Barca potvrdila svoju dominaciju za kraj polusezone, Ademar i Ašanin nanovo na trećoj poziciji

Zvonka Keliš • ponedjeljak, 17.12.2012.

Posljednje kolo Lige Asobal u sklopu prvoga dijela sezone donijelo je novo uvjerljivo slavlje aktualnog španjolskog prvaka nad Guadalajarom, dok su pobjede u gostima ostvarile još i ekipe Granollersa, Huesce i Ademar Leona. Na domaćem terenu su, s druge strane, uspješne bile momčadi Cangasa i Anaitasune. Susret Puerto Sagunta i Cuence je, pak, završio bez pobjednika.

Quabit Guadalajara - Barcelona Intersport 22:34 (12:17)

Aktualni španjolski prvak ostao je sebi dosljedan te je prvi dio sezone okončao stopostotnim prvenstvenim učinkom, naime, u sklopu 15. je kola uvjerljivo u gostima svladao i ekipu Guadalajare. Nakon domaćih 3:0 gosti pokazuju svu svoju nadmoć te već do sredine prvoga poluvremena odlaze na potom nedostižnih 13:5, a potom i 15:6. Iako se domaća momčad tada budi te stiže na minus tri (12:15), na predah se ide sa sigurnim vodstvom Barce 17:12.

Uspjeli su se domaći rukometaši u uvodnim minutama nastavka približiti i na pogodak zaostatka (18:19), no klasu više tada pokazuje gostujuća momčad koja se s nekoliko uvjerljivih serija pogodaka odvaja na velikih +11 (31:20). Konačno, gostujući rukometaši osiguravaju slavlje 34:22. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Juan Garcia sa sedam postignutih pogodaka, dok su najbolji kod Guadalajare bili Jorge Filipe Fernandes, Sergio De la Salud i Obrad Radulović s po pet golova.

Naturhouse La Rioja - Reale Ademar Leon 25:31 (10:15)

Nakon poraza od španjolskog viceprvaka nekoliko dana ranije vrijeme je bilo da momčad Ademar Leona snaga odmjeri i s ekipom Naturhouse La Rioje koja se u novoj sezoni pokazala uistinu odličnom da bi u svom posljednjem dvoboju u sklopu prvoga dijela Lige Asobal na domaćem terenu pretrpjela poraz od gostiju iz Leona sa šest pogodaka razlike te tako podijelila treće mjesto na ljestvici s istom ekipom. Uzbudljivo je bilo na samom startu susreta u Logronu sve do 13. minute kada kreće lagano odvajanje gostiju (6:4) koje je do same završnice poraslo na +4 (10:6). Do odlaska na odmor gostujuća momčad uspijeva i povećati svoju prednost na pet pogodaka razlike (15:10).

U nastavku susreta igrači Manuela Cadenasa odvajaju se na 18:11 i 24:20 te do isteka 60. minute više ne ispuštaju svoje vodstvo. Na kraju gostujući se rukometaši kući vraćaju sa slavljem 31:25. Odlični su u redovima Ademar Leona bili Iosu Goni, Gonzalo Matias Carou i Carlos Ruesga s po pet pogodaka, hrvatski vratar Matej Ašanin nije uspio obraniti nijednu loptu, dok se kod Naturhouse La Rioje istaknuo Jorge Luis Pavan sa sedam golova.

Fertiberia Puerto Sagunto - GlobalCaja Ciudad Encantada 24:24 (9:11)

Momčad Cuence u sklopu 15. je kola Lige Asobal stigla do svog drugog remija ove sezone te se stoga kući vratila s jednim osvojenim bodom za kraj prvoga dijela sezone. Izjednačeno je bilo u prvim minutama susreta, a tek se gosti po prvi puta odvajaju na +3 (9:6) na ulasku u samu završnicu prvoga poluvremena. Do isteka 30. minute gostujuća momčad čuva stečenu prednost te u svlačionicu odlazi s vodstvom 11:9.

Ruben Ruiz nastavak otvara s dva uzastopna pogotka za poravnanje rezultata na 11:11 nakon čega slijedi prava borba za bodove. Gostujući se rukometaši nanovo uspijevaju odvojiti u 50. minuti kada osiguravaju minimalnu prednost (21:20), domaćin potom odlazi na 24:22, dok ogled na koncu završava neriješenim rezultatom 24:24 te podjelom bodova. Fernando Latorre za Puerto Sagunto je zabio devet pogodaka, dok je Angel Perez za Ciudad Encantadu zabio deset golova.

Helvetia Anaitasuna - Aragon 30:29 (18:17)

Pamplona je bila domaćin ogleda 15. kola Lige Asobal između rukometaša Anaitasune i Aragona u kojem je nakon zanimljivih 60 minuta igre pobjeda pripala domaćoj ekipi. Dobro je domaćin krenuo u susret te je poveo 4:0 i 7:1 da bi se gosti potom počeli lagano vraćati u dvoboj (9:11). Odličan je pritom nanovo bio i Alex Dujšebajev koji svojim razornim šutom i visokim postotkom realizacije predvodi Aragon do minus jedan na poluvremenu (17:18).

Drugo poluvrijeme donijelo je poravnanje rezultata odmah na početku (18:18) nakon čega u vodstvo prelazi gostujuća momčad (24:20). U samu završnicu utakmice ulazi se, pak, s izjednačenih 26:26, dok konačnih 30:29 za domaće rukometaše postavlja Božidar Nadoveza. U pobjedu svoje momčadi Ricard Reig ugradio je osam pogodaka, dok je Alex Dujšebajev za Aragon zabio deset golova.

Academia Octavio - Huesca 33:40 (18:19)

Momčad Huesce u sklopu 15. je kola Lige Asobal stigla u Vigo kako bi snage odmjerila s ekipom Academije Octavio te se kući potom vratila s novim prvenstvenim slavljem, kao i novim bodovima. Gosti su u susret krenuli vodstvom 3:1, no domaćin ubrzo vraća dvoboj na početak (6:6). Nakon novog gostujućeg vodstva 13:9, domaća se momčad truditi nanovo uhvatiti priključak, no na isteku 30. minute semafor pokazuje 19:18 za gostujuću momčad.

U drugome dijelu igrači Huesce pokazuju koliko su bolje te odlaze na 29:24 te 36:27 nakon čega više ne ispuštaju svoju prednost. Gostujući rukometaši tako osiguravaju slavlje 40:33. Joan Saubich s deset je pogodaka predvodio Huescu do pobjede, dok je Jose Angel Fernandez za Academiju Octavio zabio 12 golova.

ARS Palma del Rio - Fraikin Granollers 21:26 (8:12)

U svom posljednjem nastupu u sklopu prvoga dijela Lige Asobal momčad Granollersa u gostima je kod Palme del Rio slavila s pet pogodaka razlike. Gosti su odmah na početku susreta poveli 5:1, a prednost im ubrzo raste i na +6 (8:2). Uspio je domaćin do kraja prvoga poluvremena ipak smanjiti svoj zaostatak na četiri pogotka razlike (8:12).

Vrlo dobra je domaća momčad bila u uvodnim minutama nastavka, naime, uspijeva izboriti izjednačenje 13:13, no potom opet ne pronalazi rješenja za gostujuću obranu, ali ni napad pa tako ponovno zaostaje prvo dva (15:17), a potom i tri pogotka (19:22). Do konca utakmice gostujuća momčad čuva stečenu prednost te slavljem 25:22 osvaja nove prvenstvene bodove. Moises Blanxart se za Granollers sedam puta upisao u listu strijelaca, dok je Luis Felipe Jimenez u poraz svoje momčadi ugradio šest golova.

Cangas - Villa de Aranda 31:29 (15:15)

Pretposljednja momčad Lige Asobal od prvoga se dijela prvenstva oprostila pobjedom nad Villom de Arandom s dva pogotka razlike. Nakon uvodnog vodstva gostiju 6:4 domaćin se brzo vraća u susret te poravnava rezultat na 10:10. Izjednačeno je bilo u narednim minutama stoga se na predah ide s rezultatom 15:15.

U drugome poluvremenu domaća se momčad polako odvaja od svog suparnika te odlazi na 21:19, a potom i 27:25. Prednost od dva pogotka domaći rukometaši čuvaju sve do samoga kraja te na koncu upisuju pobjedu 31:29. David Garcia je za Cangas zabio šest pogodaka, dok je Enrique Plaza kod Ville de Arande 11 puta zatresao suparničku mrežu.