Filip Han • subota, 16.03.2013.

Najveće iznenađenje dosad odigranih utakmica 29. kola francuskog prvenstva jest pobjeda s tri gola razlike Bastie protiv Lyona. Visoku pobjedu upisao je i Lorient, jedinu gostujuću pobjedu upisao je Evian, a odigrana su i dva remija...

Bastia je od samog početka utakmice pokazala da će biti tvrd orah za Lyon. Već u prvih desetak minuta utakmice domaći igrači uputili su nekoliko udaraca prema Vercoutreu, no bez uspjeha. Lyon je rijetko prijetio protivniku, iz daljine su pokušali Alexandre Lacazette i Dejan Lovren, ali ni ti udarci nisu bili dovoljno precizni. Prvi šok za Lyon došao je u 45. minuti nakon kontre Bastie. Pogodak je postigao Florian Thauvin poslije asistencije Khazrija. Poluvrijeme je završilo rezultatom 1:0.

Nakon desetak minute igre u drugoj polovici utakmice, točnije u 54. minuti Lyon je izjednačio golom Lisandra Lopeza poslije slobodnog udarca, no veselje nije dugo trajalo. Samo dvije minute kasnije Bastia je ponovo povela, ovog puta nakon gola Anthonyja Modestea. Drugu je asistenciju upisao Khazri.

Domaćin nije prestajao pritiskati blijedi Lyon, te u 61. minuti drugi gol na utakmici postiže Thauvin. Nemoćni gosti potpuno su potopljeni u 87. minuti kada Khazri asistencijama pridodaje i pogodak. Konačan je rezultat bio 4:1, a Dejan Lovren je odigrao cijelu utakmicu. Lyon je propustio priliku da dođe na samo bod zaostatka za PSG-om.

Lorient je na domaćem terenu bio uvjerljiv protiv Bresta. Prva dva pogotka postigli su već u prvi osam minuta utakmice. Strijelci su bili Julien Quercia i Yann Jouffre. Treći je pogodak bio djelo Wesleyja Lautoe u 39. minuti, a posljednji je pogodak postigao Gilles Sunu u 81. za krajnji rezultat od 4:0.

Domaću pobjedu upisao je i Reims protiv Rennesa. Jedini gol na utakmici postigao je Mohamed Fofana u 32. minuti. Uspješno gostovanje odradio je Evian kod Lillea. Domaći su poveli u sedmoj minuti golom Salomona Kaloua. Evian je izjednačio u 30. minuti preko Sabera Khalife, a u vodstvo je prešao u 67. minuti nakon auto-gola Kaloua. Kalou je imao priliku za iskupljenje u 72. minuti kada je izborio penal, no umjesto da izjednači, on promašuje jedanaesterac. Utakmica je stoga završila rezultatom 1:2.

Montpellier se nije uspio popeti na tablici nakon utakmice s Troyesom. Iako je već u sedmoj minuti Charbonnier doveo aktualnog prvaka u vodstvo, gosti su uspjeli izjednačiti u 50. minuti. Strijelac je bio Corentin Jean. Bodove su podijelili Sochaux i Valenciennes. I u ovoj je utakmici domaćin rano poveo, glavom je poentirao Ryad Boudebouz. Valenciennes je do rezultata 1:1 došao u 82. minuti nakon što je precizan izvan šesnaesterca bio Opa Nguette.