Zimski sportovi

Mirza Seferagić • ponedjeljak, 04.02.2013.

U večeri u kojoj je Superbowl finale bilo važnije od ičega drugog u NHL-u su odigrane četiri utakmice. Pittsburgh Penguinsi upisali su uvjerljivu pobjedu kod rivala Capitalsa uz sjajnu večer Chrisa Kunitza dok Sabresima nije pomogla niti još jedna velika večer Thomasa Vaneka. Montreal Canadiensi slavili su protiv Ottawa Senatora uz pomoć sudačke pogreške, a New Jersey Devilsi upisali su pobjedu protiv New York Islandersa uz sjajnu večer vratara Johana Hedberga.

Kunitz postigao hat-trick u uvjerljivoj pobjedi Penguinsa kod ljutih rivala dok je pogreška sudaca odlučila susret između Canadiensa i Senatorsa

Sidney Crosby (KAN/PIT) - 3 asistencije, 3 boda, +/-: +1

Prvi veliki ovosezonski derbi između Penguinsa i Capitalsa odigran je u Washingtonu, a pobjedu su odnijeli gosti rezultatom 6:3 uz sjajnu večer napadača Chrisa Kunitza koji je postigao tri pogotka za svoju momčad te joj tako pomogao da stigne do uvjerljive pobjede. Sjajni su bili i kapetan Sidney Crosby s tri te Jevgenij Malkin s dvije asistencije dok je kod domaćih Aleksandr Ovečkin upisao jednu asistenciju.

Gosti su poveli već u četvrtoj minuti kada je branič Paul Martin uputio pak prema golu Capitalsa ispred kojeg je stajao domaći branič, John Carlson, od čije se noge pak odbio u gol Bradena Holtbyja. Na izjednačenje nismo dugo čekali jer je stvari na početak vratio Mike Green samo minutu i pol kasnije. Wojtek Wolski odličnim je dodavanjem uposlio Greena koji one-timerom pogađa za 1:1. No, samo tri minute kasnije gosti su opet poveli, preko Matta Cookea, a rezultatom 2:1 završena je prva trećina.

U 25. minuti viđen je možda i najbizarniji pogodak dosadašnjeg dijela sezone. Naime, nesretnik kod prvog gola gostiju, John Carlson, odlučio je samo ubaciti pak u trećinu gostiju jer je njegova linija otišla na zamjenu, a pločica se od zaštitne ograde odbila u gol Penguinsa gdje više nije bilo Tomaša Vokouna koji je već otišao iza svojih vrata kako bi zaustavio nadolazeći pak. Taj nesretni pogodak ipak nije poljuljao goste koji su ubrzo s tri uzastopna pogotka pobjegli na 5:2. Kris Letang započeo je tu seriju Pensa, a nastavio ju je Kunitz s dva uzastopna pogotka.

Početkom posljednje trećine Mike Ribeiro vraća nadu navijačima Capitalsa, no bilo je to sve od domaćih u ovoj utakmici, a konačnih 6:3 postavio je Kunitz osam sekundi prije kraja utakmice u situaciji s igračem više.

U neizvjesnoj utakmici između Montreal Canadiensa i Ottawa Senatorsa slavili su domaći Canadiensi s 2:1, a sva tri pogotka pala su u prvoj trećini. Domaćine je do pobjede vodio sjajni Carey Price koji je sakupio 32 obrane dok je odličan na drugoj strani bio i Craig Anderson s 30 obrana.

Senatorsi su poveli već nakon nepune dvije minute igre kada je branič Patrick Wiercioch sjajnim dodavanjem uposlio švedskog rookieja, Jakoba Silfverberga, koji je izbio sam pred Pricea i pogodio gornji desni kut za 1:0. Canadiensi su uzvratili samo 35 sekundi kasnije preko Davida Desharnaisa, a konačnih 2:1 postavio je veteran Erik Cole u 12. minuti utakmice. Kod tog pogotka jedan od asistenata bio je i sjajni branič Montreala, P.K. Subban, kojem je ovo bila druga utakmica sezone nakon iscrpnih pregovora s vodstvom kluba oko produženja njegovog ugovora.

Početkom posljednje trećine Senatorsi su uspjeli postići pogodak, no suci ga nisu priznali zbog ometanja vratara Pricea od strane Silfverberga, a na snimci se i nije moglo vidjeti nekakvo ometanje. Taj pogodak ipak nije priznat, a čini se kako su suci ipak oštetili goste u toj situaciji.

Sabresi ponovno izgubili usprkos novoj velikoj večeri Thomasa Vaneka, a susret Devilsa i Islandersa obilježili su vratari

Buffalo Sabresi izgubili su i drugu utakmicu u nizu, a ovaj put im nije pomogla niti još jedna sjajna večer Austrijanca Thomasa Vaneka, kao niti vodstvo od 3:1. Florida Panthersi uspjeli su se vratiti iz tog minusa i na kraju slaviti sa 4:3.

Upravo je Vanek doveo Sabrese u vodstvo već u trećoj minuti svojim osmim pogotkom sezone, a pet minuta kasnije izjednačio je Shawn Matthias. U 14. minuti novo vodstvo domaćima donio je Cody Hodgson koji je također imao sjajnu večer. Početkom drugog perioda Alexander Sulzer povisuje na 3:1 na dodavanje Vaneka i Hodgsona, a pri tom rezultatu sjajnu je priliku imao i Tyler Ennis koji je izbio sam pred gostujućeg vratara, no Jose Theodore brani taj njegov pokušaj. Nakon te prilike na ledu u Buffalu gledali smo samo jednu momčad do kraja utakmice.

George Parros i Peter Mueller uspjeli su izjednačiti na 3:3 već do kraja druge dionice, a konačnih 4:3 postavio je Brian Campbell deset minuta prije kraja nakon sjajne akcije Slovaka Tomaša Kopeckyja. Sabresi su na vrata Panthersa uputili tek 20 udaraca u cijelom susretu dok je Ryan Miller na golu domaćih imao puno više posla jer su gosti prema njemu zapucali 33 puta. Niti njegovih 29 obrana tako nije bilo dosta za osvajanje pokojeg boda u ovoj utakmici. Vanek je susret završio s pogotkom i dvije asistencije kao i Hodgson.

New Jersey Devilsi upisali su naizgled uvjerljivu pobjedu od 3:0 u gostima kod New York Islandersa, no gosti su sva tri pogotka postigli u posljednje četiri minute utakmice. U sjajnom dvoboju vratara Johana Hedberga i Jevgenija Nabokova (24 obrane), pobjedu je odnio Hedberg koji je obranio sva 22 pokušaja domaćih za svoj 22. shutout karijere.

Bila je to jedna vrlo borbena utakmica između dvije momčadi koje ne mare previše za osjećaje onih s "druge strane" kada se Islandersi i Devilsi nađu na ledu. Do pobjede su lako mogli stići i Islandersi jer je sredinom posljednje trećine odličnu priliku imao Austrijanac Michael Grabner koji se sjurio prema Hedbergu, no gostujući vratar sjajnom je reakcijom zaustavio njegov pokušaj te tako otvorio put svojoj momčadi do pobjede.

Prvi pogodak vidjeli smo tek četiri minute prije kraja kada je Steve Bernier u gol pospremio pločicu nakon jednog odbijanca. Samo minutu kasnije u akciji je ponovno Bernier koji je postigao i drugi pogodak, a pritom je čak stajao i iza gola domaćina. Bernier je uhvatio nespremnog Nabokova te od njegovog tijela poslao pak u mrežu za 2:0.

Konačnih 3:0 postavio je David Clarkson pogotkom u praznu mrežu domaćih 22 sekunde prije kraja. Devilsi su tako na uvjerljiv način uzvratili Islandersima za nedavni poraz od 4:5 nakon produžetka. Johanu Hedbergu ovo je bila druga utakmica ove sezone, a do sada je primio samo jedan pogodak. Ako ovako nastavi mogao bi i na duže vrijeme na golu zamijeniti legendu kluba, ali i lige, Martina Brodeura.