Španjolska 25:27(13:15) Hrvatska
Hrvatska

Kauboji karakterni do kraja, pobijedili Španjolce bez kalkulacija

Ivana Strahija • subota, 19.01.2013.

Hrvatska rukometna reprezentacija s 27:25 pobijedila je Španjolce i kao jedina stopostotna momčad osvojila vrh tablice skupine D. To u osmini finala znači Bjelorusiju, a što će biti dalje, ostaje vidjeti...

Španjolska - Hrvatska 25:27 (13:15)

Madrid, Caja Magica, gledatelja 12500
Suci: Horacek/Novotny (Češka)

Španjolska: Šterbik (6 obrana), Sierra, Sarmiento, Aguinagalde 1, Maqueda 7, A. Entrerrios 5, Rocas 4, Tomas 2, Canellas 2, Ruesga 1, Guardiola, Garcia 1, Montoro, Morros, Rivera, Arino 2

Hrvatska: Alilović (16 obrana), Ivić, Vori 3, Duvnjak 3, Gojun, Stepančić, Lacković, Koprljar 4, Musa, Vuković 2, Bičanić 3, Mandalinić, Horvat 2, Šprem 2, Čupić 8, Štrlek

Isključenja: Španjolska 12 minuta, Hrvatska 12 minuta
Sedmerci: Španjolska 2/3, Hrvatska 3/3

Pobjeda je Hrvatskoj nosila lakšeg protivnika u osmini finala, jer prvoplasirani iz skupine D igra protiv četvrtoplasiranog iz skupine C, Bjelorusije. Neodlučeno ili pak poraz nosili su drugo mjesto Hrvatske u skupini D, te pobjednika susreta Slovenije i Srbije.

Drugoplasiranog očekuje značajno teži posao jer ovisno o raspletu posljednjeg kola može igrati najvjerojatnije protiv Slovenije ili Srbije, redom značajno renomiranijih protivnika.

No nije samo osmina finala bila u pitanju, nego se već moglo razmišljati i o četvrtfinalu, i tome vrijedi li igrati na poraz kako bi se izbjegla Francuska. Naime, Nijemci su Hrvatima napravili medvjeđu uslugu pobijedivši Francuze i ostavivši ih na drugoj poziciji u skupini što će značiti da će Francuska, ukoliko svlada Island u osmini finala, u četvrtfinalu ići na pobjednika dvoboja između prvoplasiranog iz skupine D i četvrtoplasiranog iz skupine C.

Statistika

U redovima domaćina, najviše je zgoditaka postigao Jorge Maqueda (7/10), dok je Alberto Entrerrios imao 5/10. Arpad Šterbik, slavni španjolski golman, nije se iskazao te je obranio svega pest od 33 lopti upućenih na njegov gol, odnosno imao je 18 posto uspješnosti obrane.

U redovima Hrvatske, odličan je bio Mirko Alilović, koji je obranio 16/41 odnosno 39 posto lopti upućenih na njegov gol. Ivan Čupić dao je svoj doprinos s osam golova iz devet pokušaja, Marko Kopljar imao je 4/8. Potonji je ujedno, uz Alilovića, imao i najveću minutažu, te je upisao skoro punih 58 minuta na parketu.

Sve u svemu, reklo bi se, "between a rock and a hard place", teška odluka za momčad koja nikad nije igrala na rezultat.

Hrvati u prvom poluvremenu u prvi mah imaju problema sa Španjolcima, koji preko Julena Aguinagaldea i Alberta Entrerriosa dolaze do 2:0. No, čim je Mirko Alilović počeo pisati obrane, i rezultat se počeo mijenjati na hrvatsku stranu. Marko Kopljar s devet metara mijenja nulu u jedan, nadovezuje se Ivan Čupić za 2:2, a on je u 10. minuti postigao i prvi pogodak za vodstvo Hrvatske, rezultat je glasio 6:7.

Odmah su Hrvati mogli na +2, nakon što je Mirko Alilović obranio pokušaj Angela Montora, no i Arpad Šterbik piše obranu, pokušao je Domagoj Duvnjak. Dule se međutim ne predaje, već krasnim lobom matira Šterbika desetak sekundi kasnije, za prvih +2 Kauboja (6:8). Do kraja poluvremena Kauboji su uspjeli održati +2 te se na odmor ide s 13:15.

U drugom dijelu međutim, nakon dobrih uvodnih minuta, Hrvati staju, a Španjolci to koriste kako bi skrenuli vodu na svoj mlin. Počelo je s četiri minute bez gola, gubitaka lopti na obje strane, da bi Ivan Čupić iskoristio još jednu obranu Mirka Alilovića i digao rezultat na +3.

Svega malo kasnije stiže isključenje Igora Vorija, nakon što su se zakačili on i Julen Aguinagalde, a sedmerac iskorištava Albert Rocas (15:16). Njegov kolega Aitor Arino konačno izjednačuje za domaćine. Victor Tomas i Alberto Entrerrios potom koriste pogreške u napadu Hrvatske i okreću na 19:18, a hrvatski izbornik Slavko Goluža traži minutu odmora. No, tek nakon još dva pogotka domaćina svjetskog prvenstva Kauboji opet love svoj ritam.

Jeste li zadovoljni ishodom susreta?

ANKETA#444

Hrvatska polako topi razliku od +3 do koje su uspjeli doći domaćini, a za 22:22 u 21. minuti pogodak postiže Igor Vori. Isti igrač, nakon još jedne odlične obrane hrvatskog vratara, preokreće rezultat na 22:23. Utakmica je međutim bila daleko od gotove. U svega par sekundi po treće isključenje zarađuju Jorge Maqueda i Jakov Gojun, a sedmerac Španjolaca koji je uslijedio realizira Albert Rocas za 25:24.

Još jednom je odličan Igor Vori, koji poravnava na 25:25 po isključenju Virana Morrosa, a hrvatski kapetan ostaje sjajan do kraja i pogađa i za 25:26. Španjolci potom imaju napad, no, gol za izjednačenje propustio je realizirati Albert Rocas, dok je na hrvatskoj strani utakmicu zaključio Lovro Šprem.

Pobjeda znači da su Kauboji odabrali potencijalno teži put, no isto tako da su u najboljem sportskom duhu odbili kalkulirati i podbaciti u susretu protiv Španjolaca.

• Obrisan korisnik20.01.2013. u 12:52
    zovche govoriti da je Slovenija poluprofesionalna reprezentacija može samo reći oprosti na izrazu ali totalna neznalica, više 50 posto ekipe igra vani, Bezjak potpisao za Magdeburg, Gaber i Dolenec potpisali za Montepellier, Prošt, Gajić, Kavtičnik svi igraju u Francuskoj, braća Žvižej također... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 12:37
    Južnu Afriku smo propustili ne zbog toga jer smo 2010. dobili Engleze na Wembleyu, nego zato jer :1.) su Englezi u odnosu na ciklus prije konačno dobili izbornika (umjesto kišnog čovjeka)2.) nismo dobili nijednom Ukrajinu (kao što je Ćiro kiksao sa 2 remija sa S&CG 1999.)Španjolci da dođu do... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 12:08
    Bio je na ovom portalu odličan članak packa na temu tankiranja i moje je mišljenje da je ovo klasičan primjer toga. Cilj turnirskog natjecanja, možda još bolje rečeno, misija natjecanja je osvojit taj turnir, nikako pobjedit u svakoj utakmici. Neki ljudi ovdje predstavljaju poraz kao nešto... [više na forumu]
  • interreg20.01.2013. u 12:06
    Mi Hrvati smo posteni samo kad ne treba.
    interreg
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 11:25
    bravo zovche, sve potpisujem, nadam se da necemo poslije prvenstva opet pricat da smo mi moralni pobjednici