Zimski sportovi

Ivan Dominik • srijeda, 13.03.2013.

Noć s utorka na srijedu donijela je novih velikih 11 utakmica najjačeg svjetskog hokeja. No, nekako su sve ostale u sjeni velikog sraza na Istoku u kojem je Pittsburgh bio bolji od Bostona, premda je viđen krah LA Kingsa u Phoenixu, kao i velika večer brojnih NHL vratara, pogotovo Nashvillea i Edmontona...

Središnji dvoboj večeri bio je ogled dviju ponajboljih momčadi Istoka iz vrha konferencije, Pittsburgh Penguinsa i Boston Bruinsa, koji su se sastali u Steel Cityju. Domaćini su u Consol Energy Centru dočekali momčad Claudea Juliena u velikoj formi i s pet uzastopnih pobjeda, dok mnogo nisu zaostajali ni Bruinsi pa se očekivala velika i borbena utakmica s malo golova i tijesnim rezultatom.

Tako je i bilo.

Prva trećina u potpunosti je pripala Bruinsima koji su poveli 2:0 i to golovima Zdena Chare s igračem više u petoj minuti te Tylera Seguina. Činilo se kako Boston korača sigurno prema pobjedi u Pittsburghu, međutim, domaćin se ipak gorostasno probudio u posljednjem periodu.

U drugoj trećini golova nije bilo, a onda je krenuo uragan Pensa u posljednjih 20 minuta utakmice. Prvi pogodak utakmice za domaćine zabio je furiozni Chris Kunitz u 54. minuti, a niti 60 sekundi kasnije sjajni Brandon Sutter pogodio je za izjednačenje.

Do kraja utakmice bilo je ostalo još pet i pol minuta, Penguinsi su igrali fantastično, a Bruinsi su potpuno potonuli, obrana im više nije funkcionirala i nisu se mogli nositi s inspiriranim "Pingvinima". Stoga su dobili još jedan gol, a strijelac je za konačnih 3:2 drugim pogotkom bio fenomenalni Sutter. Penguinsima se konačno otvorilo u posljednjem periodu, a cijelu su utakmicu bili bolji, bez učinka. U šutevima su imali sjajnih 34:16 (!) nad Bostonom kojeg je spašavao izvrsni Anton Hudobin, međutim, ipak nije uspio spasiti poraza svoju momčad pa su Penguinsi došli i do svoje šeste pobjede u nizu.

Carolina furiozna u Washingtonu, Buffalo apsolvirao Njujorčane

Od ostalih utakmica na Istoku treba izdvojiti još jedan posrtaj nevjerojatno loših Washington Capitalsa, koji su na domaćem ledu poniženi od Caroline uz 4:0. Hurricanesi su lako slavili u Verizon Centru dvama golovima novaka Rileyja Nasha, koji je tek nedavno postigao svoj prvi NHL pogodak u karijeri, te Joea Corva i Patricka Dwyera, koji su počeli, odnosno završili priču u metropoli SAD-a.

Buffalo je na svom ledu bio siguran protiv NY Rangersa. Bilo je 3:1 za domaće, a prvu je pobjedu za Sabrese ostvario i golman Jhonas Enroth, koji je imao i 32 obrane. Ipak, igrač utakmice bio je Marcus Foligno, koji je zabio dvaput, a jednom fantastično i vrlo atraktivno, dok je Derek Stepan bio strijelac za Rangerse, a kod Buffalo je treći gol zabio Thomas Vanek.

U velikom kanadskom derbiju Winnipeg je uz 5:2 deklasirao Toronto Maple Leafse. Dva je gola za Jetse zabio igrač utakmice, Blake Wheeler, dok je sjajan s golom i dvije asistencije bio i Rus Nik Antropov. Naravno da je zabio i Evander Kane, a još je mrežu Leafse pogađao i Kyle Wellwood, dok je poraz Toronta ublažio Phil Kessel s dva pogotka.

Još jedan derbi, derbi Floride odigran je u Sunriseu gdje su domaći Panthersi dočekali Tampu. U vrlo neizvjesnoj i uzbudljivoj utakmici slavili su gosti 3:2 iako su bili "natpucani" s 39:13 za Floridu. Međutim, odličnu drug trećinu domaćih u kojoj su pogađali Tomaš Kopecky i Kris Versteeg anulirali su odlični Martin St. Louis s golom i dvije asistencije, Vincent Lecevalier, koji je otvorio dvoboj pogotkom te sjajni Steven Stamkos koji je zabio pobjednički gol za Tampu.

Aktualni prvaci stradali u Arizoni, velike gostujuće pobjede Predatorsa i Oilersa

Na Zapadu je središnji susret odigran u Arizoni, a Phoenix Coyotesi ugostili su aktualne prvake i svoje stalne velike protivnike i rivale, LA Kingse. Bila je to iznenađujuće jednostavna, laka i jednostrana utakmica za Coyotese, koji su slavili 5:2, iako su Kingsi imali više udaraca. Najviše se istaknuo u pobjedi Danac Mikkel Boedker s dva zgoditka, dok su za pobjednike po pogodak i asistenciju dodali i kapetan Shane Doan te odlični Raffi Torres. Za kraj utakmice je posljednji, peti gol za Phoenix zabio zahuktali Rob Klinkhammer, a počasne zgoditke za momčad iz Los Angelesa postigli su Mike Richards i kapetan Dustin Brown, oba u power-playu.

Anaheim je nastavio pobjeđivati, a posljednja je žrtva bio Wild na svom ledu, koji je poražen s malih 2:1. Gol Luce Sbise, mladog i perspektivnog švicarskog beka rođenog u Italiji, je odlučio utakmicu u 57. minuti, a prije njega su zabijali još Devin Setoguchi za Minnesotu, odnosno Patrick Maroon za Duckse, koji su slavili prvijencem u sezoni svog mladog beka.

Dvije velike gostujuće pobjede s identičnih 4:0 uknjižile su momčadi Edmontona i Nashvillea. Predatorsi su slavili u Teksasu protiv Dallasa uz 32 obrane i shutout Pekke Rinnea, dok je junak utakmice u Denveru, gdje je Edmonton deklasirao domaći Colorado, bio također vratar koji nije primio nijedan gol - Devan Dubnyk s 36 obrana.

St. Louis je svladao Sharkse 4:2 uz čak 20 udaraca na gol manje, briljirao je s 39 obrana Jake Allen, mladi vratar Bluesa, koje je do pobjede s dva pogotka odveo Chris Stewart. Jedina utakmica koja nije završena unutar 60 minuta od svih 11 u večeri na srijedu, bio je dvoboj Columbusa i Vancouvera. Taj je susret otišao do penala nakon što su za Jacketse i Canuckse zabijali Mark Letestu, odnosno Jason Garrison. No, na kraju je slavio kanadski klub fantastičnim potezom Masona Raymonda u raspucavanju za konačnih 2:1.