Zimski sportovi

Ivan Dominik • četvrtak, 31.01.2013.

Samo su četiri utakmice u NHL-u odigrane u noći sa srijede na četvrtak, a u njoj je završila pet utakmica duga serija pobjeda Chicago Blackhawksa. Oni su stradali u Minnesoti, dok je u velikom kanadskom derbiju Montreal ponižen u glavnom gradu svoje zemlje. Edmonton je iznenadio Phoenix u Arizoni, dok je Vancouver lakoćom riješio jednadžbu zvanu Colorado...

Prva utakmica večeri odigrana je u kanadskoj prijestolnici Ottawi gdje je domaća i istoimena momčad dočekala slavnu franšizu iz Montreala. Canadiensi su stigli u glavni grad svoje države kao autsajderi te su Senatorsi bili veliki favoriti u tom susretu, a to su počeli dokazivati već na početku utakmice, premda su se prvo našli u zaostatku.

Habsi su poveli prvi, u šestoj minuti, kada je Čeh Tomaš Plekanec, inače ponajbolji igrač Montreala, iskoristio dodavanja Andreja Markova i Raphaela Diaza za svoj četvrti gol sezone i 1:0 vodstvo Canadiensa u Ottawi. Međutim, domaćin je izjednačio već u istom periodu, odnosno niti dvije minute kasnije, kada je Jim O'Brien pogodio za 1:1 Senatorsa nakon asistencija Erika Karlssona i Erica Condre.

U sljedećem periodu utakmica je riješena već uoči posljednjih 20 minuta, jer je Ottawa zabila tri ekspresna vezana pogotka, kojima je praktički zapečatila susret. Prvo je za 2:1 zabio Daniel Alfredsson u 28. minuti da bi dvije minute potom mladi Mika Zibanejad također kao i legendarni Šveđanin ili sjajni Plekanec u prvom periodu za goste, postigao power-play gol za Ottawu. Na 4:1 je nedugo zatim za Sense povisio Chris Phillips, poslije akcije Zacka Smitha i Colina Greeninga, koji je upisao drugu asistenciju zaredom.

Velikom prednošću nakon Phillipsova gola Ottawa je otišla na drugi odmor, a potom u zadnjoj trećini nije dozvolila pogodak u svojoj mreži, već je još jednim golom zaključila ogled. Pet minuta prije kraja Chris Neil je zaključio Smithovu i Benoitovu kombinaciju pogotkom za konačnih 5:1 i trijumf "Senatora".

Utakmica Minnesota Wilda i Chicago Blackhawksa je pak bila središnja utakmica večeri, u kojoj su se sastale dvije jake momčadi koje pretendiraju na naslov ove sezone. Derbi Zapada u noći na četvrtak pogotkom je otvorila domaća Minnesota kada je Matt Cullen matirao Coreyja Crawforda za minimalno vodstvo Wilda, međutim, gosti su ubrzo izjednačili preko Andrewa Shawa, već u šestoj minuti.

Ubrzo su se Blackhawksi vratili u svoj pravi ritam kojim inače "melju" protivnike te su "uhvatili" odličnu igru, a to je rezultiralo novim pogotkom. Jonathan Toews, kapetan Chicaga, pogodio je mrežu domaćina za 2:1 svoje ekipe i odveo s prednošću svoju momčad na prvu pauzu. No, u drugom je periodu Cal Clutterbuck nakon 59 sekundi igre poentirao za 2:2 Wilda i time donio svojoj momčadi produžetak, s obzirom da u ostatku drugog i u cijelom trećem periodu nije bilo golova. A u shootout, jer u produžetku pobjedničkog gola nije bilo, odlični Matt Cullen donosi pobjedu Wildu nakon promašaja Patricka Sharpa.

Edmonton tijesno slavio u Phoenixu, Canucksi sigurni protiv "Lavine"

Izuzetno je uzbudljivo, na praktički samo u prvih pet minuta i zadnjih 20 sekundi utakmice bilo u Phoenixu gdje su se sastale ekipe Edmontona i domaćih Coyotesa. U petoj minuti susreta Oilersi su poveli golom Šveđanina Lennarta Petrella, koji je na najbolji mogući način iskoristio dodavanja Ryana Smytha i Sama Gagnera. Tada je utakmica ušla u kolotečinu te ponajviše zbog sjajne Edmontonove obrane kroz čitav prvi i drugi period više pogodak nije viđen.

Međutim, iako se to skoro dogodilo i u zadnjem periodu, spriječio je nakratko svoj poraz Nick Johnson, kojem nije bilo teško zabiti gol s igračem više za izjednačenje Coyotesa. Radim Vrbata i David Moss bili su dodavači za zgoditak. No, ulazak u produžetak, jer su 'Yotesi izjednačili 19 sekundi prije kraja, bio je ponovno šokantan za domaće u Glendaleu. Jer, 68 sekundi prije kraja produžetka domaćoj je momčadi presudio Nail Yakupov, sjajni novak u NHL, koji je je u PP-u zabio pogodak za trijumf Kanađana, a asistenti su bili prekaljeni Ryan Whitney i Taylor Hall, također negdašnji prvi izbor drafta.

S po pogotkom u svakoj trećini Vancouver je bez problema riješio izazov zvan Colorado Avalanche na svom ledu. Canucksi su mirno slavili s 3:0, a na pravi pogodak su njegovi navijači u olimpijskom gradu čekali samo osam minuta, kada je Jason Garrison svojim prvijencem za svoju novu franšizu doveo Vancouver u vodstvo. U drugoj trećini je prednost domaćih samo udvostručio Maxim Lapierre, dok je susret zaključen rano u zadnjoj trećini.

Zach Kassian zabio je za 3:0 Canucksa, produžio svoju seriju zabijenih golova u utakmicama na početku sezone, a nakon što za prva dva gola Kanađana asistenata nije bilo, Kassian je za slavlje Plavih poentirao u igri s igračem više, nakon dodavanja Dana Hamhuisa i Alexa Edlera. Budući da nakon Kassianovog gola novih većih uzbuđenja, kao ni novih golova nije bilo, 'Nucksi u svom gradu bez poteškoća ostavili "svoje" bodove i poslali Avse put Denvera praznih ruku.