Atletico uz tri pogotka Balića pokleknuo na otvaranju drugog dijela sezone, Barca ponovno nadmoćna

Zvonka Keliš • subota, 02.02.2013.

Nakon najboljih rukometaša svijeta španjolskim rukometnim dvoranama ponovno su počelu koračati i najbolje rukometaši Lige Asobal. U sklopu 16. kola španjolski je prvak tako nastavio sa svojom dominacijom te je upisao novu uvjerljivu pobjedu, dok je njegov najveći rival u prvenstvu pretrpio svoj drugi ovosezonski poraz za što se pobrinula momčad Naturhouse La Rioje. U preostalim susretima Cangas je iznenadio Ciudad Encantadu, dok je Aragon bez problema svladao Palmu del Rio, a Granollers Academiju Octavio. Nešto zanimljivije su do pobjede stigle ekipe Puerto Sagunta i Ville de Arande koje su bolje bile od Huesce, odnosno, Valladolida.

Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj sada već pomalo pada u zaborav, a rukometni se reprezentativci okreću svojim klupskim zadaćama te novim izazovima kako u prvenstvima tako i u Ligi prvaka. Sa natjecanjem je tako krenula i Liga Asobal, španjolsko rukometno prvenstvo, koje je u svom 16. kolu ponudilo nove zanimljive oglede, ali i rezultate. Naime, dok je Barcelona nastavila svoj pobjednički niz, Atletico je ponovno pokleknuo.

Naturhouse La Rioja - Atletico de Madrid 31:30 (16:17)

Na otvaranju drugoga dijela sezone aktualni španjolski i europski viceprvak nije se pokazao u dobrom svjetlu te je pretrpio svoj drugi poraz ove sezone te je time šanse za naslov španjolskog prvaka sveo na sam minimum. Uvodne minute susreta bile su dobre za goste iz Madrida, naime, poveli su 2:0 i 4:3, no domaćin je imao drugačije planove te se vrlo brzo vratio u susret. Nakon poravnanja rezultata na 6:6 uzbudljivo i izjednačeno bilo je do odlaska na odmor kada semafor u dvoranu pokazuje rezultat 17:16 kojeg je deset sekundi prije isteka 30. minute postavio Roberto Parrondo.

Nastavak je donio lagano odvajanje domaće momčadi koja odlazi na 18:17, a potom i 21:19, a ukazuju se tada Ivano Balić i Kiril Lazarov koji vraćaju rezultat u egal. U posljednjih deset minuta dvoboja kreće domaća serija pogodaka za vodstvo 29:26, a nakon što je igrači Talanta Dujšebajeva nanovo izjednačavaju rezultat konačnih 31:30 za La Rioju postavlja Unal Alzpurua, dok Lazarov ne uspijeva potom pogoditi za podjelu bodova. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Alexandre Tioumentsev sa sedam postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Atletico de Madrida bio Kiril Lazarov također sa sedam golova, Ivano Balić je dodao njih tri, dok se Jakov Gojun nije našao u sastavu budući da se oporavlja od operacije mokraćnog kanala.

Helvetia Anaitasuna - Barcelona Intersport 19:39 (8:19)

I dok je njen najveći rival u španjolskoj ligi pokleknuo već na samom ulasku u drugi dio sezone, Barcelona je, pak, samouvjereno i nadmoćno nastavila svoj put k obrani naslova prvaka Španjolske. Odmah na startu ogleda povela je 8:3 nakon čega samo povećava svoje vodstvo te ne posustaje ni u jednome trenu. Do odlaska na odmor pitanje pobjednika stoga je bilo riješeno, naime, katalonski je div imao čak 11 pogodaka prednosti (19:8).

Drugo je poluvrijeme potom otvoreno novom serijom pogodaka za velikih 22:8 nakon čega se domaćin ipak budi te smanjuje svoj zaostatak (13:25). Međutim, posljednjih dvadeset minuta utakmice u potpunosti je proteklo u znaku igrača Xavija Pascuala koji s dvije velike uzastopne serije od pet i četiri pogodaka odlaze na +20 (34:14) da bi na koncu upisali pobjedu 39:19. Odličan je u redovima Barcelone bio Mikel Aguirrezabalaga sa šest postignutih pogodaka, dok se od Anaitasune istaknuo Carlos Chocarro s pet golova.

Cangas - Ciudad Encantada 24:23 (14:11)

Momčad Cuence nije se dobro provela u 16. kolu Lige Asobal, naime, na gostovanju kod Cangasa, pretrpjela je minimalan poraz te se potom kući vratila bez osvojenog boda. Domaćin je u susret krenuo vodstvom 3:1 i 10:7, a svojih +3 čuva i do kraja prvoga dijela. Na predah se tako ide s domaćih 14:11.

Zanimljivije je bilo u drugome poluvremenu kada se gosti počinju buditi te uspijevaju poravnati rezultat na 17:17. Međutim, u samoj završnici bolja ipak biva domaća momčad koja osigurava minimalno slavlje 24:23 i nove prvenstvene bodove. U pobjedu svoje momčadi Adrian Rosales i Suso Solino ugradili su po sedam pogodaka, dok su Angel Perez i Pablo Simonet za Ciudad Encantadu zabili po šest golova.

Palma del Rio - Caja3 Aragon 28:34 (12:18)

Rukometaši Aragona u sklopu 16. su kola Lige Asobal stigli u goste posljednjoj momčadi prvenstva koja ni na svom terenu u nastavku sezone nije uspjela osigurati nove bodove. Nakon uvodnih 3:1 gosti samo povećavaju svoju prednost na 11:7 te mirno grade svoj put prema novom prvenstvenom slavlju. Do isteka 30. minute gostujuća je momčad tako već imala +6 (18:12) kojih domaćin nikako ne uspijeva sustići.

U drugom dijelu domaća se momčad nije bolje provela, naime, nikako ne uspijeva uhvatiti priključak te se vratiti u susret. Gostujući rukometaši tako odlaze na 27:19 te na koncu upisuju pobjedu 34:28. Aragon je do pobjede predvodio Carlos Molina sa sedam pogodaka, dok su Juanlu Moyano i Pedro Teixeira u poraz svoje momčadi ugradili po pet golova.

Academia Octavio - Fraikin Granollers 25:41 (14:22)

Dan ranije od ostalih svoje su otvaranje drugoga dijela sezone imali rukometaši Academije Octavio te Granollersa, a u susretu u Vigu nadasve uvjerljivu pobjedu odnijela je gostujuća momčad. Gosti su susret otvorili s 3:1 i 10:6 nakon čega mirno grade svoju prednost. Domaća obrana naprosto nije uspijevala zaustaviti rukometaše Granollersa koji joj tako u prvome dijelu zabijaju čak 22 gola, dok u njihove vratnice ulazi njih tek 14.

Slično je bilo i u nastavku ogleda u kojem oko 40. minute gostujući rukometaši započinju svoje dvije velike serije pogodaka za nedostižnih 39:22. Konačno, Granollers iz Viga odlazi s velikih 41:25 te novim bodovima u Ligi Asobal. David Resina za Granollers je zabio 11 pogodaka, dok se Jose Angel Fernandez na drugoj strani šest puta upisao u listu strijelaca.

Fertiberia Puerto Sagunto - Huesca 28:26 (15:13)

U Puerto Saguntu domaćin je u zanimljivih 60 minuta uspio svladati gostujuće rukometaše Huesce te tako osigurati nove prvenstvene bodove. Povela je domaća momčad 3:0 i 7:5 nakon čega se gosti vrlo brzo vraćaju u susret te poravnavaju rezultat. Pogodak za pogodak igralo se tada sve do same završnice prvoga poluvremena u koju se ulazi s domaćom prednošću od dva pogotka, a s kojom se odlazi i u svlačionice (15:13).

Prednost domaćih rukometaša u nastavku vrlo brzo raste na 23:17, a iako se gostujuća momčad približava na minus tri, a potom i minus dva na koncu ne uspijeva ponovno izjednačiti ili preokrenuti rezultat. Huesca tako kući odlazi s porazom i bez bodova. Fernando Latorre u pobjedi svoje momčadi sedam je puta zatresao gostujuću mrežu, dok su Carlos Grau i Gerard Espigol za Huescu zabili po šest golova.

Villa de Aranda - Cuatro Rayas Valladolid 26:22 (14:10)

Momčad koja na začelju tablice dijeli mjesto s ekipom Palme del Rio u sklopu 16. je kola Lige Asobal stigla u goste rukometašima Ville de Arande koji su pred više od dvije tisuće svojih navijača pokazali koliko su bolji. Uvodnih 7:4 za domaćina dalo je naslutiti daljnji tijek utakmice, a iako se gosti tada bude to nije dovoljno kako bi u potpunosti sustigli rezultat. Stigao je Valladolid na minus jedan (10:11) nešto manje od pet minuta prije kraja, no uslijedila je tada domaća serija 3-0 za 14:10 na poluvremenu.

Iako u prvim minutama nastavka domaća momčad odlazi na 16:11, ona gostujuća polako, ali sigurno hvata priključak te čak uspijeva preokrenuti rezultat u svoju korist (19:18). No, to je tada bilo sve od gostujućih rukometaša, naime, oni domaći uzimaju stvar u svoje ruke te s dvije uzastopne serije od po četiri i tri pogotka postavljaju konačnih 26:22. Jose Maria Gonzalez sa sedam je pogodaka bio najbolji strijelac Ville de Aranda, dok je Patrick Lykke za Valladolid zabio šest golova.

Non dva zanimljiva dana otvaranja te ponekog iznenađenja, 16. će kolo u nedjelju kompletirati rukometaši Guadalajare i Ademar Leona.