Repešina Unicaja napokon do gostujuće pobjede, uvjerljiva predstava Bilbaa

Branimir Korać • nedjelja, 24.02.2013.

22. kolo španjolskog prvenstva otvoreno je s dvije utakmice koje su bile uspješne za hrvatske predstavnike. Unicaja je prekinula gostujući post pobjedom kod Valladolida dok je Bilbao lagano slavio na svom parketu protiv Lagun Ara...

Tri mjeseca Unicaja nije znala za pobjedu u gostima u španjolskom prvenstvu. Repešina momčad ušla je u duboku krizu, jedva je pobjeđivala na svom parketu, a u gostima je bila daleko od pobjede. Taj negativni niz prekinut je kod Valladolida gdje je Unicaja slavila 89:84.

Utakmica je prelomljena krajem prvog i početkom drugog poluvremena kada je Unicaja iz minusa čak 45:28 serijom 24:2 preuzela vodstvo i do kraja susreta uspjela sačuvati prednost. Značajno agresivnijom igrom držala je Valladolid na sigurnoj udaljenosti i nije mu dopustila povratak u utakmicu.

Fran Vazquez je ubacio 16 poena (7/10) uz osam skokova, a 16 poena je dodao i Txemi Urtasun (6/8). Kruno Simon je za 23 minute ubacio sedam poena (1/1 za dva, 1/5 za tri) uz tri skoka, a Luka Žorić je za 21 minutu ubacio šest poena (3/7 za dva) uz dva skoka i dvije asistencije. Kod Valladolida najbolji je bio Nacho Martin s 24 poena (1/7 za dva, 6/7 za tri) i šest skokova dok je Ian O'Leary dodao 20 poena (7/10).

Bilbao je u baskijskom derbiju upisao očekivanu pobjedu protiv Lagun Ara glatko slavivši 91:72. Momčad Fotisa Katsikarisa uspjela je u završnici prvog poluvremena malo se odvojiti i tu laganu prednost održavala je sve do posljednje četvrtine kada je napravila seriju 8:0, pobjegla na 74:60 i riješila pitanje pobjednika.

Gostima je bilo jasno kako će se vrlo teško vratiti u utakmicu, pokušali su to napraviti dalekometnim šutevima, ali nisu bili precizni i prednost Bilbaa je rasla do konačnih 91:72.

Najbolji u pobjedničkoj momčadi bili su Nikos Zisis s 21 poenom (8/9) i pet asistencija te Konstantinos Vasileiadis s 19 poena (5/9) i sedam skokova. Fran Pilepić je za šest minuta ostao bez poena (0/1 za dva) uz uhvaćen skok. Kod Lagun Ara Qyntel Woods je ubacio 19 poena (7/18), a David Doblas 17 poena (7/10) uz deset skokova.