Zimski sportovi

Krešimir Ferlak • ponedjeljak, 18.02.2013.

Sedam vrlo zanimljivih utakmica donijela je nedjelja, a samo u jednoj od njih nisu vodile obje ekipe. Bio je to sraz Chicaga i Los Angelesa, u kojem su novu pobjedu upisali Blackhawksi. U gostima su bili uspješni Pittsburgh, Boston, Calgary i St.Louis, dok su se kod kuće, osim Chicaga, osladili Minnesota i New York Rangersi.

Blackhawksi ne posustaju, Penguinsi se dižu

Po samom početku utakmice između Buffala i Pittsburgha činilo se da će to biti lagana šetnja Penguinsa kroz dvorište Sabresa. Naime, nakon samo 87 sekundi igre, gosti su već imali vodstvo od 2:0. Prvo je zabio Pascal Dupuis, a odmah zatim s igračem više kapetan Sidney Crosby donosi svojoj ekipi dva gola prednosti.

Međutim, Sabresi se nisu predavali i do šeste minute treće trećine u potpunosti su preokrenuli utakmicu. Već u sedmoj minuti prvog dijela smanjio je Cody Hodgson, da bi u drugom periodu izjednačio Thomas Vanek. Kada je zabio i Steve Ott za vodstvo Buffala, činilo se da domaćini preuzimaju kontrolu nad susretom, no to ipak nije bilo tako.

Samo dvije minute kasnije Dupuis svojim drugim pogotkom na susretu donosi izjednačenje, a kada su se već svi lagano pripremali za produžetak, Paul Martin pogađa s plave linije za novi preokret i veliku pobjedu Penguinsa. S ova dva boda Pittsburgh je preuzeo vodstvo divizije Atlantic.

Chicago Blackhawksi su i petnaestu utakmicu ove sezone završili uz bod(ove). U goste u Vjetroviti grad stigli su prvaci iz Los Angelesa, a domaći Chicago pokazao je zašto je trenutno prva momčad lige. Od samog početka krenuli su autoritativno i agresivno, a aktualni prvaci za to nisu imali pravi odgovor.

U sedmoj minuti za vodstvo Chicaga kombinirao je njihov prvi branički par. Duncan Keith je lijepo pronašao Brenta Seabrooka koji tjera Jonathana Quicka da prvi puta ode po pločicu u mrežu. Četiri minute kasnije s igračem više, Keith puca, a Jonathan Toews skreće pločicu za podebljanje vodstva domaćina.

U drugom periodu Kingsi malo stižu do daha, ali ponovno jedini pogodak postižu domaćini. Poslije grešaka u obrani gostiju svoj treći pogodak sezone postiže Patrick Sharp. Na početku treće napokon zabija Los Angeles. Bila je to situacija s igračem više, a kroz gužvu je u mrežu prošao dalekometni udarac Mikea Richardsa.

Gotovo na identičan način Kingsi smanjuju na 3:2. Opet igrač više i opet je zabio Richards, te smo vidjeli neizvjesnu završnicu. No, unatoč svim naporima branitelja naslova, rezultat se nije promijenio i Chicago je proslavio novu pobjedu, te još malo učvrstio vodeću poziciju konferencije, ali i cijele lige.

Rangersi zaustavili Capitalse, veliki preokreti Wilda i Flamesa

Iako su loše krenuli u sezonu, Washington Capitalsi su malo digli formu i upisali tri uzastopne pobjede. Taj niz je ipak zaustavljen u Madison Square Gardenu, gdje su ih nadigrali New York Rangersi s 2:1. Washington je poveo golom Johna Carlsona, nakon samo 79 sekundi igre, ali od tada je sve bilo u znaku domaćina.

Da nije bilo raspoloženog Bradena Holtbya na golu Capitalsa, utakmica bi bila puno ranije odlučena i s mnogo uvjerljivijim rezultatom. Ovako, Holtby je upisao 38 obrana, a jedino nije uspio zadržati udarce Carla Hagelina u drugom periodu i Dereka Stepana na početku trećeg s igračem više. Bilo je to četvrto slavlje Rangersa u zadnjih pet utakmica.

Carl Hagelin (ŠVE/NYR) – 1 gol, 1 bod, +/-: +1

Samo četiri minute bile su dovoljne za preokret Minnesote i slavlje nad Detroitom. Red Wingsi su poveli golovima Damiena Brunnera i povratnika nakon lakše ozljede Pavela Dacjuka. No, sredinom druge budi se Minnesota. Smanjio je Dany Heatley, izjednačio Jason Zucker svojim prvim NHL pogotkom, a preokret donosi Torey Mitchell. I to je bilo to, gosti više nisu uspjeli uzvratiti.

Još veći preokret napravio je Calgary u Dallasu. Starsi su nakon dva perioda imali 3:1, ali u trećem dijelu trojica igrača Flamesa postižu svoje prve pogotke sezone i pakiraju bodove u avion za Kanadu. Roman Horak, Matt Stajan i Steve Begin su se upisali u listu strijelaca i režirali preokret za koji Starsi nisu našli odgovor.

Jedina utakmica koja nije odlučena nakon "regularnog" dijela bila je ona između Vancouvera i St.Louisa. Prve pogotke sezone za Canuckse zabili su Ryan Kesler i Henrik Sedin, no unatoč tome produžetak im je spasio tek Mason Raymond, jer su za Bluese zabili Oshie, McDonald i Berglund. Otišlo se do penala, a tamo pobjedu St.Louisu osiguravaju već spomenuti Oshie i McDonald.

Večer preokreta upotpunili su Boston i Winnipeg. Jetsi su dva puta vodili golovima Aleksandra Burmistrova i Evandera Kanea, dok su Bruinsi izjednačavali preko Tylera Seguina i Daniela Paillea. Potpuni preokret donosi Brad Marchand na samom otvaranju treće trećine i Boston je vodstvo zadržao do kraja.