Josip Piršljin • nedjelja, 27.01.2013.

20. kolo nizozemske Eredivisie donijelo je nekoliko vrlo zanimljivih dvoboja. Vitesse je prekinuo negativan niz slavljem nad Ajaxom, a remizirali su Feyenoord i Twente koji također imaju šampionske ambicije. To je iskoristio PSV koji se vratio na čelo ljestvice uvjerljivom igrom u Almelu.

Nogometaši PSV-a nisu imali previše problema protiv Heraclesa na gostovanju. Pobijedili su s 5:1 i na taj način ponovno zasjeli na prvo mjesto nizozemskog prvenstva. Imaju jedan bod više od Twentea, a na ruku su im išli i ostali rezultati u ovom kolu.

Momčad Dicka Advocaata u vodstvo je u Almelu doveo Matavž u 23. minuti, a do kraja prvog dijela zabio je još Lens. Heracles je smanjio početkom nastavka preko Evertona, ali kasnije PSV osigurava tri boda dvama pogocima Wijnalduma i jednim Mertensa. Hrvatski igrač u redovima domaćih Dario Vujićević bio je na klupi.

Vitesse je konačno prekinuo niz od četiri utakmice bez pobjede u prvenstvu. Žuto-crni su pobijedili Ajax u vrlo zanimljivoj utakmici u kojoj su Kopljanici vodili sve do 68. minute s 2:0, no tada je uslijedio veliki preokret. Vitesse je uspio doći do bodova bez najboljeg strijelca lige Wilfrieda Bonyja koji je na Afričkom kupu nacija.

U 33. minuti Gruzijac Kashia skrenuo je loptu u svoju mrežu za vodstvo Ajaxa od 1:0, a do novog gola čekalo se do 64. minute. Tada je Eriksen povećao prednost gostiju i činilo se kako je stvar riješena, ali sljedećih dvadesetak minuta Ruttenovi su igrači zabili tri gola i pobijedili. Strijelci su bili Janssen, Van Aanholt i Ibarra, te je Vitesse ostao u utrci za naslovom prvaka.

Derbi kola odigrali su i nogometaši Feyenoorda i Twentea koji polažu nade kako će postati prvacima. Na De Kuipu ipak nije bilo pobjednika, ali ni golova, te je Twente prvu poziciju prepustio PSV-u. Momčad iz Rotterdama je pala na peto mjesto, ali za liderom lige ne zaostaje puno, pet bodova.

Utrecht je pokazao da je ozbiljan u namjeri da se uključi u borbu za sami vh tablice. U zadnjih šest prvenstvenih utakmica pobijedio je u njih četiri i dvije remizirao, te se približio prvoj petorci. Feyenoord je sada udaljen samo dva boda. Zadnja je žrtva bilo Willem II koji je izgubio s 3:1 i ostao na samom dnu tablice.

AZ se počeo polako penjati na ljestvici, došao je do devetog mjesta pobjedom 4:1 kod Venla koji je predzadnji. Van Bastenov Heerenveen i dalje je u lošoj formi, u derbiju začelja protiv Zwollea odigrao je samo 1:1. Neriješeno je bilo i na susretu ADO Den Haaga Rode, a do pobjeda su stigli NAC i NEC protiv Waalwijka, odnosno Groningena.