Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 02.03.2013.

Samo su tri utakmice odigrane u noći s petka na subotu u najjačoj svjetskoj ligi hokeja na ledu. U njoj su sve oči bile uprte u Chicago gdje su Blackhawksi dočekivali Columbus i protiv njih produživali svoju veliku seriju na 21 utakmicu s uzastopnim osvajanjem bodova za što je najzaslužniji bio Brent Seabrook. Finac Teemu Selanne došao je na 11. mjesto strijelaca svih vremena prešavši Luca Robitaillea te se sada nalazi iza još jednog legendarnog Europljanina, Jaromira Jagra. Selanne je to učinio u pobjedi protiv Wilda, dok je u najranijoj utakmici večeri, također na Zapadu, St. Louis svladao Edmonton...

Sve tri utakmice večeri s petka na subotu odigrane su u Zapadnoj konferenciji, a najzanimljivija bila je naravno ona u Chicagu, gdje su rekorderi Hawksi ugostili Jacketse. Nije Chicagu bilo lako produžiti seriju osvajanja bodova na 21 utakmicu zaredom te su pobjedu nad Columbusom uspjeli upisati tek u produžetku. Jacketsi su i poveli u utakmici golom Vinnyja Prospala, no za 1:1 na kraju prvog perioda pogodio je Viktor Stalberg za domaću ekipu.

U drugom periodu je ponovno poveo gostujući sastav, i to preko Artema Anisimova, međutim, potom je Chicago preokrenuo utakmicu golovima Patricka Sharpa i lijepim te atraktivnim snapshotom bivšeg EBEL-ovca Bryana Bickella. Time je domaćin ušao vodstvom od 3:2 u posljednjih 20 minuta. No, tamo je samo primio još jedan gol koji je zabio Ryan Johansen u 53. minuti Rayu Emeryju pa se moralo u produžetak. Chicago je ipak pokazao kvalitetu u četvrtoj minuti dodatka kada je pobjedu od 4:3 Hawksima donio kanadski bek Brent Seabrook, koji je asistenciju kapetana Jonathana Toewsa lijepim udarcem iz zgloba smjestio u mrežu Columbusa.

Povijesna i velika večer bila je u Anaheimu za vrijeme utakmice domaćih Duckse protiv Minnesote. Pisala se povijest u toj utakmici jer je svojim golom Finac Teemu Selanne došao do 668. pogotka u karijeri, čime je na vječnoj ljestvici strijelaca došao na 11. mjesto prestigavši legendarnog Luca Robitaillea, dok mu sada na 10. mjestu bježi još uvijek aktivni Čeh Jaromir Jagr iz Dallasa, koji ima tri gola više. Selanne je poentirao protiv Wilda za 2:0 Anaheima na asistencije švicarskog beka Luce Sbise i Bobbyja Ryana.

Prethodno tome "pipu je otvorio" protiv Minnesote kapetan Ryan Getzlaf šest minuta ranije, dakle u petoj minuti utakmice. Drugi period došao je kao naručen za rješavanje pitanja pobjednika utakmice, a Anaheim je golom Matta Beleskeyja za 3:0 "Patki" u 32. minuti otklonio sve sumnje oko toga. Ipak, Ducksi su teško živjeli u posljednjih 20 minuta kada je Wild preko Kylea Brodziaka i Devina Setoguchija došao do smanjenja prednosti na 3:2 u prvih deset minuta posljednjeg perioda. No, bilo je to sve od gostiju, Anaheim se do kraja obranio, ponajviše zahvaljujući sjajnoj 31 obrani Jonasa Hillera, i zasluženo slavio minimalnom razlikom protiv hokejaša u zeleno-bijelim dresovima.

Prva, ali i najmanje zanimljiva utakmica u noći na subotu odigrana je u St. Louisu gdje je gostovao Edmonton. Momčad iz Alberte došla je na jedno od najtežih gostovanja u ligi, ali s puno samopouzdanja nakon velike pobjede od 5:1 u Dallasu protiv Starsa dan ranije. Međutim, u St. Louisu nije išlo. Domaćini su lakoćom pobijedili Kanađane 4:2, "natpucali" ih s 30 udaraca naspram samo 17 šuteva gostiju, ali je utakmica bila riješena tek u trećoj trećini, nakon velikog preokreta Bluesa.

Edmonton je u prvoj trećini poveo 2:0 golovima Taylora Halla i beka Ryana Whitneyja, kojem je to bio i prvijenac u ovoj sezoni. No, u drugoj dionici se ipak Bluzeri vraćaju u ravnotežu kada smanjuje mladi Jaden Schwartz, da bi utakmicu u izjednačenje vratio Kevin Shattenkirk s igračem više u 31. minuti. Pobjedu su Bluesi potom rezervirali golom Vladimira Sobotke, odličnog asistenta za izjednačenje St. Louisa koji je potom zabio u 45. minuti susreta. A za pobjedu konačnim rezultatom 4:2 pobrinuo se David Backes pet i pol minuta prije kraja.