Toulouse
Toulouse 0:1(0:0) Marseille
Marseille

Igor Šestak • subota, 15.12.2012.

U drugoj utakmici 18. kola francuskog nogometnog prvenstva Marseille je na gostovanju kod Toulousea vrlo teško došao do tri boda. Igrači Eliea Baupa su u prvom dijelu promašili kazneni udarac, od 45. minute igrali su s dva igrača više, a tek u 68. minuti lijepim pogotkom Gignaca izborili su pobjedu te se izjednačili s Lyonom na vrhu prvenstvene tablice.

18. kolo Ligue 1 otvorili su u petak Rennes i Valenciennes, a prvu utakmicu bogatog subotnjeg programa odigrali su na stadionu Municipal 12. Toulouse i trećeplasirani Olympique Marseille. U burnoj utakmici s 1:0 su slavili gosti.

Utakmica je počela vrlo rezervirano s obje strane, a umjesto prilika i golova, prvi značajniji događaj na utakmici bio je izravni crveni karton za domaćeg igrača M'Benguea u 27. minuti. Marseille je tada lakše dolazio do domaćih vrata, a najbolju moguću priliku za pogodak dobio je u 41. minuti. Tabanou je u kaznenom prostoru Toulousea srušio Jordana Ayewa, skrivio kazneni udarac i dobio žuti karton, a izvođenja se prihvatio Andre Ayew. No, vratar Ahamada obranio je njegov udarac.

Prvo poluvrijeme završilo je još jednim crvenim kartonom, ponovno za domaću momčad. Svoju drugu javnu opomenu, samo pet minuta nakon prve, zaradio je u 45. minuti Tabanou i pridružio se M'Bengueu u svlačionici. Marseille je u završnici prvog poluvremena imao nekoliko dobrih prilika, ali na odmor se ipak otišlo s početnim rezultatom.

Toulouse je tako drugo poluvrijeme bio prisiljen početi s devetoricom, a pravi potez povukao je trener gostiju Elie Baup. Umjesto Amalfitana uveo je Gignaca, koji mu je nakon 22 minute igre u nastavku donio važnu pobjedu. Sve do te presudne 68. minute igrači Marseillea su vrlo teško dolazili do prilika, a onda je Morel odličnom loptom u prostor uposlio Gignaca, koji je loptu preciznim udarcem smjestio u gornji kut Ahamadinog gola za svoj šesti ovosezonski pogodak u Ligue 1.

Iako s dva igrača manje, Toulouse je u završnici utakmice nekoliko puta opasno prijetio Mandandi, ali je vratar Marseillea uspio sačuvati svoju mrežu, a svojoj momčadi tri boda. Svojom 11. prvenstvenom pobjedom Marseille se izjednačio s Lyonom na čelu prvenstvene tablice te će za zanimanjem čekati rasplet nedjeljnog derbija između svojih velikih rivala, Lyona i PSG-a.