Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 23.02.2013.

Zanimljivo i iznenađujuće, u petak navečer su u NHL-u odigrane samo tri utakmice. Međutim, i one su bile dovoljne za vrlo interesantnu i uzbudljivu noć uz hokej, poglavito na Zapadu gdje je odigran veliki derbi između Chicaga i San Josea u Vjetrovitom gradu, u kojem je u napetoj i neizvjesnoj utakmici ipak slavio domaćin. Vancouver je odnio bodove iz Nashvillea jednim zgoditkom, dok su na Istoku Pittsburgh Penguinsi bili uspješniji od Panthersa na domaćem ledu uz prvi pogodak NHL sezone za bivšeg igrača Medveščaka, Dustina Jeffreyja...

Najbolja i najinteresantnija utakmica večeri viđena je na Zapadu u Chicagu, gdje su domaći Blackhawksi dočekali San Jose. Bila je to teška i napeta utakmica na ledu, kao i borba vratara koji će braniti bolje i primiti manje golova, s obzirom da se radilo o velikom derbiju Zapadne konferencije i naboju kao da se radi o play-offu.

Ray Emery s domaće strane i Antti Niemi s druge, zaista su "ukrstili koplja", a pobjedu je odnio Emery više zaslugom svog napada, nego svojih obrana jer je Finac na vratima Sharksa branio mnogo bolje. Međutim, Hawksi su nadigrali goste kroz 60 minuta, nadpucali ih s 34 naspram 27 udaraca i na kraju zasluženo slavili zabivši samo pogodak više od ekipe iz Kalifornije.

Slika 1 od 1.

Počelo je bolje za gostujuću momčad koja je 15 sekundi prije kraja vrlo izjednačene prve trećine pogotkom Patricka Marleaua, 11. u sezoni, povela u susretu, a Kanađaninu su asistirala dva Joea - Thornton i Pavelski. Chicago se dugo vraćao u utakmicu i uspio se vratiti u egal tek u 37. minuti kada je kombinaciju Johnnyja Oduye i Patricka Kanea za pogodak iskoristio Viktor Stalberg odličnim wristshotom.

Tu je bio kraj za ekipu Todda McLellana jer su se Blackhawksi nakon izjednačenja razigrali i bilo je samo pitanje vremena kada će ponovno poentirati. A to se dogodilo u trećoj minuti posljednje dionice kada je shorthanded gol zabio Brandon Saad, nakon suradnje s Michalom Rozsivalom i Duncanom Keithom, čime je San Jose do kraja šokiran. Rezultatom 2:1 najbolja je momčad Zapada i lige osvojila bodove, a još jedna dobra vijest za Hawkse je povratak u momčad Mariana Hosse poslije ozljede, odnosno lakšeg potresa mozga.

Također, ovom pobjedom je Chicago produžio svoj niz utakmica s osvojenim bodovima, odnosno niz bez poraza unutar 60 minuta, koji sada iznosi 17 utakmica zaredom, što je novi NHL rekord. Prije ovih Hawksa Joela Quennevillea rekord su držali Anaheim Ducksi iz sezone 2006./2007. kada su s Teemuom Selanneom, braćom Niedermayer i Chrisom Prongerom imali niz od takvih 16 utakmica. Na kraju sezone osvojili su Stanley Cup, a isti se smiješi i Chicagu, trenutno bez premca najboljoj hokejskoj momčadi na svijetu.

Druga utakmica Zapadne konferencije odigrana je u Tennesseeju gdje su domaći Nashville Predatorsi igrali protiv kanadskog Vancouvera. Ne previše uzbudljivu utakmicu odlučila je velika noć i briljantna partija Roberta Luonga za Canuckse, koji je obranio sva 23 udarca prema svojim vratima ostvarivši svoj drugi ovosezonski shutout. Finac Pekka Rinne imao je isti broj obrana za Predatorse, ali iz jednog udarca više Canucksa primio je krucijalan pogodak.

Njegov strijelac bio je Dale Weise koji je matirao Rinnea u 50. minuti vrlo izjednačene utakmice. Weiseov prvijenac u sezoni, postignut wristshotom na asistencije Maxima Lapierrea i Dana Hamhuisa tako je odlučio utakmicu u kojoj je gostujući sastav Alaina Vigneaulta slavio s minimalnih 1:0, a kanadskog je 24-godišnjeg napadača prometnuo u junaka utakmice.

Jedina utakmica večeri odigrana na Istoku bio je dvoboj domaćih i favoriziranih Pittsburgh Penguinsa protiv Floride Panthersa u Consol Energy Centru. Činilo se da će to biti mirna utakmica nakon što je prva trećina završila bez golova, međutim, u drugoj je to već postala utakmica s potencijalom za titulu najefikasnije u večeri, što se na kraju i obistinilo.

Florida je na iznenađenje svih povela golom Mikea Weavera, koji je u 29. minuti skrenuo udarac Briana Campbella za svoj prvijenac u sezoni. Ipak, dvije minuta kasnije, Penguinsi se nakon brojnih napada i fanatične svoje run-and-gun igre vraćaju u egal pogotkom Chrisa Kunitza s igračem više poslije kombinacije s Jamesom Nealom i Jevgenijem Malkinom i to kreće rapsodija domaće momčadi.

Steel City je do kraja rasplamsan u osmoj minuti zadnjeg perioda kada Matt Niskanen nakon dodavanja Krisa Letanga udarcem s plave linije dovodi domaće u vodstvo. Koje je niti pet minuta prije kraja dvoboja povećao bivši Medvjed Dustin Jeffrey, čime je potvrdio i pobjedu Penguinsa od 3:1. Jeffrey se najbolje snašao pred vratima Jacoba Markstroma (37/40) i asistenciju Matta Cookea, kojem je dodao Tyler Kennedy, pretvorio u svoj prvi pogodak tekuće NHL sezone, potvrdivši i više nego zasluženu pobjedu Pensa.