Zimski sportovi

Krešimir Ferlak • četvrtak, 28.02.2013.

Od četiri NHL susreta, koliko je odigrano u srijedu, u tri su pobjede ostvarili domaćini. Jedini uspješan gost bio je Montreal protiv velikog rivala u Torontu, dok su kod kuće slavili Philadelphia, Anaheim i Los Angeles.

Canadiensi u trećem periodu srušili Leafse, kao i Kingsi Red Wingse

U glavama igrača Montreala još je zvonio domaći poraz od Toronta koji su doživjeli 9. veljače od 6:0. Priliku za uzvrat čekali su tri tjedna i sada su uzvratili na pravi način. Iako nisu bili tako uvjerljivi, pobjeda od 5:2 u Air Canada Centru za njih odlično zvuči.

Utakmica je bila vrlo neizvjesna u prva dva perioda, a sve je na stranu gostiju otišlo tek u posljednjih dvadeset minuta. I prva i druga trećina su završile s po jednim pogotkom na svakoj strani. Prvi gol na susretu zabio je domaći Frazer McLaren, da bi uzvratio Aleksej Emelin. Zatim je strijelac za vodstvo gostiju bio Max Pacioretty, a izjednačenje donosi Clarke MacArthur.

No, u trećem dijelu, bolje rečeno u posljednjih deset minuta, gosti ubacuju u brzinu više, a za to Maple Leafsi nisu našli odgovora. Prvo je zabio odlični novak Brandon Gallagher, pet minuta kasnije svoj drugi pogodak na susretu postiže Pacioretty, a priču završava iskusni Brian Gionta. Osim što su slavili kod najvećih rivala, Canadiensi su ovom pobjedom još malo učvrstili prvu poziciju Istoka.

Prvaci se bude, to je sada definitivno. Iako su veći dio utakmice gubili od Red Wingsa i bili u podređenom položaju, smogli su snage i načina za povratak i pobjedu od 2:1 na domaćem ledu. Bila je to peta uzastopna pobjeda Kingsa, koji su i u poretku došli na poziciju koja vodi u doigravanje.

Detroit je bolje otvorio utakmicu i dominirao prvim periodom iz kojeg je izašao s minimalnom prednošću poslije pogotka povratnika Kylea Quinceyja. Drugi dio je rezultatski bio nezanimljiv, jer nije postignut niti jedan pogodak, a sve se riješilo u posljednjih deset minuta utakmice.

Točno na polovici treće trećine, L.A. koristi igrača više, a pločicu je u mrežu Red Wingsa skrenuo Jeff Carter. Pet minuta kasnije ukazao se Anže Kopitar, postigao lijepi pogodak i podsjetio da je on vođa aktualnih prvaka. Nastavak niza za Kingse, dok će gosti iz Detroita žaliti jer su iz ove utakmice po prikazanom trebali izvući barem jedan bod.

Palmieri predvodio Duckse, Giroux Flyerse

Nakon jednog poraza, Anaheim se vratio pobjedničkim navikama, a susret protiv Nashvillea riješio je već u prvih dvadeset minuta. Nick Bonino je u trećoj minuti doveo Duckse do vodstva, a onda je na scenu stupio trojac Kyle Palmieri - Corey Perry - Ryan Getzlaf. Oni su u razmaku od osamnaest minuta postigli tri pogotka i riješili utakmicu svake neizvjesnosti.

Sva tri pogotka zabio je Palmieri, dok su iskusni Perry i Getzlaf bili asistenti. Bio je to prvi hat-trick u karijeri za ovog 22-godišnjeg napadača. Craig Smith je smanjio rezultat, a konačnih 5:1 za Anaheim postavio je Saku Koivu. To je bio kraj teške večeri za inače sjajnog Pekku Rinnea, koji je izašao nakon što je primio pet pogodaka.

Jedan gol manje od Ducksa postigli su Flyersi, ali i tu je utakmica praktički bila riješena već u ranoj fazi. Nakon samo 23 sekunde igre Claude Giroux je donio prednost za Philadelphiju, a četiri minute kasnije asistirao je za Waynea Simmondsa koji je povisio prednost domaćih. Povratka za Capitalse više nije bilo.

U drugom periodu u svom povratku u Philadelphiju zabija Simon Gagne, koji se dan ranije u staro jato vratio iz Los Angelesa. Maxime Talbot, svojim prvim pogotkom sezone je učvrstio to vodstvo Flyersa, dok je samo počasni pogodak za Washington u trećem dijelu postigao Joel Ward. Domaćini su se ovom pobjedom vratili na osmo mjesto Istoka, dok je Washington i dalje na dnu poretka.