adnane. Do kraja susreta domaći su uspjeli samo smanjiti autogolom Cedrica Cambona.

Utakmicu s pregršt golova odigrali su Toulouse i Ajaccio, a na kraju su slavili gosti. Šok za Ajaccio je već u četvrtoj minuti priredio njegov vlastiti igrač. Anthony Lippini je postigao autogol, no suigrači su ga ubrzo izvukli. Do kraja prvog dijela preokrenuli su preko Frederica Sammaritana i Chakhira Belghazouanija, a novo razočaranje navijači Toulousea doživjeli su u 67. minuti kada je na 1:3 povisio Sigamary Diarra. Nadu domaćima vratio je Aymen Abdennour, ali za konačnih 4:2 zabija Belghazouani u zadnjoj minuti.