Ivan Dominik • nedjelja, 25.11.2012.

U dvije popodnevne utakmice 13. kola Prve španjolske nogometne lige viđen je po jedan remi i jedna pobjeda domaćina. I dok je Athletic u Bilbau razočaravajući izgubio dva boda protiv Deportiva, na Vicente Calderonu je Atletico Madrid s 4:0 deklasirao Sevillu, kojoj su tijekom susreta isključena tri igrača, uključujući Hrvata, Ivana Rakitića...

U drugoj utakmici dana, nakon gostujuće pobjede Getafea nad Espanyolom, sastale su se u Baskiji domaća momčad Athletica iz Bilbaa i ove sezone vrlo slabog Deportiva iz La Corune. Deportivo je u susret ušao s 18. mjesta, odnosno iz zone ispadanja, dok je Athletic nešto bolje plasiran u sredini ligaškog poretka.

Početkom utakmice domaći je sastav bio puno bolji te je dominirao na svom San Mamesu, a naravno, to mu se i isplatilo vrlo brzo u prvom poluvremenu. Nakon nekoliko propuštenih prilika Fernanda Llorentea, u 24. minuti je Athletic konačno naplatio svoju bolju igru. Baski su odigrali sjajnu akciju u tri poteza; Ander Iturraspe je odličnom okomitom loptom izbacio na bok Markela Susaetu, koji odlično izbjegava offside zamku te šalje povratnu loptu u šesnaesterac i time asistira Oscaru De Marcosu, koji je natrčao na dodavanje i lijevom nogom neobranjivo pogodio vrata Depora.

Minimalnim vodstvom sastava Marcela Bielse otišlo se i na odmor, no odmah početkom nastavka, poslije samo sedam minuta igre Deportivo poravnava rezultat. Egzekutor za goste i 1:1 bio je Abel Aguilar, glavom na ubacivanje legendarnog veznjaka kluba iz Galicije, Juana Carlosa Valerona. Međutim, kao i tijekom cijele utakmice, i nakon pogotka Deportiva Athletic je bio vidljivo bolji te je najčešće prijetio preko Llorentea koji je promašio sve što je mogao promašiti.

Stoga do kraja utakmice, usprkos mnogo boljoj predstavi, Bielsina ekipa nije stigla do drugog i potencijalno pobjedničkog pogotka, dok se Deportivo koncentrirao samo na obranu te praktički nije ni priprijetio vratima Iraizoza. Naposljetku je utakmica završena remijem uz rezultat 1:1, kojim zadovoljniji mogu biti gosti iz La Corune.

Interesantna i sadržajna utakmica odigrana je i u Madridu gdje je na svom Vicente Calderonu domaći Atletico Madrid dočekao jaku i nepredvidljivu Sevillu. Svojevrstan derbi kola bio je magnet za gledatelje na stadionu Atletica, ali susret nije bio toliko uzbudljiv te je, na radost domaćih navijača, odlučen već u prvom poluvremenu. Susret je s pravom usmjerio glavni sudac utakmice, Ignacio Iglesias Villanueva, koji je u 21. minuti zbog prekršaja nad Falcaom u kaznenom prostoru gostiju pokazao izravni crveni karton stoperu Seville, Federicu Faziju, te dosudio penal za Atletico.

Odmah potom Radamel Falcao uzima stvari u svoje ruke, zakucava loptu pod prečku te tim pogotkom s bijele točke dovodi svoju momčad u vodstvo. Atletico je tada, nakon "sramežljivih" uvodnih minuta s obje strane, jurnuo po pobjedu te ju je zasluženo i osigurao do kraja poluvremena. Za 2:0 Los Colchonerosa autogol je zabio Emir Spahić pet minuta prije kraja prvog dijela, a četiri minute potom 3:0 postavlja sjajni Koke poluvolejom na ubačaj Diega Coste.

U drugom je poluvremenu Atletico očekivano bio bolji te je dominirao i kontrolirao utakmicu - sve do njenog samog kraja. Velikih i ozbiljnijih prilika za gol na obje strane više nije bilo, a ritam i tempo utakmice iz prvog poluvremena potpuno su pali. Stoga je sraz Kastiljanaca i Andalužana završio pobjedom "crveno-bijelih" uz tri pogotka razlike. A u njemu je sudjelovao i Ivan Rakitić od prve minute na poziciji srednje polušpice u formaciji 4-2-3-1, međutim, Raketa je u samo šest minuta (77. i 83.) zaradio dvije javne opomene te je isključen.

Rakitićevim crvenim kartonom Sevilla je ostala s devetoricom, a nedugo potom s još jednim igračem manje i to s klupe. Naime, iako nije bio na terenu, zbog prigovora sucu isključen je i Antonio Manuel Luna. S dva igrača manje na terenu Sevilla je uspjela primiti i još jedan zgoditak; Turčin Arda Turan lijepo je uposlio Mirandu nakon odbijanca u drugoj minuti sudačke nadoknade, koji zabija četvrti pogodak momčadi Diega Simeonea i privodi susret kraju. Pobjedom se Atletico barem na nekoliko sati izjednačio s Barcelonom na vrhu La Lige i time dodatno pobjegao svojim pratiteljima u prvenstvu.

• Obrisan korisnik26.11.2012. u 14:42
    Atletikova sjajna sezona ali sljedeći susreti im znače puno.Koliko god puno značilo njima toliko puno znače i njihovim velikim rivalima.Te utakmice dati će mnoge odgovore
  • ElKun1026.11.2012. u 01:15
    Napokon cijela ekipa igra na razini, sljedeće kolo Atletico nakon dugo godina možda i iznenadi Reala. Što se tiče Barce - teško, ali i 3. mjesto bi bilo veliki uspjeh!
    ElKun10
  • ALGHAZANTH26.11.2012. u 00:30
    Ne vjerujem da Atletico može držati korak s Barcelonom, pred kraj prvenstva će prednost biti minimum 5 bodova što ipak garantira neku mirnoću u zadnja 2 kola.