Zimski sportovi

Mirza Seferagić • ponedjeljak, 15.04.2013.

U večeri s nedjelje na ponedjeljak u NHL-u su odigrane tek tri utakmice. U glavnim su ulogama bili vratari, pa strijelci nisu mogli doći do većeg izražaja. Corey Crawford obranio je svih 30 udaraca za svoje Chicago Blackhawkse protiv St. Louis Bluesa, Jimmy Howard zaustavio je 22 pokušaja Nashvillea, a švedski vratar na golu Buffalo Sabresa, Jhonas Enroth, obranio je 32 udarca Tampi donijevši tako pobjedu svojoj ekipi.

U prvoj utakmici večeri Chicago Blackhawksi došli su u goste St. Louis Bluesima koje u posljednje vrijeme predvodni odlični golman Brian Elliott. Elliott je u svoja posljednja tri nastupa za Bluese upisao tri uzastopna shutouta, a posljednja momčad koja je uspjela postići pogodak protiv njega bila je upravo Chicago Blackhawks. U izrazito nervoznoj prvoj trećini vidjeli smo dosta gužvi i naguravanja, no sve je prošlo bez tučnjava, a nije se moglo vidjeti puno dobrog hokeja. Bolji su dojam u prvih 20 minuta ostavili domaćini, no Bluesi ipak nisu uspjeli stići do pogotka.

Hawksi su zaigrali bolje početkom druge trećine i ubrzo su poveli pogotkom Bryana Bickella, a i taj pokušaj umalo je zaustavio Elliott. U 30. minuti gosti su mogli i povećati vodstvo, no odličan udarac Patricka Kanea završio je na vratnici Elliottovog gola. Konačnih 2:0 postavio je Slovak Marian Hossa u 47. minuti nakon osvojenog bulija Jonathana Toewsa, a Hawksi su u tom trenutku imali i igrača manje zbog isključenja Duncana Keitha. Bickellu je ovo bio deveti pogodak sezone, Hossi 15., a Crawford je ostvario svoj treći shutout te drugi protiv St. Louisa u ovoj skraćenoj sezoni. Elliott je susret završio s 26 obrana, no to ipak nije bilo dovoljno da svom treneru, Kenu Hitchcocku, donese 600. pobjedu u karijeri.

Najviše pogodaka u ovoj utakmicama siromašnoj večeri vidjeli smo u Buffalu gdje su domaći Sabresi slavili s 3:1 protiv Tampa Bay Lightninga. Za Sabrese se istaknuo odlični Šveđanin Jhonas Enroth s 32 sakupljene obrane, ali i sjajni Austrijanac Thomas Vanek koji je fenomenalnom asistencijom sudjelovao kod prvog gola svoje ekipe. Bila je ovo važna pobjeda za Buffalo koji je sada preskočio New Jersey Devilse na desetom mjestu Istočne konferencije sa četiri boda zaostatka za osmoplasiranim New York Rangersima, a Sabresima je ostalo još pet utakmica do kraja sezone.

Tyler Ennis doveo je domaće u vodstvo već u petoj minuti u situaciji s igračem više, a sjajno ga je uposlio Vanek koji je u trenutku dodavanja bio leđima okrenut Ennisu. U 28. minuti Sabresi su poveli s 2:0 nakon jedne pogreške gostiju u njihovj trećini, a brzo se snašao Nijemac Jochen Hecht koji je matirao Mathieua Garona na vratima Tampe udarcem iz zgloba. Pet minuta poslije Kevin Porter povisuje na 3:0 nakon situacije 'dva na jedan' u kojoj su se našli on i Brian Flynn. Porter je prvo vrlo loše odigrao za Flynna, no ovaj se brzo snašao i vratio pločicu prema Porteru koji ju je samo skrenuo u gol pored nemoćnog Garona.

Tampa je uspjela smanjiti samo minutu kasnije preko Benoita Pouliota, no bilo je to sve od gostiju u večerašnjoj utakmici. B.J. Crombeen imao je odličnu priliku još više smanjiti zaostatak Tampe pred sam kraj utakmice, no njegov udarac odsjeo je na vratnici domaćeg gola, pa su Sabresi mogli početi slaviti ovu vrijednu pobjedu.

Posljednju utakmicu večeri u Nashvilleu su odigrali domaći Predatorsi te Detroit Red Wingsi, a pobjedu su odnijeli gosti s uvjerljivih 3:0. U dvoboju dvojice odličnih vratara, Pekke Rinnea i Jimmyja Howarda moglo se i očekivati malo pogodaka, a tako je i bilo u prvoj trećini koja je završena rezultatom 0:0. Predatorsi su imali nekoliko vrlo dobrih prilika u prvih 20 minuta, no Howard je bio nesavladiv. Red Wingsi su poveli u 27. minuti nakon što se pločica poslije udarca rookieja Dannyja DeKeysera odbila od ograde iza gola Rinnea točno na palicu kapetana Henrika Zetterberga koji potom pogađa nebranjeni dio gola domaćih.

Predatorsi su imali sjajnu priliku stići do izjednačenja kada je Bobbyju Butleru dosuđen kazneni udarac, no Butler se spetljao ispred Howarda te nije niti uputio udarac. Drugi pogodak Red Wingsa stigao je samo tri minute prije kraja utakmice, a Šveđanin Johan Franzen odlično je reagirao ispred Rinnea te ga svladao sjajnim backhandom poslavši pločicu u gornji lijevi kut finčevog gola. Konačnih 3:0 postavio je Justin Abdelkader pogodišvi prazan gol domaćih nakon dodavanja Zetterberga. Zanimljivo, svoj trojici gostujućih strijelaca ovo je bio deveti gol sezone. Bila je ovo vrlo važna pobjeda Red Wingsa koji su se sada vratili na osmo mjesto Zapadne konferencije nakon dva uzastopna poraza. Howard je utakmicu završio s 22 obrane za svoj treći shutout sezone te drugi protiv Nashvillea dok Predatorsima nije pomogla niti 31 obrana Rinnea.