Sedam Duvnjakovih golova u pobjedi HSV-a, Göppingen iznenadio u Mannheimu

Igor Šestak • nedjelja, 23.12.2012.

Zanimljiva je bila subota u rukometnoj Bundesligi. Odigrana su četiri susreta, a dva su odlučivana u posljednjim sekundama. HSV je pogotkom Petersena došao do bitnih bodova protiv Wetzlara, a dobre su igre u toj utakmici pružili i hrvatski igrači, posebno Domagoj Duvnjak. Göppingen je pak bio na rubu senzacije u Mannheimu, ali je domaći Rhein-Neckar Löwen golom Ekdahla du Rietza osvojio barem jedan bod. Lemgo je s dobrim nastupima nastavio kod Lübbeckea za koji su dobro odigrali Drago Vuković i Nikola Blažičko, a najlakši posao imao je Melsungen te upisao uvjerljivu pobjedu protiv Grosswallstadta.

HSV Hamburg - HSG Wetzlar 30:29 (11:15)

Glavna karakteristika HSV-a u ovoj je sezoni nekonstantnost. Momčad Martina Schwalba oscilira od sjajnih predstava do teško objašnjivih poraza, a dva je lica pokazala i u ogledu s Wetzlarom. Bila je to utakmica između šestog i sedmog kluba na tablici, koji su u prvoj polovici sezone osvojili 22 boda, a u dramatičnoj završnici pobjedu je HSV-u donio Fredrik Petersen. Ovom pobjedom HSV je barem privremeno zasjeo na petu poziciju Bundeslige.

Značajnu su ulogu na ovoj utakmici odigrali i hrvatski igrači. Domagoj Duvnjak je bio najbolji strijelac svoje momčadi sa sedam golova, dok se Igor Vori u strijelce upisao tri puta. Blaženko Lacković nije nastupio zbog ozljede.

"Wetzlarova obrana 6-0 stvarala nam je goleme probleme u prvom dijelu. Nismo dolazili u čiste prilike za pogodak, a dobro je branio i njihov vratar. Zbog toga smo morali vrlo naporno raditi kako bismo došli do pobjede. Mislim da je naša borba bila impresivna i da smo zaslužili taj zadnji napad za pobjedu. Činjenica da je Petersenova lopta ušla u mrežu čini nas vrlo sretnima", izjavio je Martin Schwalb, trener HSV-a.

Nakon izjednačenih početnih deset minuta (5:5) unutar kojih je prva tri pogotka za HSV zabio Duvnjak, Wetzlar je počeo preuzimati kontrolu. HSV se u tim trenucima mučio s organizacijom napada i gosti su u samo pet minuta napravili seriju 5:0 za vodstvo 10:5. HSV je zaostatak u 19. minuti smanjio na tri pogotka, ali odgovor gostiju došao je u obliku serije 3:0 za prednost 14:8 u 25. minuti. Na poluvremenu su gosti vodili s 15:10.

Nastavak je počeo u žestokom ritmu pa je nakon samo tri i pol minute igre HSV došao na dva pogotka zaostatka (15:17). Tada je na dvije minute isključen Vori, a gosti su period s igračem više iskoristili za novi bijeg na pet razlike (15:20). Uporni Hamburg došao je preko Vorija do minimalnog zaostatka, a za izjednačenje je morao čekati sve do 52. minute kada je za 25:25 pogodio Duvnjak. Hrvatski srednji vanjski zabijao je i za 27:26 te za 28:27, ali je umalo postao tragičar kada je kod rezultata 29:28 za HSV zaradio isključenje, a Philipp Müller zabio za izjednačenje 52 sekunde prije kraja. Ipak, s igračem manje HSV je uspio realizirati posljednji napad, a junak je postao Petersen, strijelac pobjedničkog pogotka samo dvije sekunde prije kraja.

Raspoloženi Duvnjak bio je sa sedam golova najefikasniji igrač HSV-a, a iz igre je šutirao odličnih 7/9. Heroj Petersen završio je susret sa šest golova, baš kao i Stefan Schröder. Vori je zabio tri pogotka uz realizaciju 3/4. Johannes Bitter imao je osam, a Dan Beutler četiri obrane, dok je Wetzlarov Nikola Marinović prikupio 13 obrana. Goste je u napadu predvodio Kevin Schmidt sa sedam golova, a Steffen Fäth, Jens Tiedke i Michael Müller zabili su po pet pogodaka.

Rhein-Neckar Löwen - Frisch Auf Göppingen 26:26 (16:12)

Veliko iznenađenje priredili su rukometaši Göppingena na gostovanju u Mannheimu kod lidera prvenstva. Iako su na poluvremenu gubili s četiri pogotka razlike uspjeli su se vratiti u utakmicu i osvojiti bod. Žaliti mogu što nisu osvojili oba, budući da su gol za konačnih 26:26 primili tri sekunde prije kraja dvoboja. Pobijedi li Kiel u nedjelju Gummersbach, što ne bi trebalo biti upitno, Božić će dočekati bodovno poravnat s Löwenom.

U prvih 30 minuta činilo se da Lavovi sve imaju pod kontrolom. Kod rezultata 5:5 odvojili su se serijom 5:1, a s četiri pogotka prednosti dočekali su i veliki odmor. Do 40. minute uspješno su čuvali svoju prednost, a onda im se dogodio neobjašnjivi pad u igri te se njihova prednost sasvim smanjila do 48. minute (21:20). Gosti su uspjeli izjednačiti na 24:24 u 56. minuti, a onda 43 sekunde prije kraja šokirati domaće navijače pogotkom Manuela Spätha za vodstvo 26:25. U zadnjem napadu Lavovi su ipak uspjeli izboriti barem jedan bod, a pogodak za izjednačenje zabio je Kim Ekdahl du Rietz tri sekunde prije posljednje sirene.

On je ujedno bio i najbolji strijelac utakmice sa sedam golova, a pet je za Rhein-Neckar Löwen zabio Andy Schmid. Po četiri su dodali Alexander Petersson i Patrick Groetzki. Goste je sa šest golova predvodio Michael Haaß, pet je zabio Felix Lobedank, a po četiri Pavel Horak i Manuel Späth.

"Na kraju moramo biti zadovoljni bodom jer smo bili na rubu poraza. Zadnji napad smo vrlo dobro odigrali, ali naravno, vrlo sam razočaran što nismo upisali pobjedu pred našim sjajnim navijačima. Upali smo u probleme s obranom, a niti napad nam u drugom poluvremenu nije funkcionirao na željeni način", rekao je nakon utakmice Gudmundur Gudmundsson, trener Rhein-Neckar Löwena.

TuS N-Lübbecke - TBV Lemgo 23:25 (12:15)

Svoj uspon prema sigurnoj sredini tablice nastavili su igrači Lemga pobijedivši na gostovanju Lübbecke. Lemgu je to četvrta pobjeda u posljednjih pet utakmica te se izdigao šest bodova iznad zone ispadanja u kojoj je bio prije pozitivnog niza rezultata. Lübbecke je pak sve bliži toj neželjenoj zoni jer je u posljednjih osam utakmica slavio tek jednom.

Za domaćine su nastupili i hrvatski igrači. Drago Vuković zabio je pet pogodaka, a Nikola Blažičko prikupio isto toliko obrana.

Stvari su za Lübbecke krenule po zlu već sredinom prvog dijela kada je Lemgo poveo s 10:6. Gosti su prednost uspješno čuvali do odmora, a onda ju u prvih deset minuta nastavka povećali na šest golova (21:15). Lübbecke se uspio približiti. U 51. minuti gosti su imali tek tri pogotka prednosti, ali su imali dovoljno sposobnosti i mirnoće u završnici susreta te sačuvali vodstvo za vrlo važna dva boda.

Najbolji strijelci Lemga bili su Gunnar Dietrich i Florian Kehrmann s pet golova, a četiri je zabio Martin Strobel. Vrlo dobar je bio gostujući vratar Nils Dresrüsse s 13 obrana, dok su domaći čuvari mreže, Blažičko i Dario Quenstedt obranili 11 lopti. Osim Vukovića, po pet su golova za domaću momčad postigli Tomasz Tluczynski i Kristian Svensson.

MT Melsungen - TV Grosswallstadt 32:24 (16:10)

Rutinsku pobjedu upisao je u 18. kolu Melsungen protiv slabašnog Grosswallstadta, pretposljednjeg kluba na tablici. Do 23. boda i uspona na šesto mjesto Melsungen su vodili Malte Schröder sa sedam te Michael Allendorf i Nenad Vučković s pet golova, dok su kod gostiju najefikasniji bili Michael Thiede i Maximilian Holst, strijelci četiri pogotka.

Domaćini su od samog starta počeli graditi svoju prednost, a u prvih 30 minuta uspjeli su doći do vodstva 16:10. U nastavku su samo nastavili posao i u 43. minuti došli do najvećih 11 golova prednosti. Gosti su ipak uspjeli smanjiti zaostatak na osam golova i "upristojiti" svoj poraz.

Preostale četiri utakmice 18. kola na rasporedu su u nedjelju.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938