SP 2014. kval. skupina A, 26.03.2013, 20:45 h, Swansea, stadion Liberty, gledatelja: 10.000
Suci: Luca Banti, Nicoletti, Di Fiore (svi Italija)

Bernard Jurišić • utorak, 26.03.2013.

Nakon teških 90 minuta Hrvatska se iz Walesa ipak vraća pjevajući. Wales je dugo vodio pogotkom Balea s bijele točke, ali u samoj završnici Hrvatska je pogocima Lovrena i Eduarda iščupala pobjedu u Swanseaju...

Ashley Richards
64'
17
Simon Church
84'

Igor Štimac

Ni u ovoj utakmici Igor Štimac nije odustao od iznenađenja. Usprkos drugačijim najavama na travnjak su od prve minute istrčali Badelj, Sammir i Eduardo, pa ni ovog puta Hrvatska nije igrala u istom sastavu.

Već u šestoj minuti prvo ime Walesa Gareth Bale napravio je prve velike probleme Hrvatskoj. Projurio je kroz sredinu i prisilio Ćorluku na oštar start i žuti karton.

Bez Modrića, Ćorluke i Lovrena na Škote

Oba hrvatska stopera već u 21. minuti zaradila su žute kartone, no izgurala su obojica do kraja. No, Vedrana Ćorluku i Dejana Lovrena zbog toga neće biti u narednoj utakmici protiv Škotske u lipnju, a osim njih dvojice neće biti ni Luke Modrića koji je također zaradio treću javnu opomenu.

Prva velika prigoda zbila se pred domaćim vratima. Lovren je u 14. minuti ubacio s lijevog krila, Eduardo je dočekao loptu glavom na pet metara, no izvadio ju je ispod grede Myhill.

Šest minuta kasnije opet je Lovren u centru pažnje, ali ne po dobrome. Srušio je Ledleya u kaznenom prostoru, Wales je zaradio kazneni udarac, a žuti karton je dobio i drugi naš stoper. Gareth Bale je siguran s bijele točke, Wales je u 21. minuti došao u prednost.

Hrvatska ni nakon pogotka nije uspijevala zagospodariti sredinom terena, tek je Badelj zaprijetio jednim udarcem s 20 metara. A do kraja poluvremena Hrvatska je čak mogla biti i zadovoljna što je na odmor otišla samo s jednim pogotkom u mreži.

U dva navrata su munjevitim kontrama Velšani donosili loptu do Balea u vrhu napada, a u 38. minuti ovaj je promašio "zicer". Izašao je napadač Tottenhama oči u oči s Pletikosom i srećom po nas - prebacio vrata. Do poluvremena je pokušao zaprijetiti Mandžukić, no na odmor je Hrvatska otišla s pogotkom minusa.

Na poluvremenu se Štimac između brojnih opcija odlučio uvesti Schildenfelda umjesto Badelja i promijeniti formaciju u 3-5-2. Jalovi pritisak Hrvatske stvorio je tek jednu pravu opasnost u otvaranju drugog dijela - udarac Eduarda i sjajnu obranu Myilla na gol-liniji u 60. minuti.

Kako je utakmica ulazila u završnu fazu počela je rasti nervoza, no onda je praktično iz ničega došlo izjednačenje. Jedna je lopta došla do Dejana Lovrena na 25 metara na lijevom boku, potegnuo je hrvatski stoper snažno i "probušio" domaćeg vratara za izjednačenje. Napokon!

Adrenalin je proradio, krenuli su naši po drugi pogodak i potpuni preokret, a imao ga je u nogama Ivica Olić u 83. minuti. Nije Olić dobro zahvatio loptu, ali tri minute kasnije ubacio je oštru loptu u sredinu, a Eduardo da Silva reagirao u svom stilu, primirio loptu i zakucao je kroz noge Myhilla u mrežu za 1:2!

Hrvatska je tako u samoj završnici nadoknadila 77 minuta muke i s vrijedna tri boda potvrdila trijumf protiv Srbije. Hrvatska i Belgija nastavljaju utrku za Brazil!

• Obrisan korisnik04.04.2013. u 17:30
    Najvažnija su tri boda, igre se ionako već sad gotovo nitko i ne sjeća.
  • irilov28.03.2013. u 16:26
    lovren je kod penala reagirao nespretno, teško je reć da je kiksao, greška je do igrača iz prednje linije koji nije ispratio protivničkog igrača koji se ubacio u 16. međutim, lovren je i na ovoj utakmici napravio katastrofalan kiks- kod one mrtve šanse balea- to je nevjerojatno kako se taj momak na... [više na forumu]
    irilov
  • Obrisan korisnik28.03.2013. u 14:30
    S ovim prozivanjem Luche sve si rekao. Ti gledaš prema klupskoj osnovi pa misliš da o ostali tako razmišljaju. Strinić je u ovim kvalifikacijama kriminalno loš. Defanzivu odradi solidno ali prema naprijed je igrač manje. To je ok ako igraš protiv jačih od sebe ali protiv slabijih je to grozan... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.03.2013. u 14:23
    A po čemu je to Lovren kiksao kod penala? Prvo, penal nije ni bio, drugo, kiksao je Modrić koji nije ispratio igrača.