3. HNL Sjever: Pobjede domaćina u tri županijska derbija

Sportnet • srijeda, 20.03.2013.

Trećeligaši na sjeveru ovog proljeća nemaju sreće s vremenom te je 18. kolo zbog snijega umjesto u subotu i nedjelju odigrano u utorak i srijedu. Lista neporaženih se smanjila na četiri, od čega su čak tri kluba iz Međimurja. Gostima su pripale dvije pobjede, dok su u preostalih šest utakmica bodove odnosili domaćini. Najveće iznenađenje priredili su posljednjeplasirani Križevci koji su deklasirali Koprivnicu.

Utakmica odigrana u Virovitici ubrzo je otišla u jednom smjeru, domaćin je bio uvjerljivo bolji od ludbreške Podravine, a razlika je mogla biti i veća. Poveli su Virovitičani u 26. minuti pogotkom Renata Jularića i to je ujedno bio i rezultat poluvremena. U nastavku je već u 49. minuti Matej Horvat povećao prednost domaćih na 2:0, a krajnji rezultat postavio je kapetan Ante Mikulić u 66. minuti za pobjedu Virovitičana od 3:0. Svoj debi u dresu Podravine u ovom porazu zasigurno neće po dobrome pamtiti Miljenko Mumlek, koji se nakon afere Offside vratio na nogometne terene.

Nedelišće je u jednom od dva međimurska derbija u ovom kolu ugostilo Graničar iz Kotoribe i očekivano stiglo do pobjede. Prvo poluvrijeme završilo je bez golova, iako su obje momčadi imale nekoliko izglednih prilika. Saša Mihalic je u 46. minuti tek što je ušao u igru postigao pogodak za vodstvo od 1:0, a Manuel Marčec je u 61. minuti povećao prednost. Isti je igrač samo tri minute kasnije zaradio drugi žuti karton, a Kotoripčani su igrača više iskoristili već u 67. minuti kad je Dražen Hertelendi zabio za konačnih 2:1.

Čakovec je očito u proljetni dio krenuo vrlo ozbiljno te je na gostovanju u Ivancu srušena Ivančica. Gosti su poveli u 50. minuti golom Karla Balenta, a domaći su izjednačili u 58. minuti pogotkom Vilima Puclina iz kaznenog udarca, kojeg je skrivio upravo Balent. Već u 60. minuti Čakovčani opet imaju vodstvo, a strijelac drugog pogotka je Nenad Hanc. Rezultatska neizvjesnost trajala je do 80. minute kad je za 1:3 zabio David Antonović.

Još uvjerljiviji u gostima bili su nogometaši lidera Mladosti iz Ždralova koji su gostovali u Slatini. Oslabljeni domaćin nije mogao parirati aktualnim prvacima, iako je na poluvremenu rezultat bio zadovoljavajući. Jedini pogodak u prvome dijelu postigao je Tomislav Pleić već u 10. minuti. U drugom poluvremenu potpuna dominacija gostiju, Matej Bošnjak je u 52. minuti zabio za 0:2, a konačni rezultat postavljen je u završnici utakmice. Marin Renić prvo u 81. minuti, nakon samo sedam minuta igre postiže gol za 0:3, a u zadnjim minutama Pleić drugim pogotkom stavlja točku na i.

Bjelovar je na domaćem terenu protiv Croatije bio u opasnoj situaciji početkom drugog poluvremena, no do kraja su uspjeli preokrenuti rezultat i osvojiti tri boda. U 48. minuti prekršaj je napravio Josip Piragić, a iz jedanaesterca je za Grabrovničane siguran realizator bio Ivan Begović. Zatim je Tomislav Golubić golovima iz 65. i 67. minute sam preokrenuo rezultat, a strijelac za konačnih 3:1 bio je Ivan Plantek u 79. minuti.

Međimurje se na svojem stadionu više nego se očekivalo mučilo protiv Poleta koji se držao jako dobro. No, ipak su posustali u 59. minuti kad je jedini pogodak na utakmici postigao Danijel Kuzmić za pobjedu domaćina 1:0 u srazu dvaju međimurskih momčadi. S nova teško izborena tri boda Međimurje je uspjelo održati priključak na vrhu te pobjeći Podravini na velikih pet bodova, dok za vodećom Mladosti zaostaje samo dva.

Pomalo nevjerojatno zvuči, ali najuvjerljiviju pobjedu kola upisali su nogometaši Križevaca u županijskom derbiju protiv Koprivnice. Gosti su čak i poveli, već u 10. minuti pogodak je postigao Denis Živčec, ali bilo je to sve od Koprivničanaca. Domaćin je već do poluvremena došao do preokreta za koji su zaslužni Marko Švagelj, strijelac u 29. minuti i Stjepan Korenika golom iz 32. minute. Nikola Orejaš ušao je u igru u 57. minuti i samo dvije minute su mu trebale da zabije za 3:1. U 83. minuti drugi pogodak postiže Korenika, a u 88. minuti konačnih 5:1 za Križevčane postavlja Marko Đurec.

U utakmici odigranoj u Virju sve važno događalo se u posljednjih petnaestak minuta. Podravac je poveo u 74. minuti pogotkom Bojana Brkića, a Mladost iz Preloga je preko Zorana Ivančića došla do izjednačenja u 83. minuti. I kad se samo čekao posljednji sučev zvižduk Ivica Pavlović je u drugoj minuti nadoknade šokirao goste i zabio za pobjedu Podravca 2:1. Ovom pobjedom Preložanima su se približili na samo bod zaostatka, no to im nije donijelo napredak na tablici te su i dalje pretposljednji.