Zimski sportovi

Filip Jukić • utorak, 09.04.2013.

Najprestižnija hokejska liga na svijetu ulazi u završni dio svog regularnog dijela te se samim time približava vrhuncu borbe za mjesta koja vode u doigravanje. Jedina sinoćnja utakmica u kojoj se nije osjetila playoff atmosfera bila je ona u Coloradu gdje su snage odmjerili praktički otpisani Flamesi, odnosno Avalanche.

Sinoć je u ACC-u odigrana izrazito bitna utakmica za rasplet situacije u istočnoj konferenciji. Rangersi protiv Toronta nisu uspjeli doći niti do boda te sada drže sedmo mjesto na ljestvici s jednakim brojem bodova kao i osmoplasirani, susjedni im, Islandersi. Već u prvoj trećini Toronto je dao do znanja kako i njemu igraju samo dva boda te su pogotkom Van Riemsdyka na asistenciju, sinoć izrazito raspoloženog, Kessela došli do vodstva od 1:0.

Kevin Bieksa (KAN/VAN) - 1 asistencija, 1 bod, +/-: 1

U drugom periodu igre Rangersi su imali više udaraca na gol, ali je Toronto ostvario ono bitnije, zabio je pogodak više. Kanađani su u 12. minuti tog perioda preko svog novog člana, O'Byrnea došli do vodstva od dva razlike kojeg je tri minute kasnije Nash prepolovio svojim 16. pogotkom sezone. Novu prednost od dva pogotka domaćinima je osigurao Kessel u završnoj minuti druge trećine.

U zadnjoj trećini susreta Njujorčani su uspjeli doći do poravnanja, a Nash do 17. ovogodišnjeg pogotka, ali rezultat 3:3, kojeg je nakon solo-kontre postavio 22-godišnji Stepan, na semaforu je stajao samo 39 sekundi jer je Kessel svojim 12. zgoditkom u ovoj sezoni ponovno doveo Toronto u vodstvo koje domaća ekipa do kraja više nije ispuštala.

Druga sinoćnja utakmica istočne konferencije također je pripala domaćinima. Brunsi su na svom ledu uvjerljivo slavili protiv Caroline koja se tako još više udaljila od mjesta koja vode u doigravanje. Boston je utakmicu prelomio već u prvoj trećini nakon koje su imali vodstvo od 3:0. Taj rezultat još više dobiva na značaju ako se zna da su Hurricanesi imali dvostruko više udaraca na gol u prvih 20 minuta.

Druga trećina nije donijela ničeg novoga. Bruinsi su preko Ferencea i Carona došli do vodstva od 5:0, dok je Carolina u zadnjih 20 minuta uspjela tek malo ublažiti poraz pogocima Dowyera i Bowmana. Konačan rezultat bio je 6:2 za Boston koji s 54 boda čvrsto drži četvrtu poziciju na Istoku, dok Carolina lagano gubi korak s ekipama koje konkuriraju za osam playoff pozicija.

Vancouver je na svom ledu ugostio Phoenix koji "lovi" Detroit i osmu poziciju na Zapadu koju momčad iz Michigana trenutno drži s 43 osvojena boda. U susretu siromašnom pogocima Vancouver je uspio doći do slavlja prilično "mršavom" pobjedom ako se uzme u obzir činjenica da su apsolutno natpucali svoje jučerašnje protivnike. Naime, u 60 odigranih minuta domaći Canucksi su uputili čak 42 udarca na protivnička vrata, dok su Coyotesi u tom statističkom segmentu došli do brojke 19.

Pogotkom u prvoj i trećoj trećini susreta Vancouver je došao do pobjede od 2:0 te jubilarnog 50. ovosezonskog boda. Strijelci za kanadsku momčad bili su Kessler i, službeno upisani, Hamhuis. I dok je prvi pogodak bio rezultat snalažljivosti i brzih refleksa Kesslera koji je postavivši se ispred protivničkog gola gurnuo pak u nebranjenu mrežu, drugi je bio plod sportske (ne)sreće. Naime, u situaciji s igračem više i vratarom na klupi, kako bi u zamjenu dobili napadača više u završnici susreta, Coyote Yandle je nepreciznim i izrazito oštrim dodavanjem poslao pločicu u vlastitu mrežu i tako uništio sve nade gostiju u Rogers Areni.

Ništa bolje nije prošao niti Edmonton na gostovanju kod Ducksa. Za razliku od momčadi iz Arizone, Edmonton je uspio doći do pogotka, ali im to nije bilo dovoljno niti za bod. Domaćini su drugim i trećim pogotkom sezone Dvoraka došli do tijesne pobjede, 27. u 2013. godini. Jedini strijelac Oilersa bio je Schultz početkom trećeg perioda igre.

Dvoboj "fenjeraša" zapadne konferencije odigran je u Denveru, u Pepsi Centeru. Sve, za konačni ishod susreta, bitno dogodilo se u drugoj trećini, jer je u njoj, nakon neefikasne prve, Calgary došao do vodstva od 2:1 kojeg je momčad iz Kanade pogotkom Tanguayja dodatno učvrstila u zadnjem periodu igre.