3. HNL Jug: Vodeći Val izgubio u Lapadu, uspješan i Konavljanin, Zagora jedina slavila u gostima

Ivan Dominik • ponedjeljak, 04.03.2013.

Trećeligaško natjecanje u Hrvatskoj nastavilo se proteklog vikenda diljem Dalmacije i juga Hrvatske općenito. 16. kolo 3. HNL Jug odigrano je u jednom dahu sa svih osam utakmica u jednom danu, a peripetija i uzbuđenja nije nedostajalo. Tako je vodeći Val odmah na ulasku u nastavak sezone pretrpio minimalni poraz u Dubrovniku, a u ostalih sedam utakmica samo je jedna pobjeda otišla gostima, dok remija nije bilo, i to unešićkoj Zagori kod "fenjeraša" Velebita...

Najvažnija i najveća utakmica 16. kola 3. HNL Jug odigrana je u dubrovačkom Lapadu gdje je domaći GOŠK dočekao lidera lige, Val iz Kaštel Starog. Dalmatinci su nakon 90 minuta borbe u Dubrovniku izgubili minimalnim rezultatom, a jedini gol na utakmici bio je djelo Lazara Zečevića, koji je mrežu Vala pogodio kasno u 71. minuti utakmice. Bilo je to dovoljno za slavlje Dubrovčana i drugi sezonski poraz lidera lige.

Nešto sjevernije, u Klisu, domaći je Uskok ugostio momčad Jadrana iz Luke Ploče. Bio je to susret koji je riješen tek u drugom poluvremenu, nakon što zgoditaka u prvom uopće nije bilo. Završilo je 2:0 za domaće, nakon što je "pipu" Jadrana otvorio Stjepan Povijač pogotkom iz penala u 57. minuti, a potom i susret zaključio golom u 90. minuti za konačan ishod ogleda.

Jedinu gostujuću pobjedu kola uknjižila je momčad Zagore iz Unešića, koja je gostovala u Benkovcu. Igrači domaćeg Velebita dozvolili su pogodak Unešićanima već u drugoj minuti kada je poentirao Dragan Vuković. Na 2:0 gostiju povisio je u 36. minuti Blaženko Emer, da bi konačnih 3:0 Zagore protiv Velebita postavio Ante Maleš iz penala 15 minuta prije kraja dvoboja.

Najefikasnija utakmica kola odigrana je u Ivanbegovini gdje je domaći Kamen trijumfirao protiv Primorca uz 4:2. Već na poluvremenu domaći su poveli 2:0 preko Dalibora Biloša, koji je zabio već unutar prvih 60 sekundi utakmice i Mije Juričića, koji je za 2:0 bio precizan minutu prije odmora. Nakon pauze Marko Moravčić zabio je za 2:1, ali potom prednost domaćih na dva razlike vraća Marijan Karoglan, koji je u nastavku ušao s klupe. Mijo Juričić zabija iz najstrože kazne u 82. minuti za 4:1 Kamena, što mu je bio drugi pogodak na utakmici, dok konačan ishod susreta postavlja Moravčić u posljednjim sekundama okršaja.

Ogled Hrvaca i Zmaja iz korčulanskog Blata završio je također minimalnom pobjedom domaćina, a jedini gol na utakmici za Hrvace je zabio Andrija Bandalo u 63. minuti. 12 minuta kasnije gostima je izravno isključen Marino Tomić, koji je "pocrvenio" zbog vrijeđanja suca i nesportskog ponašanja. No, to igračima Hrvaca nije bilo ni važno, jer su upisali pobjedu i trobod.

Veliki derbi na samom jugu Hrvatske, u Konavlima su odigrali čilipski Konavljanin i gostujući Neretvanac iz Opuzena. Momčad domaćina slavila je na Šupjaci 2:0 s po golom u svakom poluvremenu i to bez Marijana Vuke, svog ponajboljeg napadača i strijelca u prvom dijelu sezone, koji je u međuvremenu napustio klub. Konavljaninu se, ipak, otvorilo već na startu utakmice kada je domaći dečko, Antun Šmanjak zabio za vodstvo od 1:0 već u šestoj minuti, a tim je rezultatom okončano i prvo poluvrijeme. U drugom su Čilipljani poentirali nakon osam minuta igre kada im je dosuđena najstroža kazna, koju je realizirao odlični Cavtaćanin Vlaho Grbešić za pobjedu Konavljana i osvajanje tri boda.

U Makarskoj je odigran prilično turbulentan i agresivan dvoboj između domaćeg Zmaja i jakog te neugodnog Jadrana iz Kaštel Sućurca. Bio je to jedan od derbija kola, a naboj je najbolje iskazan kada su s obje strane isključeni glavni treneri klubova. Pobjedu je ipak odnio domaćin uz 2:1 i to nakon što je poveo 1:0 u prvom dijelu golom Ivana Rašića, dok je pobjedu Makarana potvrdio džoker s klupe Marko Kožul u 81. minuti. Za konačnih 2:1 zabio je Mateo Silić, također igrač s klupe gostiju, koji je time ublažio poraz Kaštelana.

Još jedna pobjeda domaćih viđena je u Omišu, a tamo je domaći i istoimeni sastav slavio protiv metkovske Neretve rezultatom 2:1. Domaćini su poveli 2:0 po defaultu, strijelci su bili Marko Vrkić u 18. minuti i dvije minute zatim Marin Koštić, a počasni pogodak za Neretvu zabio je Andrija Milinković četiri minute prije kraja utakmice.

• cameosis04.03.2013. u 22:21
    zašto je desno prikazana ljestvica 3. hnl istok? i što znači vodstvo po "defaultu"? da su počeli utakmicu s vodstvom od 2:0? nekako čisto sumnjam ... bolje je pisati bez "trendy" tuđica, bit će manje grešaka.