Branimir Korać • nedjelja, 11.11.2012.

Nedjeljni program 12. kola Ligue 1 donio je četiri zanimljiva dvoboja od kojih su čak tri završila remijima. Jedino je Bordeaux stigao do pobjede i to pregazivši u gostima Lorient. Bez očekivanih pobjeda ostali su Marseille i Lyon dok je derbi Montpelliera i PSG-a završen neodlučeno...

Marseille kiksao protiv Nice

Marseille je na svom travnjaku kiksao protiv Nice odigravši tek 2:2. Domaćin je očekivao pobjedu protiv protivnika koji je u posljednjih pet godina upisao tek jednu pobjedu i jedan remi u međusobnim susretima. Međutim, na terenu nije sve bilo prema očekivanjima igrača Marseillea.

Prvo poluvrijeme je obilježila dominacija Marseillea koji je u 28. minuti propustio najveću priliku za vodstvo. Gomis je napravio prekršaj nad Amalfitanom, a Valbuena je loše izveo kazneni udarac i ostalo je 0:0. Ipak do odlaska na odmor domaćin dolazi do vodstva. U 40. minuti Valbuena se iskupio za promašeni jedanaesterac, odlično je asistirao Andreu Ayewu koji glavom zabija za 1:0.

Odmah na početku drugog poluvremena Nice dolazi do poravnanja. Igrala se 49. minuta kada je Bautheac odlično proigrao Cvitanicha, a Argentinac hrvatskih korijena postiže gol za poravnanje.

Utakmica se u drugom dijelu malo primirila, Nice je uspostavila ravnotežu i češće prijetila vratima Mandande. Unatoč tome, Marseille je ponovno poveo. U 67. minuti Valbuena je bio najspretniji pred gostujućim golom i zabio za novo vodstvo domaćina, no nisu igrači Marseillea to uspjeli sačuvati i u 88. minuti Nice poravnava za bod na Velodromeu. Strijelac je bio Abriel za veliko slavlje gostiju.

Bordeaux se prošetao Lorientom

Lorient je i u sedmoj utakmici u nizu ostao bez pobjede. Ovaj put je poraz upisao na svom travnjaku gdje je ugostio Bordeaux koji je visoko slavio s 4:0.

Vrlo rano su gosti pokazali da ih zanimaju samo tri boda. Dobro su otvorili utakmicu preuzeli inicijativu i u 17. minuti stigli do vodstva zahvaljujući Jussieju. Do odlaska na odmor Bordeaux je poduplao prednost. U 33. minuti Jussie se našao u ulozi asistenta, a mrežu Audarda pogodio je Ludovic Obraniak.

U samoj završnici prvog dijela Bordeaux je mogao doći i do trećeg pogotka, no vrlo dobar pokušaj Jussieja je spriječio Kone izbivši loptu s gol linije.

Sve nade domaćina potopljene su u ranoj fazi drugog poluvremena. Već u 52. minuti Saivet nakon kornera glavom pogađa za 3:0, a u 58. minuti Gouffran postavlja konačnih 4:0.

Lyon bez Lovrena i bez pobjede

Lyon je bez suspendiranog Dejana Lovrena gostovao kod skromnog Sochauxa i tražio tri boda koja bi ga dovela na vrh ljestvice, barem do početka susreta PSG-a i Montpelliera. Velikim dijelom susreta "Lavovi" su i imali prednost u rukama, međutim Sochaux je ipak uzeo bod.

Nakon mirnog početka susreta, Lyon je uspio povesti u 24. minuti. Malbranque je izveo slobodni udarac s 30-ak metara, na drugoj vratnici se našao Gonalons koji je glavom pogodio za vodstvo Lyona.

Do kraja prvog dijela Sochaux je zaigrao otvorenije i pokušao doći do pobjede, međutim nedostajalo je preciznosti. U drugom dijelu vratima Vercoutrea najčešće su prijetili Boudebouz i Privat, a potonji je bio strijelac za konačnih 1:1. U 71. minuti upravo njih dvojica su kombinirali, Biševac nije najbolje reagirao i Privat je pogodio mrežu za poravnanje.

Bio je to ujedno i konačni rezultat, do kraja susreta više nije bilo nekih većih prilika.

Dva crvena kartona i podjela bodova u Montpellieru

U posljednjem susretu dana PSG je uspio izvući remi na gostovanju kod aktualnog prvaka Montpelliera i zadržati vodeću poziciju na ljestvici. "Uspio je izvući" jer je igrao bez Zlatana Ibrahimovića i od desete minute bez isključenog Sakha, no unatoč tome nije poražen.

Već u desetoj minuti Mamadou Sakho čini kardinalnu pogrešku, gubi loptu, a zatim povlači Charbonniera za dres u izglednoj situaciji i zarađuje crveni karton.

Nakon isključenja braniča Parižana, igra se preselila posve na polovicu gostiju, međutim PSG je bio izuzetno opasan u kontranapadima što je pokazao i u 37. minuti. Menez je povukao napad po desnoj strani i ubacio za Maxwella koji je odlično reagirao i krasnim lobom doveo goste u vodstvo.

Montpellier je i prije i nakon gola kreirao nekoliko opasnih situacija, ali za razliku od Parižana nije bio precizan, a do gola za poravnanje stigao je nakon sat vremena igre. Ponajbolji igrač domaćina u ovom susretu, Remy Cabella izborio se za loptu pred kaznenim prostorom gostiju, dobro opalio i svladao Sirigua.

Pet minuta nakon izjednačujućeg gola domaćin je ostao bez Belhande koji je zaradio drugi žuti karton i broj igrača na terenu se uravnotežio. Ipak, pogodaka više nije bilo i završilo je 1:1.

Ovim remijem PSG je ostao na vrhu ljestvice s istim brojem bodova kao i Marseille, ali s utakmicom manje.