Tabak nadmudrio Repešu, a Perasović Barcelonu

Branimir Korać • ponedjeljak, 26.11.2012.

Deveto kolo Lige Endese donijelo je dva velika dvoboja. U Vitoriji su se susreli Caja Laboral i Unicaja, a prvu pobjedu na klupi španjolske momčadi upisao je Žan Tabak. Velimir Perasović je s Valencijom dočekao Barcelonu te također slavio...

Cajasol pao na dno, Real devet kola neporažen

U dvoboju momčadi koje su u potpuno različitoj formi Real je gostovao kod Cajasola i očekivano slavio 71:63. Bio je to izvjesniji susret nego što to pokazuje konačni rezultat, gosti iz Madrida mogli su slaviti i uvjerljivije.

Cajasol se dobro držao gotovo 20 minuta, a onda se dogodilo ono što se momčadi iz Seville događa od početka sezone. Ušli su u krizu iz koje nisu nikako pronalazili izlaz i Real je to znao kazniti.

U 19. minuti domaćin je vodio 34:27 na opće zadovoljstvo više od šest tisuća posjetitelja, a onda je stigao krah. Osam minuta je Cajasol bio bez ubačaja iz igre, Real je napravio ogromnu seriju 24:1, potpuno preuzeo kontrolu nad utakmicom i pitanje pobjednika je praktički već tada riješeno.

U završnici je domaćin uspio ublažiti poraz, smanjiti i na 67:61 te još imati i tri napada za dodatno približavanje, ali Triguero nije to iskoristio.

Real su u ovom susretu predvodili Rudy Fernandez s 14 poena, Jaycee Carroll i Marcus Slaughter s po deset poena te Felipe Reyes s devet poena i 12 skokova. Dontaye Draper za devet minuta promašio je jedan šut za dva i ostao bez poena. U redovima Cajasola Brian Asbury je ubacio 15 poena uz osam skokova, a Robert Dozier 13 poena uz devet skokova.

Tabak prvu pobjedu na klupi Caje upisao protiv Repeše

Zanimljiv trenerski dvoboj odvijao se u Vitoriji gdje je Caja Laboral ugostila momčad Unicaje. Bila je to prva domaća utakmica Caje nakon otpuštanja Duška Ivanovića i postavljanja Žana Tabaka za novog trenera. Prvu utakmicu Tabak je imao u Kaunasu protiv Žalgirisa gdje je upisao katastrofalan poraz, no protiv Unicaje je već bilo puno bolje.

Obrambeno to još uvijek nije bilo na najvišoj razini, ali je hrvatski stručnjak očito uspio podići samopouzdanje igrača Caje koji su napadački bili u dobrom ritmu te su na kraju imali 53 posto ubačaja za dva poena i 50 posto za tricu uz deset izgubljenih lopti što je značajno bolje nego u Kaunasu.

Susret je prelomljen u posljednjoj dionici kada je Caja Laboral uspjela izdržati pokušaje Unicaje za povratak u utakmicu. Repešina momčad se uspjela spustiti do četiri-pet poena zaostatka, ali je domaćin odgovorio dalekometnim šutevima Cabezasa i San Emeterija te spriječio potpuni povratak u utakmicu.

Maciej Lampe sa 17 poena i sedam skokova bio je najučinkovitiji u domaćem sastavu, a 14 poena dodao je Brad Oleson. Kod Unicaje Marcus Williams je ubacio 17 poena, a Kruno Simon 16 (3/6 za dva, 2/5 za tri) uz četiri skoka. Luka Žorić dodao je šest poena (2/5) i dvije ukradene lopte za 17 minuta.

Perasoviću pobjeda u velikom derbiju protiv Barcelone

I Valencia i Barcelona igraju dosta dobru košarku ove sezone i očekivala se vrlo dobra utakmica. Poglavito što je Valencia tijekom priprema pokazala u nekoliko navrata da može parirati Barceloni te je bilježila pobjede. Tako je bilo i u devetom kolu koje je otišlo na stranu Perasovićeve momčadi 81:78.

Kako konačni rezultat i pokazuje, bila je to prilično neizvjesna utakmica najvećim svojim dijelom. Barcelona je bolje otvorila susret i stigla do rane visoke prednosti, ali već u početnoj fazi druge dionice domaćin je dostigao zaostatak i dalje se igralo bez velikih bjegova sve do kraja treće četvrtine.

U tom razdoblju Valencia je igrala jako dobro i to joj je donijelo vodstvo 64:55. Tricama Navarra i Huertasa te ubačajem Tomića Barcelona je smanjila na 69:68, potpuno se vratila u igru, ali nije uspjela preuzeti vodstvo. U završnici susreta domaćin je bio precizan s linije slobodnih bacanja. Pau Ribas je pet sekundi prije kraja postavio konačnih 81:78, Navarro je u dva navrata pokušavao ubaciti za produžetak, ali nije imao sreće.

Bojan Dubljević s 19 poena, Thomas Kelati s 15 te Chris Quinn s 13 poena bili su najefikasniji kod domaćina. U sastavu Barcelone Marcelinho Huertas je ubacio 21 poen uz šest asistencija, a Ante Tomić za 29 minuta je ubacio 14 poena (6/10 za dva) uz sedam skokova i tri blokade.

Vasileiadis odveo Bilbao do pobjede, Manresa se upisala

Bilbao je gostovao kod Fuenlabrade gdje je imao vrlo tešku utakmicu, a na kraju je slavio zahvaljujući Grku Konstantinosu Vasileiadisu. Vasileiadis je odradio odličnu posljednju četvrtinu u kojoj je ubacio 15 poena i bio najzaslužniji za preokret i pobjedu 89:86. U posljednje dvije minute je ubacio tri trice i doveo Bilbao od minusa četiri poena 75:71 do plusa 83:77. Susret je završio s 28 poena (5/10 trica) dok je dobar bio i Alex Mumbru sa 17 poena i devet skokova. Fran Pilepić je za šest minuta promašio dva šuta za tri poena. U domaćem sastavu James Feldeine je ubacio 19 poena, Leo Mainoldi 16 uz osam skokova, a Saer Sene osam poena uz devet skokova i dvije blokade.

CB Canarias i Lagun Aro su u prvih osam kola upisali tek po pobjedu i u međusobnom dvoboju su tražili pobjedu za bijeg s dna ljestvice. U tome je uspio Canarias koji je slavio 93:78 bez većih problema nakon što je većinu posla obavio već u prvom poluvremenu. U domaćem sastavu raspoložen je bio Levi Rost s 22 poena, Nicolas Richotti je dodao 15 poena, Ricardo Uriz 13, a Jakim Donaldson deset uz 11 skokova. Kod Lagun Ara Jermaine Taylor je upisao 17 poena, Javier Salgado 15, Raulzinho Neto 13, a Ibekwe Ekene 12 uz šest skokova.

Valladolid je bez Nedžada Sinanovića gostovao kod Murcije i upisao poraz 87:81. Šuterski raspoloženi domaćin s 11 trica je zatrpao gostujući koš dok je Valladolid iza linije 6.75 šutirao slabih 2/12. Posebno raspoložen u domaćim redovima bio je Marcus Lewis sa 17 poena i šest skokova dok je Joe Ragland dodao 14 poena. Kod gostiju Othello Hunter je ubacio 21 poen uz devet skokova, a Nacho Martin 20 poena uz osam skokova.

Zaragoza se i dalje dobro drži te nakon devet odigranih kola ima šest pobjeda. Nova je stigla na domaćem parketu protiv Joventuta i to vrlo uvjerljivo 77:57. Momčad iz Badalone je potpuno pala u drugom poluvremenu koje je izgubila s visokih 18 poena razlike što je Zaragozi i donijelo visoku pobjedu. Michael Roll je bio posebno dobro raspoložen s 26 ubačenih poena, a podršku mu je davao Pedro Llompart s 11 poena, sedam skokova i sedam asistencija. Damjan Rudež je za 25 minuta ubacio osam poena (2/3 za dva, 1/3 za tri) uz dvije asistencije. Kod Joventuta Corey Fisher je ubacio 17 poena, a Albert Oliver 13.

Još bolji ulazak u sezonu bilježi Herbalife Gran Canaria. Momčad Herbalifea je upisala i sedmu pobjedu, ovaj put kod Obradoira 78:76 i to zahvaljujući ubačaju Ryana Toolsona u samoj završnici susreta. Posljednji napad imao je Obradoiro, međutim Rodriguez nije uspio zabiti za produžetak. U pobjedničkom sastavu Toolson je ubacio 20 poena uz pet skokova, Spencer Nelson je dodao 16 poena, a Eulis Baez 13 poena i devet skokova. Kod domaćina Alberto Corbacho je ubacio 21 poen (5/8 trica), a Robbie Hummel 13 poena uz pet skokova.

Do prve ovosezonske pobjede stigla je Manresa svladavši na svom parketu Estudiantes 98:89. Presudila je raspoloženost domaćih šutera i čak 18 ubačenih šuteva za tri poena. Niti Estudiantes nije bio neraspoložen u napadu, ali domaćin je ipak imao više sreće. Troy DeVries je ubacio 20 poena (trica 5/10), Charles Ramsdell 16 poena, a Adam Hanga 15. Kod gostiju Carl English je ubilježio 30 poena (5/7 trica), a Tariq Kirksay 17 poena i pet skokova.

• Obrisan korisnik03.12.2012. u 08:11
    Pilepić ne igra puno jer je zamjena za glavnog igrača Bilbaa, Vasileiadisa koji je Grk i miljenik trenera Katsikarisa. Ali dobro iskorištava ovo što dobije.
  • Obrisan korisnik26.11.2012. u 14:26
    Čestitke Perasoviću-ipak Barca je veliki klub i pobjeda nad njima ima težinu
  • Obrisan korisnik26.11.2012. u 09:42
    @narada....naravno da su simon i žorić postali bolji igrači pod repešom! dobra vijest za repku! pilepića je baš bilbao želio i platili su finu odštetu širokom! naravno da je fran htio otići u najjaču ligu i u klub koji je sigurno među top 8 u toj ligi.u pripremnim tekmama katsikaris mu je davao... [više na forumu]
  • narada10826.11.2012. u 01:49
    To mi je postala navika da gledam Endesu Ligu nedjeljom u podne, pogotovo zato da isperem iz usta redovitu gorcinu nakon ocaja i uzasa na subotnjim utakmicama u ABA ligi. S tim da gledam i nase trenere i igrace. To je bila vrlo zanimljiva i kvalitetna tekma izmedu Malage i Caje koja je kao da nije... [više na forumu]