Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 16.03.2013.

U noći s petka na subotu u najjačoj hokejskoj ligi svijeta odigrane su tri utakmice. Dvije su bile vrlo uzbudljive i zanimljive jer su odlučene nakon "regularnih" 60 minuta, Calgary je samo kod kuće deklasirao Nashville, dok je zvijezda večeri bio fenomenalni Rus, Pavel Dacjuk, koji je u produžetku osigurao pobjedu svom Detroitu protiv neugodnih Oilersa...

Od ukupne tri utakmice u noći na subotu u NHL-u, samo je jedna odigrana na Istoku. Derbi Istočne konferencije i divizije Atlantic igran je u Philadelphiji gdje su domaći Flyersi dočekali NJ Devilse. Bila je to utakmica sa samo dva pogotka u prvih 60 minuta, a poveli su domaći zgoditkom Maximea Talbota u 16. minuti.

Gosti iz Newarka izjednačili su u drugom periodu nakon dubioze na prvoj pauzi, a strijelac za Devilse bio je David Clarkson, koji je samo skrenuo šut Brycea Salvadora u mrežu sinoć fantastičnog Ilje Brizgalova. Do kraja utakmice i u cijelom trećem periodu novih golova nije bilo pa je susret završen uz 1:1 i moralo se u produžetak, odnosno pet minuta kasnije - u raspucavanje. Penalima je ipak pobjedu odnio domaći sastav jer su Hedberga matirali Matt Read i Claude Giroux, dok je Brizgalov pokleknuo samo pred Kovalčukom. Stoga je pobjedu rezultatom 2:1 upisala momčad Flyersa.

Na Zapadu je kod kuće vrlo suveren i uvjerljiv bio Calgary, koji je nadigrao Nashville Predatorse visokim rezultatom od 6:3 i ostavio ih bez šansi. Junak utakmice za Flamese je bio Curtis Glencross koji je zabio hat-trick, Čeh Jiri Hudler dodao je pogodak i asistenciju, dok su zabijali još i Mark Giordano te Blake Comeau.

Nashville je došao k sebi tek u drugoj polovici utakmice kada je prvo smanjio Gabriel Bourque na 3:1, a potom su u posljednjoj trećini pogađali i Mike Fisher te David Legwand. No, to su sve bili počasni pogoci za Predatorse jer su Flamesi mnogo ranije već bili osigurali trijumf i oba boda.

Središnja utakmica večeri, odigrana na Zapadu, bio je sraz Detroita i Edmontona u Alberti. Domaći Oilersi poveli su već u četvrtoj minuti vrlo uzbudljive, napete i neizvjesne utakmice golom Taylora Halla, koji je do kraja utakmice upisao i asistenciju te je bio ponajbolji igrač Kanađana. Bolje igra Oilersa nagrađena je i u drugoj trećini kada je poentirao Sam Gagner tako da je Edmonton u posljednjih 20 minuta ušao s prednošću od 2:0.

Međutim, tada se otvorilo Red Wingsima koji su zabili za 2:1 preko Finca Valtterija Filppule u 45. minuti, da bi Niklas Kronwall s igračem više šest minuta prije kraja poravnao na 2:2. Bio je to šok za Oilerse, koji su morali u produžetak, a tamo su Wingsi samo potvrdili veliki preokret i pobjedu od 3:2 pogotkom fantastičnog Pavela Dacjuka 81 sekundi prije konca utakmice.