SP 2014. kval. skupina A, 26.03.2013, 20:30 h
Srbija 2:0 Škotska
Škotska

Đuričić otključao škotsku bravu, tribine zvižducima "pozdravile" Mihajlovića

Vedran Babić • utorak, 26.03.2013.

Reprezentacija Srbije ostvarila je svoju drugu pobjedu u skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. U susretu odigranom u Novom Sadu izabranici Siniše Mihajlovića zasluženo su slavili protiv Škotske, a junak je bio dvostruki strijelac Filip Đuričić...

Srbija - Škotska 2:0 (0:0)

Kvalifikacije za SP 2014., skupina A
Novi Sad, stadion Karađorđe
Gledatelja: 5.000
Glavni sudac: Ištvan Vad (Mađarska)

Strijelci: Đuričić 60', 65'

Srbija: Stojković, Ivanović, Subotić, Nastasić, Tomović, Fejsa (od 86. Petrović), Milivojević, Basta, Tošić (od 93. Stevanović), Tadić (od 69. Đorđević), Đuričić. Izbornik: Siniša Mihajlović

Škotska: Marshall, Hutton, Caldwell, Hanley, Whittaker, McArthur (od 46. Adam), Boyd, Bridcutt, Maloney (od 80. Burke), Rhodes (od 80. Miller), Naismith. Izbornik: Gordon Strachan

Žuti kartoni: Tošić 26', Nastasić 61', Stojković 87'; Adam 54', Rhodes 55', Bridcutt 77'

Srbija je barem donekle isprala gorak okus nakon poraza od Hrvatske. Pet dana poslije neuspjeha na Maksimiru naši su susjedi na stadionu Karađorđe u Novom Sadu ugostili Škotsku i porazili je 2:0.

Pobjedi Srbije nema nikakve zamjerke. Od prve minute bili su agresivniji, ofenzivniji i opasniji. Jednostavno - bolji. Iako ne nužno konkretni u svim trenucima. Škoti su odolijevali točno sat vremena, a onda im je dvama pogocima u razmaku od pet minuta presudio Filip Đuričić.

Srpski izbornik Siniša Mihajlović načinio je čak šest izmjena u početnom sastavu u odnosu na utakmicu s Hrvatskom. Tako su od prve minute krenuli vratar Stojković te Tomović, Fejsa, Milivojević, Basta i Tadić. Zanimljivo, i škotski izbornik Gordon Strachan napravio je identičan broj izmjena u odnosu na prošlotjedni susret s Walesom (1:2).

Inače, utakmica je bila pod znakom pitanja s obzirom na napadali snijeg u Novom Sadu. No zajedničkom akcijom radnika održavanja, ali i škotskih navijača, teren se osposobio za susret. Upravo zbog te sjajne geste Škota navijači na tribinama nisu zviždali za vrijeme izvođenja njihove himne.

No zvižduci nisu zaobišli izbornika Mihajlovića kada je izlazio na teren, čime su Novosađani pokazali što misle o njemu. Igrači su pak dobili maksimalnu podršku.

Domaćini su od samog početka preuzeli inicijativu i prijetili preko Baste, Tadića, Tošića i Đuričića. No to su uglavnom bili udarci ili iz daljine ili jednostavno poluprilike. Možda najbolju šansu stvorili su u 20. minuti kada je baš Đuričić primio Nastasićevu loptu, ušao u kazneni prostor gostiju, ali se u ključnom trenutku spetljao te je uputio slabašan udarac prema Marshallu.

U 49. minuti mreža domaćeg vratara Stojkovića zatresla se, no Naismith je bio u nedozvoljenoj poziciji. U 60. minuti Srbija je napokon slomila otpor žilavih Škota. Tadić je probio lijevi bok i ubacio na peterac, gdje je Whittaker blokirao Fejsu, a lopta se odbila do Đuričića, koji ju je pospremio u mrežu.

Pet minuta kasnije 21-godišnji igrač Heerenveena ponovno se našao na pravome mjestu u pravo vrijeme. Marshall je obranio udarac Tomovića, a lopta se ponovno odbila do Đuričića, kojemu nije preostao težak posao da je proslijedi u mrežu.

Srbija je nakon toga očekivano primirila igru i počela rutinski privoditi susret kraju. Strachan je u posljednjih deset minuta u igru ubacio Burkea i Millera ne bi li prodrmao svoju momčad, no to je bilo uzalud. U samoj je završnici Srbija imala odličnu šansu za treći pogodak, no Ivanović je poslije dodavanja Baste pucao pored gola.