Zimski sportovi

Ivan Dominik • utorak, 29.01.2013.

Premda je odigrano samo pet utakmica u noći s ponedjeljka na utorak u NHL-u, svejedno je bilo vrlo uzbudljivo i interesantno u najjačoj hokejskoj ligi svijeta. Najnapetije i najzanimljivije bilo je u Staples Centru gdje su aktualni prvaci LA Kingsi kasnim preokretom u raspucavanju pobijedili Vancouver, dok se od ostalih rezultata ističu velike pobjede Bostona u Raleighu, odnosno Phoenixa protiv Nashvillea...

Najzanimljivija utakmica večeri u NHL-u odigrana je Los Angelesu, u Staples Centru gdje su se sučelili LA Kingsi, domaćini i aktualni prvaci lige, te Vancouver Canucksi, već godinama ponajbolja momčad Zapada. Kanađani su svoj renome dokazali i pokazali već u prvoj trećini kada su poveli preko Zacha Kassiana, koji je priliku stvorenu od Alexandera Edlera i Dana Hamhuisa pretvorio u vodeći pogodak za 'Nuckse.

David Krejči (ČEŠ/ BOS) - 1 gol, 1 asistencija, 2 boda, +/-: +1

Vancouver nije stao na jednom pogotku protiv Kingsa, iako je prvi period okončao sa samo jednim zabijenim golom. No, dok sjajni Roberto Luongo na njegovim vratima nije popuštao, Vancouver je u drugoj trećini uspio poduplati svoju prednost. Strijelac za 2:0 Canuckse bio je Alexandre Burrows, koji je rano u drugoj dionici iskoristio dodavanja Chrisa Higginsa i Christophera Taneva na najbolji mogući način.

No, kada se već sve činilo da će utakmica otići na stranu Kanađana, kod Kingsa se probudio fenomenalni mladi ruski bek Slava Vojnov, kao i renomirani napadač Jeff Carter. Upravo je Carter u power-playu još u drugoj trećini pogodio za povratak Kingsa te im revitalizirao šanse za povratak u susret. Asistirali su mu Mike Richards, negdašnji kolega iz Philadelphije, svojom prvom asistencijom sezone, i još jedan bivši igrač Flyersa, Simon Gagne. Stoga se u posljednju trećinu ušlo vodstvom Canucksa od 2:1.

I dok je zadnjih 20 minuta odmicalo u nemoći i jednih i drugih da postignu zgoditak, u tome je više mogao uživati Alan Vigneault, čija je momčad bila u vodstvu. Međutim, sve do 44 sekunde prije kraja kada Rus Vojnov nakon upošljavanja Anžea Kopitara pogađa Luongovu mrežu za izjednačenje. Time odvodi utakmicu u produžetak, pa kasnije i u raspucavanje u kojem sjajni Carter donosi pobjedu Kingsima, s obzirom da je Jonathan Quick obranio udarce Burrowsa, Edlera i Kassiana, dok je Luongo bio uspješan protiv Kopitara i kapetana Kingsa, Dustina Browna, ali je pred Carterom ostao nemoćan. Stoga su Kingsi naposljetku slavili s 3:2.

Jedina utakmica večeri odigrana na Istoku bio je sraz Bostona i Hurricanesa u susretu u kojem su Bruinsi gostovali u Raleighu. Efikasna utakmica počela je golom Brada Marchanda s igračem manje na ledu, kojim je Boston poveo. Međutim, iako je sjajni Zdeno Chara u power-playu pogodio za 2:0 Bruinsa, do kraja prve trećine Carolina je smanjila na 2:1 zahvaljujući Jamieju McBainu te njegovim asistentima Ericu Staalu i Aleksandru Seminu, pa je prvi period završen minimalnim vodstvom Bostona.

U drugoj dionici je Carolina stigla i do izjednačenja kada su pogađali Jeff Skinner na asistenciju Jordana Staala i Eric Staal poslije dodavanja Semina, dok je za Boston poentirao Nathan Horton, nakon akcije Chare, kojem je to nakon dodavanja za prvi gol bila i druga asistencija na susretu, i Johnnyja Boychuka. Stoga se ušlo u treći period rezultatom 3:3, a tada je, manje od dvije minute prije kraja, za Bruinse bljesnuo Čeh David Krejči pogodivši za 4:3, dok je nedugo zatim Tyler Seguin potvrdio konačni trijumf od 5:3 za Boston zabivši gol na praznu mrežu s igračem više osam sekundi prije kraja.

Na Zapadu tri pobjede domaćina: Johnsonov shutout uništio Predatorse u Arizoni, Columbus jedva protiv Dallasa, Oilersi lakoćom

U tri preostale utakmice odigrane na Zapadu, najviše se ističe pobjeda Phoenixa od 4:0 protiv jakih Nashville Predatorsa. Coyotesi su u susret krenuli s ne baš poznatim i dokazanim vratarom Chadom Johnsonom, s obzirom na lošu formu Jasona LaBarbere i ozljedu Mikea Smitha, koji se pokazao briljantnim. Johnson je s 21 obranom upisao shutout, a unatoč vrlo dobroj večeri i Pekke Rinnea na vratima Nashvillea, Coyotesi su ipak upisali veliku i uvjerljivu pobjedu.

Slavili su 4:0 pogocima Antoinea Vermettea u prvoj, Laurija Korpikoskog u drugoj trećini te dvama golovima u posljednjih 20 minuta, koje su zabili Nick Johnson i igrač utakmice, bek Keith Yandle, koji se osim zgoditkom s igračem više za krajnjih 4:0 istaknuo i dvjema asistencijama. Odličan je još bio i Johnson, a Coyotesi su iznenađujuće lako svladali Predatorse.

Vrlo tešku i tijesnu domaću pobjedu izborio je Columbus protiv Dallas Starsa. U prvoj trećini pogodaka nije bilo dok je u drugoj poveo upravo Dallas. Kobna je za Jacketse bila 25. minuta kada je nakon dodavanja Jamieja Benna i Alexa Goligoskog u situaciji s igračem više Starsa poentirao mladi danski bek Phillip Larsen lijepim udarcem iz zgloba.

No, još u istoj trećini izjednačio je za domaće Derek Dorsett, nakon asistencija Fedora Tjutina i Artema Anisimova, a potom je u zadnjih 20 minuta sve riješeno u korist Columbusa. Pobjednički gol za konačnih 2:1 za Jacketse zabio je Vaclav Prospal u drugoj minuti zadnje trećine i to poslije akcije bekova Jamesa Wisniewskog i Jacka Johnsona, a top u Nationwide Areni mogao je "zapucati".

Posljednja utakmica večeri odigrana je u Alberti, u kanadskom Edmontonu gdje su mladi domaćini bili uvjerljivi protiv Colorado Avalanchea. Oilersi su uništili "Lavinu" pogocima u power-playu jer su ih zabili čak četiri, dakle sve na utakmici, a počeli su vrlo rano, već u prvoj trećini. Edmonton je u vodstvo doveo Aleš Hemsky poslije kombinacije mladog i perspektivnog Finca Teemua Hartikainena sa Samom Gagnerom, a nedugo zatim su Oilersi došli i do 2:0 vodstva preko Jordana Eberlea, koji je realizirao pripremljenu priliku Taylora Halla i Ryana Whitneyja.

Kapetan Shawn Horcoff podigao je na 3:0 golom u 30, minuti utakmice na asistencije Ryana Nugenta-Hopkinsa i Taylora Halla, a to je bio i jedini pogodak u drugom periodu. Colorado je zabio počasni gol na otvaranju zadnjeg dijela utakmice egzekucijom P.A. Parenteaua poslije dodavanja Matta Duchenea i Jamieja McGinna. No, na drugoj je strani sve zaključio novak Nail Yakupov golom za konačnih 4:1 za koji su mu je sve priredio Sam Gagner.