Zimski sportovi

Ivan Dominik • srijeda, 27.02.2013.

Devet je utakmica donijela večer s utorka na srijedu u NHL-u, a pet ih je odigrano na Istoku gdje je bilo interesantnije. Tomaš Kopecky srušio je Penguinse na Floridi, dok je Evander Kane šokirao MSG, a Ron Rolston sa svojim Sabresima došao do svoje prve pobjede i to u Tampi. Na Zapadu su briljirali Zach Parise i Loui Eriksson clutchevima u produžetku, dok su San Jose Sharksi jedini (uspješno) morali rješavati pitanje pobjednika u raspucavanju...

Utakmica koja je bila u najvećoj žiži javnosti odigrana je u Sunriseu između domaćih Florida Panthersa i igrača Pittsburgha koji su na Floridu stigli kao vodeća momčad Istoka. Penguinsi su u toj utakmici protiv posrnulih Panthersa bili veliki favoriti, međutim, dogodio im se - Tomaš Kopecky.

Tomaš Kopecky (SVK/ FLA) - 3 gola, 1 asistencija, 4 boda, +/-: +1

Fantastični Slovak zabio je hat-trick, a prvi je pogodak zabio već u 14. minuti s igračem više za vodstvo 1:0 domaćina na kraju prve trećine. U drugoj se utakmica rasplamsala te je palo u njoj čak sedam pogodaka. Penguinsi su zabili sva svoja četiri zgoditka, dok je Florida dodala tri za ulazak s poravnanih 4:4 u posljednji period.

Prvo je za goste izjednačio James Neal na dodavanja Sidneyja Crosbyja i Chrisa Kunitza, no zatim su Panthersi zaredali s tri vezana pogotka u power-playu, čime su došli do ukupna četiri komada s igračem više, što je odličan podvig. Kopecky je zabio za 2:1, a potom su poentirali i bek Brian Campbell te njemački centar Marcel Goc. Za "Pingvine" su zatim utakmicu u egal golovima vratili Dustin Jeffrey drugim golom sezone te Paul Martin i s igračem više Kunitz na asistenciju Sida.

No, kada se ušlo u posljednju trećinu, Florida je opet pojačala svoju igru na domaćem ledu i već u 44. minuti stigla do novog vodstva, a pogodio je Čeh Tomaš Fleischmann. Tada više povratka za Pense nije bilo, a pobjedu "Mačaka" potvrdio je odlični Kopecky na prazan gol minutu prije kraja zaokruživši time i svoj hat-trick.

Washington dočekao Semina, Jetsi šokirali Rangerse u MSG-u, a Sabresi ostvarili prvu pobjedu pod Rolstonom

Uz dvoboj Pittsburgha i Floride, na Istoku su u noći na srijedu odigrana još četiri susreta. Zanimljivo je bilo u prijestolnici SAD-a gdje su domaći Capitalsi dočekali Carolinu i ispratili je s glatkih 3:0. Aleksandar Semin vratio se na led koji je branio do ove sezone, ali su ga bivši suigrači dočekali "razbijanjem" njegove ekipe. Braden Holtby bio je izvrstan na vratima domaćih sa shutoutom uz 33 obrane, a iako je i Cam Ward na drugoj strani bio fantastičan s čak 37 obrana te je protiv Joela Warda napravio možda i obranu sezone, nije bilo pomoći kod šuteva Nicklasa Backstroma u prvoj, te bekova Johna Erskinea i imenjaka mu Carlsona u druge dvije trećine. Stoga je Washington lakoćom slavio protiv indisponiranih Hurricanesa.

U Madison Square Gardenu NY Rangersi doživjeli su šok i poraz od Winnipeg Jetsa od 4:3 i to nakon velike borbe. Utakmica je mogla otići na obje strane, ali su Jetsi imali raspoloženog Evandera Kanea koji je zabio dvaput i još jednom stigao i asistirati. Dva je gola za Kanađane uspio zabiti i finski veteran Olli Jokinen, dok su za Rangerse zabijali Taylor Pyatt od napadača, bek Anton Stralman i kapetan ekipe Ryan Callahan. Međutim, bilo je to premalo za raspoložene Jetse u New Yorku.

Druga momčad iz savezne države New York, Islandersi, deklasirana je od strane Boston Bruinsa na svom ledu u Uniondaleu. Boston je slavio uz 4:1, a Islesi su se u utakmici držali samo u prvom periodu te su "šaptom pali". Cizikas je zabio jedini gol domaćina na utakmici, anulirao ga je Adam McQuaid, a potom su Bruinse do pobjede golovima u drugom periodu odvukli Brad Marchand te u ovoj utakmici ponajbolji pojedinac na ledu, Čeh David Krejči. Zaključak i krajnjih 4:1 je u 59. minuti donio Gregory Campbell golom na prazna vrata domaćih Njujorčana.

Buffalo Sabresi su ostvarili prvu pobjedu pod vodstvom novog trenera nakon 16 godina pod Lindyjem Ruffom. Momčad Rona Rolstona, doduše, nije svojim navijačima podarila trijumf, već je to učinila u Tampi protiv jakog Lightninga. Pobjedu je Sabresima osigurao odlični Ryan Miller s 30 obrana, dok su u prvoj odnosno trećoj trećini za pobjedu od 2:1 zabijali Cody Hodgson i Tyler Myers, anuliravši tako uvodni gol Stevena Stamkosa za Tampu. Sjajan je bio Hodgson s golom i asistencijom, dok je za oba pogotka dodavač bio i Thomas Vanek, prva zvijezda Buffala.

Eriksson i Parise u produžecima donijeli slavlja svojim ekipama, Phoenix šokirao Canuckse

Produžetak je bio potreban Dallas Starsima da se oslade pobjedom kod najgore momčadi Zapadne konferencije, Columbus Blue Jacketsa. Odlična i efikasna utakmica završila je rezultatom 4:4 u svom "regularnom" vremenu te je rješavanje pitanja pobjednika bilo potrebno dodatnih pet minuta igre. U njima je profitirao gostujući sastav iz Teksasa koji je golom Louija Erikssona u četvrtoj minuti odnio i drugi bod iz Columbusa.

Također u produžetku bodove je uzela i Minnesota, pobjedom od 2:1 protiv Flamesa na domaćem ledu. Sve popularniji Wild vratio se u utakmicu tek u 56. minuti zgoditkom Zuckera, nakon što je Calgary vodio od 11. minute utakmice pogotkom Alexa Tanguaya s igračem više. A upravo je igrač više bio koban za goste iz Alberte i sretan za Amerikance u produžetku; Zach Parise, prva zvijezda Wilda, poentirao je za pobjedu svoje momčad na taj način nakon 27 sekundi igre u produžetku, dok su mu asistirale druge dvije najveće zvijezde franšize - Mikko Koivu i Ryan Suter.

Phoenix Coyotesi šokirali su Vancouver Canuckse na njihovom ledu nadjačavši ih uz 4:2. Najbolji je u redovima pobjednika s dva postignuta gola bio Kyle Chipchura, dok su mu se pridodali Mikkel Boedker, koji je imao i jednu asistenciju, te Antoine Vermette. Bilo je to previše za neraspoložene Canuckse koji su uspjeli doći do samo dva gola, preko Henrika Sedina i braniča Jasona Garrisona, koji je bio i najbolji pojedinac Kanađana.

Posljednja utakmica večeri odigrana je u Kaliforniji, a bila je i jedina koja je odvedena u raspucavanje. Sharksi su ugostili Colorado, nadigrali ih s 41 udarcem na gol naspram njihovih 27, ali je bod gostima iz Denvera osigurao fenomenalni Semjon Varlamov s 39 obrana. Za Avalanche su stigli još i zabiti Chuck Kobasew u prvoj trećini te za izjednačenje na "konačnih" 2:2 - Mark Olver. Dok su za domaće precizni bili Logan Couture nakon samo 25 sekundi igre i T.J. Galiardi u 33. minuti svojim prvom golom sezone. Poslije produžetka, pobjedu je Sharksima osigurao Patrick Marleau golom u četvrtoj seriji raspucavanja.