Filip Han • nedjelja, 24.02.2013.

PSG je na Parku prinčeva svladao prilično opasni Marseille. Nakon ranog, pomalo sretnog pogotka, obje su momčadi imale puno prilika za pogodak, a za pobjedu od 2:0 Parižani mogu biti zahvalni izuzetno koncentriranom vrataru Siriguu. U ranijoj utakmici Brest je istim rezultatom iznenadio Bordeaux...

Momčadi su počele utakmicu u svojim uobičajenim sastavima, David Beckham morao se strpjeti do 76. minute za prvi nastup u dresu PSG-a, ali do prvog pogotka trebalo je proći samo deset minuta. Lucas Moura tada je šutirao nekoliko metara od šesnaesterca, a lopta se nezgodno odbila od braniča Nicolasa N'Kouloua i uhvatila Stevea Mandandu na krivoj nozi.

Nakon pogotka PSG je još nekoliko puta dolazio blizu protivničkog gola, ponajprije zahvaljujući vrlo rastrčanom Lavezziju. On je nekoliko puta proigravao suigrače koji su dolazili do izglednih situacija, ali nitko od njih nije bio dovoljno precizan za novi pogodak.

Marseille je do kraja poluvremena imao veći posjed lopte od domaćina, no to im nije pomoglo da dođu do pogotka. Dobru je priliku imao u 32. minuti Foued Kadir, ali njegov je udarac obranio Salvatore Sirigu. U 41. minuti zaprijetio je Mathieu Valbuena iz slobodnog udarca, ali Sirigu je još jednom bio siguran. PSG je najbliže drugom golu bio u 45. minuti kada je Zlatan Ibrahimović glavom spustio loptu za Lavezzija, no on se spotaknuo pred Mandandom te nije mogao uputiti dobar udarac.

Drugo je poluvrijeme odmah donijelo nova uzbuđenja. Marseilleva zadnja linija je pogriješila u predaji lopte, Valbuena je presjekao loptu i pucao, no Mandanda brani taj pokušaj. U 53. minuti Pastore je ubacio loptu s lijeve strane, a Lavezzi je zakasnio samo trenutak da dođe do lopte u petercu. Iz toga je stvorena kontra Marseilla nakon koje je odličnu priliku imao Gignac, ali Sirigu nije dopustio izjednačenje.

Uslijedilo je nekoliko minuta u kojoj je PSG napadao sa svih strana, a gosti su se morali očajnički braniti. Marseille je imao dobru priliku u 61. minuti kada Gignac škaricama puca prema golu, ali Sirigu ponovo spašava Parižane. U sljedećem napadu žuti karton za simuliranje u šesnaestercu dobio je N'Koulou. Definitivno najbolja prilika za izjednačenje bila je Valbuenin udarac s ruba šesnaesterca, koji ne bi bilo moguće obraniti da je išao u okvir gola. Ipak, prošao je nedaleko od lijeve vratnice.

PSG je do kraja utakmice uglavnom pokušavao iz kontri, a svoju su prednost povećali u 91. minuti, kada je akciju započeo Beckham. Lopta je došla do Meneza, koji je ušao nekoliko minuta prije, on je šalje u peterac gdje se na pravom mjestu našao Ibrahimović koji je upisao 22. prvenstveni pogodak.

PSG je pobjedom ponovno stekao prednost nad Lyonom, koji je do ove utakmice imao isti broj bodova kao Parižani. Marseille ostaje na trećem mjestu, ali mogu biti prilično razočarani nakon brojnih propuštenih prilika u utakmici.

U današnjoj ranijoj utakmici Brest je na gostovanju iznenadio Bordeaux s 2:0. Domaći su pali u zaostatak autogolom Benoita Tremoulinasa, od kojeg se odbila lopta koju je šutnuo Lička.

Bordeaux se pokušavao vratiti ali nikako nisu mogli uputiti stvarno opasan udarac na protivnički gol. Da iznenađenje bude veće, u 83. minuti Brest je povećao vodstvo golom Ahmeda Kantarija iz penala, za koji se čini da je nepravedno dosuđen.

Bordeaux je ovim porazom pao na deseto mjesto lige i sve je dalje od pozicije koja ih sljedeće sezone vodi u Europu. Sada su na negativnom nizu od tri uzastopna prvenstvena poraza, a sljedeće kolo nosi im susret s Lilleom. Brest se ovom pobjedom udaljio od zone ispadanja i trenutno je na 14. mjestu ljestvice.