DFB-Pokal: Bayern teško preskočio Augsburg, Schalkeu nije pomogao ni novi trener

Igor Šestak • utorak, 18.12.2012.

U utorak su odigrane prve četiri utakmice osmine finala DFB-Pokala. Bayern se morao prilično pomučiti za pobjedu na gostovanju kod Augsburga, a skoro cijelo drugo poluvrijeme igrao je s igračem manje nakon isključenja Riberyja. Mario Mandžukić ušao je s klupe i odigrao 32 minute. Schalke je s novim trenerom na klupi ugostio Mainz i doživio novi poraz te će blagdane dočekati u vrlo lošem raspoloženju. Previše veselja neće biti niti u Düsseldorfu jer je Fortuna ispala od trećeligaša Kickers Offenbacha. Istu sudbinu izbjegao je Freiburg minimalnom pobjedom nad Karlsruherom.

Gomez i Shaqiri zabijali, Ribery pocrvenio

Iza igrača Bayerna sjajna je polusezona. U Bundesligi su postali jesenski prvaci s devet bodova više od drugoplasiranog Bayera iz Leverkusena, u Ligi prvaka su prvim mjestom u skupini osigurali nastup u osmini finala, a prije odlaska na zasluženi zimski odmor preostalo im je još samo izboriti plasman u četvrtfinale DFB-Pokala. Na putu do ostvarenja tog cilja stajao im je Augsburg, pretposljednja momčad Bundeslige.

Jupp Heynckes malo je promiješao svoj sastav pa su se u prvoj postavi našli Van Buyten, Timoščuk i Shaqiri, a u napadu je prednost pred Mandžukićem dobio Gomez.

Igrači Augsburga pokazali su već u osmoj minuti da misle ozbiljno namučiti Bavarce. Korejac Koo dobro je pucao s dvadesetak metara, loptu je malo skrenuo Dante pa onda i Neuer te se ona od stative odbila u korner. Prve opasnosti po domaća vrata kreirali su Schweinsteiger i Shaqiri udarcima iz daljine u 13. i 15. minuti. Švicarac je još jednom bio opasan u 22. minuti, a četiri minute kasnije Bayern je poveo.

Lopta je nakon poduže akcije došla na lijevu stranu do Riberyja, a Francuz ju je poslao pred vrata Manningera, gdje je pravovremeno utrčao Gomez i iz blizine pogodio domaću mrežu.

Schweinsteiger je još jednom dobro pucao u 32. minuti, a Neuer se istaknuo u 41. kada je obranio odličnu priliku Möldersa. Minutu prije odlaska na odmor Timoščuk je silovitim udarcem s gotovo 30 metara uzdrmao gredu, a kako se činilo na usporenoj snimci lopta se od grede odbila iza gol-crte, ali suci to nisu primijetili. U nastavku akcije škaricama je pokušao Schweinsteiger, ali je i on pogodio gredu. Doduše, sudac je označio opasnu igru pa čak i da je pogodio mrežu, pogodak vjerojatno ne bi bio priznat.

Druga minuta drugog poluvremena bila je "žuta" za Riberyja i Kooa. Sukob Francuza i Korejca rezultirao je izravnim crvenim kartonom za Bayernovog igrača, dok je Augsburgov prošao sa žutim kartonom, makar bio možda bilo pravednije da su dobili istu kaznu. U 53. minuti domaćini su, činilo se opravdano, tražili najstrožu kaznu zbog igranja rukom Dantea, ali sudac je ostao nijem.

Heynckes je u 58. minuti uveo Javija Martineza i Mandžukića kako bi trkački lakše parirao brojnijim domaćinima, a priliku za 2:0 propustio je Kroos pet minuta kasnije. Na kraju dobrog kontranapada Bayerna predugo je oklijevao s udarcem pa ga je branič domaćih uspio blokirati. U 78. minuti Shaqirijev centaršut odsjeo je na gredi, a domaćini su brzim kontranapadom umalo kaznili otvaranje Bayerna. U odličnoj se prilici našao Oehrl, ali pogodak je još jednom sjajnom reakcijom spriječio Neuer.

Novu dobru priliku za Bayern imao je u 81. minuti hrvatski napadač, ali dobrom se obranom istaknuo Manninger. Utakmica je riješena pet minuta kasnije kada je Thomas Müller u idealnu priliku gurnuo Shaqirija, a Švicarac bez problema svladao Manningera. Taj je pogodak Bayernu osigurao mirnu završnicu i potvrdio plasman u četvrtfinale Kupa.

Keller debitirao porazom, Fortuna ispala od trećeligaša

Subotnji poraz od Freiburga završio je avanturu Huuba Stevensa na klupi Schalkea, ali ni smjena trenera klubu iz Gelsenkirchena nije donijela prekid loše serije. Na klupi Rudara u kup-utakmici protiv Mainza debitirao je Jens Keller i doživio poraz rezultatom 2:1.

Novi šef Schalkeove struke unio je neke novitete u početnu postavu, ali njegovi igrači zakazali su u prvih 45 minuta. Nisu stvorili nijednu pravu priliku, a gosti su lijepom akcijom u 30. minuti došli do vodstva. Müller i Szalai kreirali su priliku za Caligiurija koji je bio nemilosrdan prema Hildebrandu.

U drugom poluvremenu Schalke je bio bolji, stvorio je prvo nekoliko poluprilika, a onda u 74. minuti i prvi "zicer" koji je zapucao Obasi. Minutu kasnije Rudari su došli do izjednačenja zahvaljujući suradnji asistenta Marice i strijelca Huntelaara, ali novi šok doživjeli su u 82. minuti. Kirchoff je iz obrane poslao dugu loptu prema domaćem šesnaestercu, sjajno ju je primirio Nicolai Müller i bez oklijevanja pospremio u mrežu.

Bio je to pogodak vrijedan Mainzovog prolaska u četvrtfinale DFB-Pokala. Schalke je u završnici sve karte bacio na napad, preselio je pred gol Mainza i Hildebrand, ali do novog izjednačenja nije došlo. Najbliže pogotku bio je Fuchs u 87. minuti kada je snažnim udarcem iz daljine pogodio gredu. Valja još istaknuti da je gostima u 66. minuti na tribine poslan trener Tuchel jer je nakon oštrog starta Schalkeovog Jonesa utrčao u teren, te da je Ivan Klasnić svih 90 minuta sjedio na klupi Mainza.

U četvrtfinale Kupa plasirao se i Freiburg, minimalnom pobjedom nad Karlsruherom, drugoplasiranim klubom 3. njemačke lige. Jedini pogodak na utakmici pao je već u drugoj minuti kada je Schmid iskoristio asistenciju Rosenthala i iz vrlo teške pozicije svladao domaćeg vratara Orlishausena, koji se tom prilikom nije baš proslavio. Iako su u nastavku utakmice i jedni i drugi imali prilike, mreže se više nisu tresle. Ivan Santini cijelu je utakmicu odgledao s klupe Freibruga.

Za iznenađenje večeri pobrinuo se Kickers Offenbach. Klub koji je trenutno 11. na tablici 3. njemačke lige s 2:0 je pobijedio Fortunu iz Düsseldorfa. Prvi pogodak zabio je u 76. minuti Fetsch, a veliki uspjeh trećeligaša potvrdio je Vogler pogotkom pet minuta prije kraja utakmice.