Zimski sportovi

Filip Jukić • srijeda, 06.02.2013.

Deset utakmica odigrano je sinoć u programu NHL-a. Uz mnoštvo pogodaka, derbi zapada odigran je u San Joseu, dok su na istoku najviše pažnje privukli Devilsi i Rangersi u lokalnom derbiju. Novom pobjedom u gostima Toronto je nastavio agoniju momčadi iz prijestolnice SAD-a.

San Jose Sharks - Chicago Blackhawks 3:5 (3:3, 0:1, 0:1)

Prva trećina ovog susreta bio je pravi mali praznik hokeja na ledu. Čak šest pogodaka u tom periodu igre već su u prvih dvadeset minuta opravdali status derbija. Još je fascinantniji podatak da su svi pogoci prve trećini smješteni u razmaku od nepunih deset minuta. Joe Pavelski zabio je prvi pogodak za Sharkse u trenucima dok je semafor pokazivao da su prošle dvije minute i 54 sekunde susreta, dok je Marcus Kruger postavio konačnih 3:3 u prvom periodu igre sa semaforom koji je tada ista ta polja zamijenio s 11 minuta i 37 sekundi.

Strasti su se u drugoj trećini ipak smirile te je u tom razdoblju igre postignut samo jedan pogodak. Patrick Kane je ubilježio svoj peti gol sezone i donio Chicagu prvo vodstvo u susretu. Praktički jednak scenarij dogodio se i u trećoj trećini. Ponovno je mreža zatresena samo jednom i ponovno je strijelac bio Kane koji je na taj način osigurao Blackhawksima novu pobjedu u, za njih, fantastičnoj 2013. godini.

San Jose je na ovaj način doživio i svoj drugi poraz u sezoni unutar regularnog dijela igre (60 minuta). Chicago pak za takav poraz još uvijek ne zna te sada s 18 bodova na kontu drži prvu poziciju na zapadnoj konferenciji, upravo ispred svog jučerašnjeg protivnika.

New Jersey Devils - New York Rangers 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Nakon što su u nedjelju slavili protiv Islandersa, Devilsi su jučer slavili protiv još jednog kluba s područja savezne države New York. Svoje ljute rivale Rangerse "slomili" su odmah u prvoj trećini susreta golovima Adama Henriquea i Davida Clarksona. Kako u drugoj trećini nije bilo pogodaka, momčadi iz Newarka ostalo je izdržati još 20 minuta kako bi došli do svog 13. boda u sezoni.

To su i učinili. Odmah u trećoj minuti treće trećine Clarkson je pospremanjem odbijanca u mrežu gostiju prednost povećao na tri gola razlike i tako odveo utakmicu u sigurnije vode za svoju momčad. New York je četiri minute kanije uspio smanjiti rezultat na 3:1, ali više od toga nije mogao.

Washington Capitals - Toronto Maple Leafs 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Toronto je ponovno slavio u gostima, ovoga puta protiv Washingtona. Kanađani su odlično otvorili utakmicu, pogotovo James van Riemsdyk koji je s dva pogotka na otvaranju utakmice domaćinima dao do znanja kako njegova ekipa misli odnijeti dva boda iz Verizon Centera. Capitalsi su ipak na prvi odmor uspjeli otići sa samo jednim golom zaostatka nakon što je Marcus Johansson iskoristio igrača više svoje momčadi.

Ipak, Maple Leafsi u drugoj trećini ponovno dolaze do dva gola prednosti i to preko prvog pogotka u NHL karijeri Korbiniana Holzera. Iako je Washington u trećoj trećini došao do još jednog gola s igračem više, momčad iz najvećeg kanadskog grada je, uz povremene nesigurnosti u obrani, susret ipak s rezultatskom prednošću privela kraju.

Toronto je tako i u drugom ogledu s Capsima ove sezone došao do pobjede te sada ima deset bodova s time da je od svojih pet pobjeda čak njih četiri ostvario na gostujućim klizalištima. Ono što još uvijek muči Leafse, osim loših rezultata na domaćem ledu, je i činjenica da njihova prva zvijezda, Phil Kessel i nakon deset odigranih utakmica te 42 upućena udarca na gol protivničkih ekipa (najviše u ligi) u tom razdoblju i dalje nema niti jedan pogodak u svojoj statistici.

Ostale utakmice

Ranije spomenuti Islandersi nisu se naročito dobro proveli u dvoboju protiv Penguinsa. Iako su i u prvoj i u drugoj trećini uputili više udaraca na gol od gostiju iz Pittsburgha, u oba slučaja su oni bili ti koji su pak vadili iz mreže. Konačnim rezultatom 4:2 Pensi su stigli do 14. boda i prvog mjesta u istočnoj konferenciji, s dvije utakmice više od Bostona. Za razliku od Islandersa, Senatorsi su na svom terenu bili uspješni, slavivši rezultatom 4:3 protiv Sabresa.

U uzbudljivoj završnici, točnije u produžecima, Winnipeg je 15 sekundi prije isteka vremena došao do drugog boda u susretu protiv Floride. Nemali junak susreta bio je Bryan Little koji je svojim pogotkom lišio vlastitu momčad dramaturgije kaznenih udaraca i donio joj četvrtu pobjedu u sezoni. Isto toliko pobjeda sad ima i Philadelphia koja je na svom ledu slavila protiv Tampe Bay.

Iako su bili u rezultatskom zaostatku nakon prve trećine, aktualni prvaci Kingsi slavili su na gostovanju u Columbusu rezultatom 4:2. Poprilično iznenađujuće i apsolutno uvjerljivo je "fenjeraš" iz Calgaryja slavio u Detroitu. Konačan rezultat bio je 4:1 za kanadsku momčad. Nashville je bez značajnijih problema došao do dva boda u St. Louisu. Tri zgoditka u prvoj, dva u drugoj te jedan trećoj trećini bili su više nego dovoljni Predatorsima da dođu do svog četvrtog slavlja u sezoni.