Tabak s Cajom Laboral slavio u Barceloni, važna pobjeda Repešine Unicaje

Branimir Korać • nedjelja, 03.03.2013.

Veliki derbi 23. kola Lige Endese igran je u Barceloni gdje je istoimeni domaćin ugostio Caju Laboral. Barcelona bez Juana Carlosa Navarra gubila je gotovo cijelim tijekom susreta i na kraju je upisala zasluženi poraz...

Caja Laboral napravila je ogroman korak prema minimalno drugom mjestu nakon regularnog dijela sezone u Ligi Endesi. U 23. kolu svladala je u gostima Barcelonu 69:67 i odnijela na kraju zasluženu pobjedu.

Momčad Žana Tabaka imala je gotovo cijelim tijekom susreta prednost, u posljednjoj četvrtini se Barcelona uspjela približiti tek na konačnih dva poena zaostatka i pravu priliku za preokret niti nije imala. Kod 67:64 za Caju, Ante Tomić je imao dva slobodna bacanja, ubacio je jedno, a na drugoj strani pogodio je Maciej Lampe za rješavanje pitanja pobjednika.

Caju Laboral predvodili su Fabien Causeur s 18 poena (6/9), Maciej Lampe sa 16 poena (7/13) te Nemanja Bjelica s 13 skokova. Na drugoj strani Pete Mickeal je ubacio 13 poena (5/12) uz pet skokova, Šarunas Jasikevičius 12 poena (5/9), a Ante Tomić je za 30 minuta ubacio devet poena (4/11 za dva, 1/4 slobodna) uz 12 skokova.

Real nije imao nikakvih problema protiv slabašne Murcije i glatko je slavio 86:69. Bila je to jednostrana utakmica u kojoj je sve bilo poznato već u prvih deset minuta. Real je tu dionicu dobio s uvjerljivih 19:5 i rutinski je držao prednost u nastavku susreta.

Nikola Mirotić je predvodio Real sa 17 poena (8/12) i osam skokova, Rudy Fernandez je dodao 13 poena (5/7), a Dontaye Draper je za 20 minuta ubacio devet poena (3/6 za tri) uz dva skoka i dvije asistencije. Kod Murcije Kim Tillie je ubacio 24 poena (9/12) i šest skokova, a David Barlow je dodao 13 poena (4/7) uz šest skokova.

Repešina Unicaja je u vrlo važnom susretu ugostila momčad Bilbaa i uspjela je slaviti 63:59. Još jednom je Repešina momčad imala veliki pad u igri tijekom susreta i to ju je umalo stajalo pobjede. U utakmicu je krenula odlično, nakon prvih deset minuta vodila je 21:7 da bi u nastavku Bilbao uspio izbrisati zaostatak. Ipak, u završnici je Marcus Williams imao mirnu ruku na liniji slobodnih bacanja i osigurao je domaćinu pobjedu.

Najefikasniji kod Unicaje bio je Kruno Simon koji je za 27 minuta ubacio 17 poena (1/4 za dva, 4/10 za tri, 3/4 slobodna) uz tri skoka i dvije asistencije dok je Luka Žorić za 28 minuta ubacio 11 poena (5/11 za dva, 1/1 slobodna) uz šest skokova. Kod gostiju Kostas Vasileiadis je upisao 17 poena (4/9) koliko je dodao i Alex Mumbru (7/13). Fran Pilepić je odigrao 11 minuta bez poena (0/1 za dva, 0/2 za tri).

Gran Canaria je očekivano svladala CB Canarias 78:70. Već na poluvremenu bilo je 41:25 i sve što su gosti uspjeli u nastavku susreta je ublažiti poraz.

Ryan Toolson predvodio je Gran Canariju s 22 poena (8/15), a Spencer Nelson je dodao deset poena (4/8) uz 14 skokova. Kod gostiju Blagota Sekulić je ubacio 12 poena (4/10), a Nicolas Richotti je dodao deset poena (5/11) i pet ukradenih lopti.

Zaragoza nije izdržala na gostovanju kod Blusens Monbusa i upisala je poraz 82:74. Dobar dio utakmice gosti su se dobro držali, međutim u završnici su pali i domaćin je otišao do pobjede.

Najbolji kod domaćina bili su Robbie Hummel s 15 poena (6/9) i šest skokova te Benjamin Dewar s 12 poena (4/7). Kod Zaragoze Michael Roll je ubacio 20 poena (7/12) uz šest skokova i pet asistencija, a Pablo Aguilar 14 poena (6/11) uz osam skokova. Damjan Rudež je za 19 minuta ubacio pet poena (1/4 za dva, 1/3 za tri) uz dvije asistencije.

Veliku pobjedu u borbi za opstanak upisala je Fuenlabrada koja je u gostima svladala Joventut 92:86. Domaćin se pokušao u završnici vratiti u utakmicu i napraviti preokret, međutim Fuenlabrada je izdržala nalete i unatoč 33 poena Joventuta u zadnjih deset minuta doći do pobjede.

James Feldeine je susret završio s 29 poena (11/20), a Rob Kurz je dodao 18 poena (7/11) uz sedam skokova. Kod Joventuta Corey Fisher je upisao 25 poena (9/14, 5/7 za tricu) uz pet asistencija, a Tony Gaffney je dodao 24 poena (9/17) uz šest skokova.