Eredivisie: Bez promjena na vrhu tablice, prvih šest klubova upisalo pobjede

Josip Piršljin • ponedjeljak, 08.04.2013.

29. kolo u nizozemskom prvenstvu nije donijelo značajne promjene pri vrhu tablice. Prvih šest ekipa je upisalo pobjede, te je Ajax i dalje prvi, a slijede ga PSV i Vitesse s tri boda manje. Nakon pozitivnog niza Heerenveen je izgubio od Groningena, a poraze su doživjele i zadnje tri momčadi na ljestvici.

Ajax je na svojoj Amsterdam Areni ugostio Heracles i svladao ga s 4:0. Time su Kopljanici ostali na tri boda više od PSV-a i Vitessea i u zadnjih pet kola ulaze kao najveći favoriti za naslov. Heracles nije imao previše šansi protiv lidera prvenstva, a u domaćim redovima sjajnu su utakmicu odigrali Danci Schöne i Eriksen.

Prvospomenuti je doveo Ajax u vodstvo već u 13. minuti na asistenciju Sigthorssona, a Islanđanin se potom i sam upisao u strijelce početkom nastavka. Ubrzo je Babel povisio na 3:0 kada mu je asistirao Schöne, a pred kraj utakmice točku na i stavio je Eriksen prekrasnim pogotkom iz vrlo teškog kuta. Hrvatskog veznjaka Darija Vujićevića nije bilo u kadru gostiju.

PSV je gostovao kod posljednjeplasirane momčadi lige, Willema II. No, za sastav iz Eindhovena nije to bila tek lagana šetnja, za tri boda su se morali dobro namučiti. Igrači Dicka Advocaata su na kraju slavili s 3:1 i ostali za petama Ajaxu u borbi za naslov prvaka Nizozemske.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena crveno-bijele je u Tilburgu u vodstvo doveo kapetan Van Bommel, a početkom drugog dijela za domaće je izjednačio Peters. PSV je dugo napadao i tražio gol, a njegovi navijači su morali čekati do 76. minute. Tada je za 2:1 bio precizan Toivonen, a šest minuta kasnije konačan je rezultat postavio Derijck.

Sedmu pobjedu zaredom upisali su nogometaši Vitessea. Žuto-crni su na domaćem terenu slavili protiv NAC-a iz Brede s 3:0, a ponovno je čovjek odluke bio najbolji strijelac lige Wilfried Bony. Reprezentativac Obale Bjelokosti zabio je dva pogotka, u 28. i 59. minuti, a pridružio mu se Ibarra. Bony je sada povećao svoj konto na 29 golova ove sezone u Eredivisie.

Na listi strijelaca slijedi ga Graziano Pelle s 22 pogotka, a upravo je Talijan donio pobjedu Feyenoordu protiv Venla. Ekipa iz Rotterdama dugo se mučila protiv slabije rangiranog protivnika, no Pelle je golom u 71. minuti donio bodove Feyenoordu kojim aktualni doprvak ostaje u borbi za naslov.

Do pobjeda su došli još i nogometaši Twentea i Utrechta protiv Rode, odnosno ADO Den Haaga. Van Bastenov Heerenveen prekinuo je niz od pet pobjeda u Groningenu koji je slavio s 3:1. U 29. kolu viđena su i dva remija, bodove su podijelili Zwolle i Waalwijk, te NEC i AZ.