Perasoviću glatka pobjeda protiv Reala, Barcelona slavila na krilima Tomića

Branimir Korać • nedjelja, 07.04.2013.

28. kolo Lige Endese kompletirano je s nekoliko zanimljivih susreta, a onaj dvoboj koji je trebao donijeti neizvjesnost, bio je prilično Izvjestan. Valencia je potpuno nadigrala Real i upisala pobjedu dok je Barcelona uz dosta muke po prvi put u prvenstvu s Hezonjom u sastavu slavila kod Blusens Monbusa...

Derbi 28. kola Lige Endese igran je u Valenciji gdje je Perasovićeva momčad nadigrala Real i posve zasluženo slavila 88:79. Uz sve probleme, bez Faveranija, Liščuka i Pietrusa, Valencia je stigla do pobjede zahvaljujući odličnom šutu za tri poena i velikom broju skokova u napadu.

Susret je odlučen u prvom poluvremenu kada se Valencia uspjela odvojiti zahvaljujući ponajviše tricaški raspoloženom Kelatiju koji je prvih 20 minuta završio s 18 poena od čega pet trica i tri slobodna bacanja nakon prekršaja na trici.

U drugom dijelu Real je pokušavao uhvatiti priključak, ali domaćin je nastavio sa sjajnom igrom i madridska momčad nije imala baš nikakve šanse za povratak. Tek u samoj završnici uspio je Real malo smanjiti zaostatak, ali ne i zaprijetiti.

Kelati je u drugom poluvremenu stao i susret je završio s 21 poenom (6/14, 6/12 za tricu), Bojan Dubljević je dodao 16 poena (6/15) i osam skokova, a Pau Ribas 12 poena (6/8) i šest asistencija. Kod Reala Sergio Llull je ubacio 21 poen (8/12, 5/6 trica) i uhvatio šest skokova, a Rafael Hettsheimeir 11 poena (4/7). Dontaye Draper je za 20 minuta ubacio četiri poena (0/2 za dva, 1/2 za tri) uz sedam asistencija.

Bilbao je upisao gostujuću pobjedu kod Murcije 80:77 u susretu u kojem je stvorio prednost uoči završnice pa se morao spašavati.

Kada su gosti napravili seriju 11:0 za bijeg na 66:56, činilo se da će rutinski doći do pobjede, međutim Murcia je odgovorila i smanjila na 76:75. Ipak, u finišu susreta Zisis i Vasileiadis su imali mirnu ruku na liniji slobodnih bacanja i donijeli su pobjedu Bilbau.

U pobjedničkom sastavu Roger Grimau je upisao 18 poena (6/10), a Kostas Vasileiadis je dodao 16 poena (6/13). Fran Pilepić je odigrao devet minuta i ostao bez poena (0/1 trica) uz jednu asistenciju. Kod Murcije Bernie Rodriguez je ubilježio 16 poena (6/8), a Kim Tillie 14 poena (6/13).

Očekivanu domaću pobjedu upisala je Zaragoza koja je ugostila davljenika Lagun Aro i slavila 86:74. Vrijedna pobjeda za Rudežovu momčad u borbi za doigravanje.

Otpor gostiju je lomljen sve do završnice prvog dijela kada se Zaragoza uspjela odvojiti i u nastavku susreta zadržati stečenu prednost te doći do važnih bodova.

Rudež je bio prvo ime susreta, odigrao je 22 minute i ubacio 23 poena (6/7 za dva, 2/2 za tri) uz uhvaćena tri skoka, a pomoć mu je pružao Michael Roll koji je dodao 16 poena (8/14). U gostujućem sastavu Ivan Paunić je ubacio 14 poena (3/6) uz šest skokova, a isto toliko poena dodao je David Doblas (6/6).

Ozljedama desetkovana Barcelona stigla je do pobjede u produžetku kod Blusens Monbusa 86:81. Kratak roster gostiju morao je biti pojačan s Marijom Hezonjom i Perom Erikssonom, a najveće zasluge za pobjedu Barcelone odnosi Ante Tomić.

Tomić je u završnici regularnog dijela ubacio za 69:69, zatim imao i priliku iz dodatnog slobodnog bacanja osigurati Barceloni već tada pobjedu, ali nije bio precizan i otišlo se u produžetke. Tamo je Barcelona dominirala i stigla je do pobjede 86:81.

Tomić je bio prvo ime Barcelone, za 27 minuta ubacio je 16 poena (7/10) i uhvatio osam skokova. CJ Wallace je dodao 13 poena (5/8), a prve minute u španjolskoj ligi dobio je Hezonja koji je za četiri minute upisao skok i izgubljenu loptu. Kod domaćina Levon Kendall je ubacio 20 poena (8/16) uz devet skokova, isti broj poena kao i Alberto Corbacho (6/14, 6/12 trica).

Gran Canaria je na svom parketu nadigrala momčad Estudiantesa i upisala pobjedu 72:64. Estudiantes je u završnici susreta zaprijetio preokretom kada je došao na 61:59, međutim Gran Canaria je uspjela zadržati mirnoću i uzeti pobjedu.

Utakmicu sezone u domaćem sastavu odigrao je Tomas Bellas koji je susret završio s 31 poenom (9/14, trica 6/8) i pet asistencija, Brad Newley je dodao 19 poena (8/15) uz osam skokova, a Eulius Baez 11 skokova. Kod Estudiantesa Jayson Granger je ubacio 14 poena (5/9) uz šest asistencija, a Tariq Kirksay 11 poena (5/11) uz pet skokova.