3. HNL Jug: "Petarde" Neretve i Hrvaca u kolu domaćina, Valu jedina gostujuća pobjeda

Ivan Dominik • ponedjeljak, 01.04.2013.

3. HNL Jug došla je i do svog jubilarnog i okruglog 20. kola, a pomalo se već finišira i utrka za prvaka lige. U njoj vodi Val koji je novom pobjedom, jedinom gostujućom u ovom kolu, došao na devet bodova viška pred GOŠK-om, velike pobjede od 5:0 ostvarile su momčadi Neretve u Metkoviću te Hrvaca, također na vlastitom terenu, dok se uvjerljivo slavilo i u Čilipima...

Vodeća momčad Treće lige koja se igra diljem hrvatskog Juga, Val iz Kaštel Starog, sigurno korača ka tituli jer ima devet bodova pred dubrovačkim GOŠK-om, a u 20. kolu prvenstva ostvario je i važnu gostujuću pobjedu. Kaštelani su u Makarskoj slavili 1:0 nad domaćim Zmajem i to pogotkom džokera s klupe, Borisa Jukića, koji je Valu donio pobjedu i trobod u 86. minuti utakmice.

Drugoplasirani dubrovački GOŠK lako se obračunao s "fenjerašem" lige, Velebitom. Lapađani su pobijedili kod kuće s visokih 4:0, a pomogao im je i izravni crveni karton Andrie Bačića kod Velebita, u 44. minuti. U tom trenutku još je bilo 0:0, a potom su domaćini zaredali s četiri pogotka u drugom poluvremenu. Golijadu je otvorio Lazar Zečević u 63. minuti, potom su zabili još Ante Ivanišević i Baldo Cicijelj, negdašnja velika konavoska mlada nada koja je igrala u pomlatku Dinama i Lokomotive, da bi pobjedu Dubrovčana zaključio Zečević golom za krajnjih 4:0.

U Ivanbegovini domaći je Kamen dočekao momčad Uskoka, koja je u 90 minuta borbe ostala bez šansi, te je glatko poražena rezultatom 2:0. Oba pogotka igrači Kamena zabili su u drugom dijelu, a strijelci su bili Marin Vuksan i Petar Kljenak za krah Klišana. Identičnim rezultatom na Šupjaci je slavio Konavljanin, koji igra u zadnje vrijeme u vrhunskoj formi, protiv Zagore. Gostima iz Unešića presudili su golovima Mladen Šandrk i odlični Vlaho Grbešić, dok je pretkraj prvog dijela Zagori zbog dvije javne opomene isključen i napadač Dragan Vuković.

Pogodak više od Čilipljana i Kamena zabio je Omiš protiv Neretvanca iz Opuzena, također na domaćem terenu. Za pobjedu od 3:0 Omišana najzaslužniji su bili Antonio Peković, koji je zabio vodeći pogodak domaćih u prvom dijelu, potom Ante Kuvačić koji je udvostručio prednost, te na kraju Ivan Šarić, koji je postavio konačnih 3:0 Dalmatinaca.

U 20. kolu viđene su i dvije "petarde" na trećeligaškim terenima južne Hrvatske. Prvu je uknjižila metkovska Neretva slaveći s 5:0 protiv Primorca. Goste iz Biograda "demolirao" je vlastiti igrač, Marin Kurtin, koji je već u 14. minuti zaradio izravni crveni karton, dok je gostujućoj ekipi kasnije isključen i trener Leopold Burčul zbog prigovaranja sucu. Potom su Metkovci zabijali preko Tomislava Dodiga iz penala i Matea Vrnoge u prvom poluvremenu, dok su trima pogocima pobjedu Neretve u drugom dijelu zaključili Andrija Milinković, Josip Čačić te njegov imenjak Rako.

Druga utakmica koja je završila pobjedom domaćina od 5:0 odigrana je u Hrvacama gdje je istoimeni domaćin "torpedirao" Jadran iz Luke Ploče. Već na poluvremenu bilo je 3:0 za preporođene Hrvace, a zabijali su Jakov Marunica iz penala već u sedmoj minuti, zatim Igor Čović te Teo Tomić. U drugom poluvremenu pobjedu Hrvaca samo su potvrdili Branimir Borozan i strijelac pogotka za konačnih 5:0, Tomislav Bešlić.

Još jedan Zmaj, onaj iz Blata na Korčuli, poražen je u 20. kolu rezultatom 1:0. Od njega je na domaćem travnjaku bio bio bolji Jadran (KS), koji je uz tri osvojena boda ponovno krenuo ka vrhu ligaškog poretka. Gol vrijedan pobjede za Sućurane zabio je Ivan Periš već u šestoj minuti utakmice.