Zimski sportovi

Dosadni Chicago, zaustavljeni Montreal i zahuktali Los Angeles

Krešimir Ferlak • srijeda, 06.03.2013.

Utorak je bio radni dan za većinu momčadi u NHL-u. odigrano je 11 utakmica, a naslovnice su opet ukrali sjajni Chicago i Los Angeles. Montreal je zaustavljen na Long Islandu, dok su bitne pobjede upisali Rangersi, Capitalsi, Sharksi i Red Wingsi.

Nevjerojatni Chicago, stop za Montreal

Već su pomalo postali dosadni svima osim sebi. Chicago Blackhawksi stigli su do nove pobjede, te su i u 23. utakmici ove sezone upisali barem bod. Gledajući i kraj prošle sezone, ovo je 29. Susret zaredom s barem osvojenim bodom za Chicago i time su srušili niz Montreala iz sezone 1977-78. Jedina momčad s duljim nizom je Philadelphia koja je u sezoni 1979-80 imala 35 utakmica bez regularnog poraza. Kako su Blackhawksi krenuli i taj rekord je u opasnosti.

Ovoga puta nastradala je Minnesota. Sve je praktički bilo gotovo već u prvom periodu, iako su Wild'si pokazali zube u posljednjih dvadeset minuta. Povela je Minnesota preko Devona Setoguchija, a onda zabijaju domaćini četiri pogotka u samo pet minuta! Brandon Saad, dva puta Bryan Bickell i Marian Hossa već su tada trasirali put prema pobjedi.

Nakon mirnog drugog perioda, Minnesota se budi u trećem. Ryan Suter i Kyle Brodziak doveli su ih na 4:3, ali onda im je sudbinu zapečatio Patrick Kane, koji postavlja konačnih 5:3. Inače, prije utakmice bila je posebna ceremonija u čast Mariana Hosse, koji je neki dan odigrao tisućitu utakmicu i tako stigao do velikog ostvarenja.

Aleksandar Semin - 1 gol, 2 asistencije, 3 boda, ±: +2

Vodeća momčad Istoka provela se kao bos po trnju na Long Islandu. Iako, sve je krenulo kako su u Montrealu planirali. Prvi dio završili su minimalnim vodstvom poslije pogotka Tomasa Plekaneca, međutim u drugoj i trećoj trećini napadački talent Islandersa došao je na vidjelo i Canadiensi su potpisali poraz.

U drugom djelu Matt Moulson i Matt Martin s igračem više, te Michael Grabner okrenuli su na 3:1 za domaćine, prije nego što smanjuje P.K. Subban. U sedmoj minuti treće dionice izjednačio je Brian Gionta i ušlo se u zanimljivu završnicu. No, tamo je sve bilo u znaku Njujorčana.

Prvo je pogodio Radek Martinek, zatim pred kraj John Tavares, a kada je povučen i vratar zabija Colin McDonald za kraj priče na Long Islandu. ˝Zadnje dvije utakmice pravi su pokazatelj kako moramo igrati˝, rekao je Martin nakon utakmice.

Probuđeni Rangersi, uspavani Devilsi, Capsi okrenuli Bruinse

Okrenuvši vodstvo Flyersa uz dva pogotka kapetana Ryana Callahana i Ricka Nasha, New York Rangersi stigli su do treće uzastopne pobjede i napokon izgledaju kao momčad kakvu su svi očekivali. Callahan je načeo goste, ali Wayne Simmonds i Jakub Voraček, u zadnje vrijeme najefikasniji dvojac Philadelphije, vratio je goste u igru.

Važan je bio gol Callahana za izjednačenje na samom kraju prvog dijela, a onda je u posljednjoj trećini sve u svoje ruke uzeo Nash. Zabio je u trećoj i dvanaestoj minuti i povratka za goste više nije bilo. Rangersi su ovom pobjedom preskočili Flyerse i trenutno drže osmo mjesto Istoka.

U dvoboju dvije momčadi izvan forme, slavila je Tampa. Bila im je to prva pobjeda nakon pet uzastopnih poraza, a Devilsi sada imaju šest utakmica zaredom bez pobjede. Lightning je to uspio ostvariti, bez da je Steven Stamkos upisao i jedan bod. Igrač utakmice bio je Nate Thompson s dva pogotka, dok je Martin St.Louis dodao gol i asistenciju.

Da se Washington budi zorno je pokazala utakmica protiv Bostona. Naime, sjajni Bruinsi imali su 3:0 poslije prvog perioda i već se činilo da je sve riješeno. Ali, onda se Capitalsi bude i u produžetku stižu do pobjede. Junak je bio Eric Fehr, koji je zabio pobjednički gol uz dva asista, dok je tri asistencije upisao Nicklas Backstrom.

Prvi napad Caroline i dalje je sjajan, a to su sada osjetili i Buffalo Sabresi. Eric Staal je upisao tri dodavanja, dok je Aleksandar Semin imao gol uz dvije asistencije. Jiri Tlusty je došao do jedanaestog pogotka sezone. Uspješna je bila i Florida protiv Winnipega s 4:1, za pokušaj bijega s dna konferencije.

Kingsi marširaju, važne pobjede Red Wingsa i Sharksa

Aktualni prvaci upisali su osmu pobjedu u zadnjih deset utakmica i opet su jako opasni. Iako trenera Darryla Suttera sigurno neće zadovoljiti utakmica s deset golova, način na koji su to Kingsi ostvarili za svaku je pohvalu.

Naime, St.Louis je sredinom utakmice vodio 4:1, a završilo je 6:4 za Los Angeles! Pietrangelo, Sobotka, Perron i Stewart donijeli su Bluesu veliku prednost, a među njihove golove ugurao se samo onaj Jakea Muzzina. Slava Vojnov je prije završetka druge trećine smanjio na 4:2, a onda je krenuo uragan Kraljeva.

U samo dvije i pol minute treće trećine stiglo je izjednačenje. Zabili su Mika Richards i opet Muzzin. Četiri minute kasnije L.A. vodi nakon pogotka Jeffa Cartera, a konačan rezultat postavlja Anže Kopitar. Kingsi se zagrijavaju, ako ovako nastave u doigravanju će opet biti jako opasni.

Ono što je bila najveća boljka na otvaranju sezone, sada je najveća snaga Detroita. Obrana. Primili su samo osam golova u zadnjih pet susreta, a taj trend nastavljen je i protiv Colorada. Johan Franzen i NIklas Kronwall doveli su Red Wingse do 2:0, a sjajni Jimmy Howard je popustio tek minutu i pol prije kraja. Zabio mu je Paul Stastny za konačnih 2:1.

Slično kao i Red Wingsi, malo zabijaju i malo primaju i Sharksi. Protiv Canucksa regularni dio završio je 2:2, iako je San Jose vodio 2:0 preko Scotta Gomeza i Adama Burisha. odlučili su tek penali jer su Vancouver u igru vratili Henrik Sedin i Jannik Hansen. No, drugi bod je otišao u Kaliforniju zahvaljujući pogotku Joea Pavelskog.

Vrlo dobar susret Columbusa i Edmontona, također su odlučili penali. Vodili su i jedni i drugi, ali Blue Jacketsi su bili uspješniji u raspucavanju gdje im je pobjedu donio Mark Letestu. U regularnom dijelu za njih su zabili MacDonald, Prospal i Johnson, a za Oilerse Petry, Whitney i Paajarvi.