Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina A, 6. kolo, 04.12.2012, 20:45 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3663
Suci: Stanislav Todorov, Ventsislav Gavrilov, Nikolaj Angelov (svi Bugarska)
Dinamo
Dinamo
Ivan Krstanović 90'+4' (11m)
1:1(0:1) Dynamo Kijev
Andrij Jarmolenko 45'+1'
Dynamo Kijev

S Maksimira:Borna Rupnik • utorak, 04.12.2012.

Posljednje, šesto kolo Lige prvaka Dinamo je zaključio toliko željenim prvim golom i prvim bodom. U teškim, snježnim i kišnim uvjetima, Dynamo iz Kijeva s(p)retnim je pogotkom na samom kraju prvog dijela vodio sve do sudačke nadoknade, a onda su Zagrepčani izjednačili preko Krstanovića - s bijele točke...

Marco Ruben
76'
13
Admir Mehmedi
82'
23
Andrij Bogdanov
90'+1'
Oleksij Myhajlyčenko

Vjerojatno nije ni moglo drugačije: u itekako specifičnim okolnostima Dinamo je ispunio svoj završni cilj u Ligi prvaka.

Modri su u ogled s Kijevljanima krenuli s povratnikom na klupu, Krunoslavom Jurčićem, te željom da se konačno pomaknu s nule u rubrici postignutih pogodaka i osvojenih bodova. Međutim, planove hrvatske momčadi, kao i imenjaka mu iz Kijeva, omeo je gusti snijeg koji je nakon dosadne kiše počeo padati čim je počeo susret.

Vukojević na stoperu, Kranjčar na tribini

Hrvatski reprezentativac Ognjen Vukojević odigrao je svih 90 minuta za kijevsku momčad. Zbog nedostatka pojedinih igrača, odradio je ulogu stopera te je u nekoliko navrata bio posljednja prepreka Modrima. Niko Kranjčar zbog ozljede nije konkurirao za momčad, a utakmicu je pratio s tribina.

Pred malobrojnom, ali na mahove bučnom i poticajnom publikom, bilo je od prve minute očigledno da na Maksimiru neće biti viđeno mnogo od nogometa. Većina je dvoboja protekla u pokušajima kontrole lopte, a prilike su se stvarale tek uz poneki spretni potez ili nakon pogrešaka.

Odigralo se tek desetak minuta kada je bugarski sudac Todorov poslao igrače na 15 minuta stanke dok se od snijega očiste barem linije igrališta, a po povratku je Dinamo unatoč poteškoćama opet krenuo po pogodak.

Angažirani Duje Čop pogodio je u 16. minuti prečku, a potom su dobre šanse imali Sammir i vrlo borbeni Fatos Beqiraj. S druge su strane Kijevljani najveću gužvu pred Ivanom Kelavom stvorili u 32. minuti, no zagrebački je čuvar mreže uspio primiriti loptu. Svoj je udarac potom oprobao i Marcelo Brozović, no Maksim Koval nije se dao iznenaditi.

I kada se činilo da će se na odmor otići bez pogodaka, unatoč boljoj i dinamičnijoj igri Dinama, poveli su - gosti.

Izbjegnuti negativni rekordi

Da je ostalo 0:1, hrvatski bi prvak izjednačio negativni rekord belgijskog Anderlechta s 12 uzastopnih poraza u grupnoj fazi Lige prvaka. Pritom bi se priključio španjolskom Deportivu i izraelskom Maccabiju kao treća momčad koja u šest utakmica u skupini nije postigla niti pogodak, a ujedno bi postao i 15. momčad koja nije osvojila niti bod - kao što mu nije pošlo za rukom prošle sezone, u društvu Real Madrida, Lyona i Ajaxa.

No, Krstanovićev pogodak s 11 metara napokon je stao na kraju tom brojanju.

Loptu je na rubu kaznenog prostora dobio Andrij Jarmolenko, uputio je neobičan udarac prema golu, koji je odsjeo od prečke iza Kelavinih leđa, uz veliku nevjericu Modrih.

Nastavak utakmice - u kojemu su se vremenske prilike malo i popravile - otvorio je Denis Harmaš udarcem iz daljine, a na isti je način uzvratio i neprecizni Luis Ibanez. Dinamovci su ponovno uložili dosta truda ne bi li zaprijetili ukrajinskom golu, a s druge se strane terena istaknuo raspoloženi Josip Šimunić, koji je gospodario obranom te s nekoliko efektnih driblinga i poteza zaradio dodatni pljesak i ovacije.

Nakon svega, kada je u 62. minuti jedna lopta napokon prošla do Beqiraja, crnogorski se napadač sam sjurio prema Kovalu i pucao tik pored vratnice.

I jedni i drugi uspjeli su u posljednjih pola sata nekako doći do protivničkog gola, ali preciznosti nije bilo. Niti su uvjeti to dopuštali. Šimunić i Šime Vrsaljko nisu se dobro snašli nakon Sammirovog kornera u 84. minuti, a dva je puta pokušao i Jurčićev džoker s klupe, Ivan Krstanović, bez uspjeha.

Ta nesretna "nula" visjela je nad Dinamovom glavom sve do posljednjih sekundi utakmice, duboko u sudačkoj nadoknadi.

Tada je upravo Krstanović nastavio borbu za jednu loptu u šesnaestercu i izborio kazneni udarac, a potom ga sam pretvorio u 1:1, za veliko veselje i slavlje Dinama.

• Obrisan korisnik05.12.2012. u 11:57
    Kako je 90% ljudi trenutno zavidno dinamu...Ja nisan dinamovac dapače bi san Hajdukovac a danas me boli briga za jedne druge i treće ali mi je drago da je dinamo osvoji bod protiv dinama iz kijeva..Na koji način i kako nema veze jer nisu izgubili...A ljubomornim bi samo reka da neka gredu gledat... [više na forumu]
  • soecc05.12.2012. u 11:55
    Čekaj ti stvarno sad uzdižeš i smatraš pozitivnim taj jedan gol i jedan bod ostvaren protiv demotiviranog protivnika, i ovih par tisuća ljudi na tribinama? I to nabijaš nekome na nos? Jedan bod-gol u 6 utakmica i 15 tisuća ljudi na stadionu u 3 domaće tekme lige prvaka? Stvarno?
    soecc
  • Obrisan korisnik05.12.2012. u 11:49
    Ti si stvarno žešći tupan..Odlazak Sammira samo može bit bolje za dinamo a ko će to od perspektivnih otić??? HMM možda upitačni tandem RUKI-BEĆIRAJ mislim da tu neće niko plakat za tim odlascima jer ako zadrže Kovu Brozovića i obranu a pojačaju se u napadu ( i to klasnim napadačima) Dinamo ima... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.12.2012. u 11:47
    Domi, a da ti pustis pisanje nekom drugom i odes se druziti s onim besprizornim likovima i (polu)kriminalcima zvanim BBB?
  • Obrisan korisnik05.12.2012. u 11:45