Zimski sportovi

Filip Jukić • srijeda, 30.01.2013.

Još jedan utorak u novoj NHL sezoni prošao je u kanadskom duhu. Toronto i Ottawa su ubilježili nove pobjede dok je u kanadskom derbiju Montreal slavio protiv Winnipega. Od ostalih utakmica treba izdvojiti kontaktom nabijeni susret u Bostonu te izrazito sadržajan dvoboj Minnesote i Columbusa.

Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs 3:4 (1:1, 1:2, 1:0, OT: 0:1)

Toronto je na gostovanju u Buffalu stigao do svoje treće (gostujuće) pobjede u sezoni. Da Maple Leafse čeka kvalitetna napadačka igra u ogledu s lokalnim rivalima dalo se naslutiti u desetoj minuti prve trećine kada Jay McClement spremanjem odbijenog paka u mrežu, postiže svoj prvi pogodak u 2013. godini. Na žalost gostiju, Jason Pominville se pobrinuo da se na prvi odmor ode izjednačenim rezultatom tako što je u 15. minuti poslao pak u gornji dio mreže pored nemoćnog Jamesa Reimera.

Odmah na otvaranju druge trećine, prvim ovogodišnjim pogotkom Andreja Sekere domaći Sabresi stižu do svog prvog, a kako će se poslije pokazati, i jedinog vodstva u utakmici. Maple Leafsi su u narednih pet minuta uspjeli ponovno doći do rezultatske prednosti koju su izgubili u trećem periodu kada je Mikhail Grigorenko leđima okrenut golu stvari vratio "na nulu" te osigurao produžetke svojoj ekipi.

I već kada se činilo kako će produžetak isteći bez da iti jedna od ekipa dođe do svog drugog boda, Matt Frattin je s pet preostalih sekundi na semaforu započeo prodor po desnoj strani obrane Buffala te udarcem u bliži kut, praktički u zadnjoj sekundi produžetka, donio Leafsima treću pobjedu u sezoni nakon šest odigranih susreta.

Pittsburgh Penguins - NY Islanders 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)

Islandersi su u Pennsylvaniji došli do svog drugog gostujućeg, odnosno ukupno trećeg slavlja u aktualnoj sezoni. I ovoga puta su do dva boda došli zahvaljujući visokoj efikasnosti, ali ovoga puta i čvrstoj, u velikoj većini slučajeva, odlično postavljenoj obrani. Da su šanse za dobar provod u CONSOL Energy Centreu vrlo male, navijačima Pingvina je postalo jasno odmah u prvoj trećini kada je na njenom izmaku Casey Cizikas iskoristio tromu reakciju obrane domaćina te elegantnim wrap aroundom odveo svoju ekipu s vodstvom na predah.

U drugoj trećini gosti su prebacili u brzinu više, u brzinu koju Pittsburgh nije mogao pratiti te su s tri pogotka utakmicu u potpunosti "prelomili" te usmjerili dva boda u svom smjeru. Michael Grabner je golom u sedmoj minuti započeo stvari, dok su John Tavares i Matt Moulson pogocima s igračem više zapečatili sudbinu domaćina u ovom ogledu. Nulu na semaforu za Penguinse u jedinicu je promijenio Pascal Dupuis u predzadnjoj minuti susreta.

Minnesota Wild - Columbus Blue Jackets 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Nakon tri uzastopna poraza Minnesota je napokon stigla do nove pobjede. Žrtva su bili Blue Jacketsi iz Columbusa koji su tako upisali peti poraz u sezoni, čak četvrti unutar 60 minuta. Domaćini su preko osam udaraca u prvoj trećini stigli do vodstva 2:0. Mikko Koivu i Tom Gilbert bili su glavni "krivci" za rezultatski zaostatak Jacketsa nakon 20. odigranih minuta.

Međutim, gosti u drugom periodu uspijevaju doći do pogotka unatoč očajno malom broju udaraca na gol. Naime, pogodak Marka Letstua došao je nakon jednog od samo tri udarca koja je Columbus uputio na gol u drugoj trećini, dok su u istom tom razdoblju igre domaćini uputili njih 15. Ipak, gosti iz Ohija su na kraju ostali poraženi iako su izjednačili početkom zadnje trećine. Pobjedu domaćoj ekipi pet minuta prije isteka treće trećine donio je Pierre-March Bouchard nakon izrađene akcije Wilda koja je započela pred njihovim golom, a završila, naravno, u mreži Jacketsa.

Boston Bruins - New Jersey Devils 2:1 (0:0, 0:1, 1:0, OT: 0:0, SO: 1:0)

Bruinsi su došli do hat-tricka u zadnje tri odigrane utakmice nakon što su i protiv Devilsa upisali dva boda. U utakmici siromašnoj golovima na kraju je presudilo izvođenje kaznenih udaraca. U regularnom dijelu igre strijelac za goste bio je David Clarkson, dok je titula strijelca kod domaćina pripala Nathanu Hortonu. Nakon šest udaraca u raspucavanju za obje momčadi, pobjeda je otišla na stranu domaćina koji su dva puta svladali protivničkog golmana i tako došli do svog 11. boda u sezoni i prvog mjesta u diviziji.

Ostale utakmice

Rangersi su nakon pobjede nad Torontom stigli do novog slavlja na domaćem ledu, ovoga puta protiv Philadelphije. Za pobjedu im je bilo dovoljno postići po pogodak u prve dvije trećine te izdržati u onoj trećoj nakon što je Kimmo Timonen u osmoj minuti postigao gol s igračem više. Montreal je jednako kao i New York slavio pred domaćom publikom svladavši Winnipeg te tako došao do niza od četiri uzastopna slavlja i osmog boda u sezoni.

Veliku noć za momčadi iz Ontarija upotpunila je Ottawa koja je također na svom ledu došla do pobjede nad, još uvijek neuigranim, Capitalsima. Tampa Bay je u floridskom derbiju slavila protiv Panthersa, dok je Detroit s četiri pogotka u mreži Dallasa u svojoj Joe Luis Areni došao do nova dva boda. San Jose Sharksi su zadržali stopostotni učinak, nakon što su boljim izvođenjem kaznenih udaraca u dvoboju protiv Ducksa došli do šeste pobjede u isto toliko odigranih susreta.