Primera División, 15. kolo, 09.12.2012, 21:00 h
Real Betis
Real Betis 1:2 Barcelona
Barcelona

Ivan Dominik • nedjelja, 09.12.2012.

Nakon 13. kola kada su zajedničkim snagama - Messi s dva gola, a Iniesta s pogotkom i dvije asistencije - srušili Levante na Camp Nouu rezultatom 4:0, fantastični duo Argentinca i Španjolca ponovno je "zajahao" i zablistao u utakmici protiv vrlo dobrog šestoplasiranog Betisa. Messi i Iniesta rano su uništili snove o pobjedi zeleno-bijelih, koji nisu našli načina za zaustavljanje katalonske pošasti, a Barcelona je lakoćom odnijela bodove iz Seville, dok je Messi srušio rekord Gerda Müllera...

Real Betis - Barcelona 1:2

Prva španjolska nogometna liga - Primera
15. kolo, 9. prosinca 2012.
Sevilla - stadion, Benito Villamarin
Sudac: Carlos Velasco Carballo

Strijelci: Ruben Castro 39'/ Messi 16', 25'

Real Betis: Adrian - Nacho, Dorado, Antonio Amaya, Javi Chica - Canas - Salva Sevilla (od 74' Pozuelo), Benat - Juan Carlos (od 29' Vadillo), Campbell (od 47' Molina) - Ruben Castro
Trener: Pepe Mel

Barcelona: Valdes - Jordi Alba, Puyol (od 46' Mascherano), Pique, Adriano - Busquets - Fabregas (od 10' Alexis Sanchez), Xavi - Iniesta, Pedro (od 82' Thiago Alcantara), Messi
Trener: Tito Vilanova

Žuti kartoni: Campbell 37', Vadillo 63', Nacho 90'/ Alba 61', Pedro 76'

Petoplasirana momčad Betisa, koja tijekom čitave sezone, a pogotovo u zadnje vrijeme, igra u fantastičnoj formi dočekala je gotovo u kompletnom sastavu strašno jaku i vodeću momčad Primere - katalonsku Barcelonu. Usto je Betis imao i mnogo samouvjerenosti zbog dviju vezanih pobjeda u posljednja dva kola prvenstva, ali i zbog činjenice da nije poražen od Blaugrane unazad čak pet međusobnih utakmica u nizu.

Barcelona je pak, izuzev praktički konstantnih izostanaka Erica Abidala, Cuence i Muniese, na raspolaganju imala gotovo kompletan kadar s kojim je i zaigrala. A zanimljivo je bilo da je čak deset igrača od početnih 11 Barcelone bilo iz La Masije - svi osim Brazilca Adriana, dok su za Betis igrali također gotovo svi Španjolci, desetorice izuzev Kostarikanca Joela Campbella, krilnog napadača domaće ekipe.

A što se samog početka susreta tiče, on je bio u potpunosti u znaku Barcelone. Iako je u uvodnim minutama ostala bez Cesca Fabregasa koji se ozlijedio te je zamijenjen Alexisom Sanchezom, povratnikom u momčad, i premda je odličnu šansu za Betis na samom startu utakmice imao Salva Sevilla, Barcelona se vrlo brzo trgnula te je već u 16. minuti stigla do vodstva.

Za 1:0 katalonske ekipe zabio je neprikosnoveni Lionel Messi, nakon što ga je, gotovo po običaju, uposlio jednako fantastični Andres Iniesta. Omaleni se Gaucho zatim s vrha šesnaesterca sjurio u vratarev prostor i lijepim i plasiranim prizemnim udarcem pogodio malu mrežu Andalužana.

Messi srušio Müllera

Argentinski napadač Barcelone i najbolji nogometaš današnjice, Lionel Messi, srušio je još jedan nevjerojatni i svevremenski rekord. Messi je u 16. minuti utakmice protiv Betisa zabio svoj 85. gol u 2012. godini, a devet minuta kasnije i 86. zgoditak u tekućoj godini, čim je prvo izjednačio pa onda i srušio 40 godina star rekord legendarnog njemačkog napadača, Gerda Müllera, po broju postignutih zgoditaka u jednoj kalendarskoj godini. Müller je davne 1972. godine zabio 85 pogodaka, a sada ga je, četiri desetljeća kasnije, prestigao omaleni 25-godišnjak.

Barcelonina dominacija na seviljskom stadionu Benito Villamarin bila je očita, a nakon vodećeg pogotka nije nimalo splasnula. Baš naprotiv. Xavi je stalno bio opasan iz kornera i iz daljine, Iniesta je bio prava napast iz drugog plana te je često pucao na gol, a uključivali su se iz pozadine i drugi igrači Barce, ponajviše bek Adriano. Jedini igrač domaćih, koji je koliko- toliko boravio u ofenzivi i parirao Barceloninoj igri, bio je odlični Salva Sevilla, no bez uspjeha.

Stoga je već u 25. minuti Blaugrana lako udvostručila vodstvo, a u egzekuciji su se našla opet ista dvojica igrača kao i kod prvog gola ekipe s Camp Noua i to gotovo na isti način. Iniesta je održao "malonogometnu školicu" Betisovim braničima i nakon prodora Messija ostavio mu loptu na šut petom. Asistenciju je Messi iskoristio na najbolji mogući način i sličnim udarcem kao kod prvog gola matirao Adriana među vratnicama Betisa, a tim je golom ujedno i prestigao legendarnog Gerda Müllera po broju golova u jednoj kalendarskoj godini za konačno rušenje i tog nestvarnog rekorda.

Tek nakon 2:0 deficita Betis je uhvatio priključak u igri s Barcelonom, iako je ona još uvijek kontrolirala susret i imala inicijativu. No, Betis je ozbiljnije počeo napadati, a Juan Carlos i Joel Campbell prijetili su najviše. Međutim, Barca je i dalje bila bolja sve do ulaska u završnicu prvog dijela. Tada je Alvaro Vadillo - igrač koji je deset minuta ranije zamijenio izašlog Juana Carlosa - lucidno asistirao Rubenu Castru, koji je prevario Victora Valdesa i postavio 2:1 rezultat za Barcelonu, kojim je nedugo zatim i završen prvi dio utakmice.

U prvih 20 minuta nastavka Barcelona je inicijativu potpuno prepustio domaćoj ekipi Pepea Mela, koji je, istina, izmjenama tijekom susreta malo i "probudio" svoju momčad, koja je i zaigrala mnogo bolje u nastavku. Najviše su Valdesovim vratima prijetili Jorge Molina, Vadillo i Ruben Castro, međutim, bez velike opasnosti i uzbuđenja. Kod gostiju je praktički jedini aktivan prema naprijed bio Pedro Rodriguez, koji je bio opasan, dok se ostatak momčadi uglavnom koncentrirao na defenzivu i kontrolu utakmice.

S tim se ritmom na ogledu ušlo i u posljednjih deset minuta dvoboja u kojima također golova niti većih uzbuđenja nije bilo. Pred kraj se Barcelona još malo "probudila" i intenzivirala svoje napade preko Pedra, Jordija Albe i Adriana, međutim, ni do kakvih promjena nije došlo. Zato je rezultat od 2:1 za goste iz prvog dijela ostao na semaforu i nakon isteka 90. minute, a utakmica će više nego po pobjedi Barcelone ostati upamćena zbog Messijeva svjetskog rekorda.

• irilov10.12.2012. u 21:34
    evo ja ću, nije problem- primera je bolja od premiershipa, i po apsolutnom mjerilu, a pogotvo ako se uzme u obzir uloženo, onda je uvjerljivo bolja. u primeri se igra mnogo inteligentniji(taktički) i dotjeraniji(tehnički) nogomet. a o premiershipu mnogo govori izjava jednog prvoligaškog trenera... [više na forumu]