Zimski sportovi

Krešimir Ferlak • četvrtak, 24.01.2013.

Četiri vrlo zanimljive utakmice donijela je srijeda u NHL-u. Na krilima Mariana Gaborika, Rangersi su u produžetku stigli do prve pobjede sezone, dok je Phoenix predvođen Steveom Sullivanom deklasirao Columbus. Prvu pobjedu upisao je Vancouver, što je značilo novi poraz Calgarya, ali barem su osvojili bod, dok je Toronto nadvisio Pittsburgh i nanio Penguinsima prvi poraz.

Istočna konferencija

Dva uvodna poraza nisu dobro sjela Rangersima, koji uživaju biti prvi kandidati za naslov. Barem tako analitičari procjenjuju, ali na ledu nije tako izgledalo u uvodnim danima. Zato su protiv Bostona tražili dobar start u utakmicu, a to su i dobili. Probudio se Marian Gaborik. Ovaj sjajni slovački napadač zabio je dva puta u prvih sedam minuta i Njujorčanima donio lijepu prednost.

No, drugi period označio je povratak Bruinsa. Na samom otvaranju trećine Brad Marchand smanjuje, a desetak minuta kasnije Milan Lucic izjednačuje. Već u sljedećem napadu Rangersi opet vode golom Taylora Pyatta, da bi u trećoj dionici jedini pogodak bio onaj Nathana Hortona.

Tako se ušlo u produžetak, a tamo je rješenje stiglo već poslije 27 sekundi igre. Gaborik je ukrao pločicu neopreznom Andrewu Ferenceu, sjurio se u kontru i onda zabio za veliko olakšanje i prve bodove za New York Rangerse.

Teška ozljeda Joffreya Lupula

Joffrey Lupul jedan od najtalentiranijih igrača Toronta, sredinom drugog perioda utakmice protiv Pittsburgha zaradio je frakturu podlaktice i izbivati će s leda do daljnjega. Više će se znati nakon detaljnih pregleda, a Lupul se ozlijedio nakon što ga je pogodio vlastiti suigrač i kapetan Dion Phaneuf.

Sjajnom igrom napada Van Riemsdyk – Grabovski – Kulemin, Toronto je projurio kroz Pittsburgh i domaćine po prvi puta u sezoni ostavio bez bodova. Zabio je Evgeni Malkin prvi gol sezone, kasnije je isto napravio i Sidney Crosby, ali ostatak momčadi ih nije pratio i nisu mogli zadržati raspoloženi trojac Maple Leafsa.

Van Riemsdyk je zabio dva uz jednu asistenciju, Grabovski jedan uz asist, dok je Kulemin dodao tri puta. Golove za goste još su postigli Clarke MacArthur i Tyler Bozak. Trener Toronta Randy Carlyle malo je ispremiješao linije zbog slabe realizacije u prve dvije utakmice i to se pokazalo kao pun pogodak.

Zapadna konferencija

U kanadski derbi Vancouver i Calgary su ušli kao momčadi bez pobjede. Canucksi su imali jedan bod, dok je Flamesima na kontu stajala nula. Zato je bilo jasno da je ulog prilično velik, pa možda niti ne čudi da su utakmicu odlučili penali. Vancouver je kao i protiv Edmontona ispustio vodstvo od 2:0, ali ovoga puta su ipak našli načina do pobjede.

Prva trećina nije donijela pogotke, a u drugoj u razmaku do točno dvije minute pogađaju Zach Kassian i Mason Raymond. Alex Tanguay je ubrzo smanjio, a izjednačenje i prvi bod Flamesima četiri minute prije kraja regularnog vremena donosi Mikael Backlund. Drugi bod je ipak ostao u Vancouveru jer su domaćini ipak bili uspješniji na penalima i golom večerašnjeg junaka Zacha Kassiana upisuju prvu pobjedu sezone.