Borna Rupnik • srijeda, 27.02.2013.

U najvećem francuskom derbiju, drugom u samo nekoliko dana, Paris Saint Germain još je jednom svladao Marseille. Ovoga je puta time izborio četvrtfinale Francuskog kupa...

Nedjeljni derbi sjevera i juga Francuske, u prvenstvu, završio je pobjedom domaćina na Parku prinčeva 2:0, a isti je scenarij repriziran u srijedu. PSG je s dva nova pogotka okončao put Marseillea u Francuskom kupu.

Iako prvo poluvrijeme nije obilovalo stopostotnim, izrađenim prilikama, Parižani su u 35. minuti uspjeli osigurati prednost. Zlatana Ibrahimovića lijepo je proigrao Clement Chantome, a švedski je reprezentativac "slomio" braniča Lucasa Mendesa te matirao vratara Stevea Mandandu za 1:0.

Zanimljivo je bilo i dvije minute poslije, kada su u središtu pažnje bile najrazvikanije zvijezde obje momčadi: nakon prekršaja na Davidu Beckhamu, koji je u skladu s najavama zaigrao od prve minute, u verbalni rat upustili su se Ibrahimović i engleski zločesti dečko u dresu Marseillea Joey Barton.

Gosti s Velodromea i u nastavku su se pokušali usredotočiti na protunapade, ali u 65. minuti Jeremy Morel ruši Ibrahimovića u kaznenom prostoru, a napadač PSG-a hladnokrvno posprema loptu u mrežu s 11 metara za nedostižnih 2:0.

Do kraja susreta Ancelottijevi su nogometaši bez većih poteškoća sačuvali svoju prednost, premda je ponovno bilo nervoznih reakcija među igračima.

U četvrtfinale je prošao i Bordeaux, kroz uzbudljivu utakmicu na gostovanju kod četvrtoligaša Raon l'Etapea. Žirondinci su poveli u 58. minuti, kada je precizan bio Obraniak, ali izjednačio je Dje samo sedam minuta poslije. S tih 1:1 ušlo se u produžetke, a veliku radost domaćinu osigurao je Keita. Ipak, Diabate je poravnao na 2:2 u 113. minuti, da bi Bordeaux - uz jedan precizan udarac Sertića - bio bolji u raspucavanju s bijele točke.

Lorient je do sigurne pobjede nad Brestom stigao u drugom poluvremenu, uz jedan pogodak Ecuelea Mange te dva Aliadierea, a Nancy je tek u produžetku slomio otpor niželigaša Venissieux Minguettea. Domaćinu su presudili Moukandjo u 106. i Ayasse u posljednjoj, 120. minuti.

U utorak su plasman u četvrtfinale osigurali još Saint Etienne, Troyes i Evian, a posljednju utakmicu osmine finala u četvrtak igraju Lens i Epinal.