Zahvaljujući sjajnoj trećoj četvrtini CSKA slavio u Vitoriji i plasirao se na završni turnir Eurolige

Igor Šestak • petak, 19.04.2013.

Ovosezonski europski put Caje Laboral hrvatskog trenera Žana Tabaka završio je u četvrtfinalu Eurolige. Španjolska je momčad u srijedu na svom parketu uvjerljivo porazila CSKA i vratila neizvjesnost u četvrtfinalnu seriju, ali tu igru u petak nije uspjela ponoviti. Moskovljani su bili uspješniji i slavili su rezultatom 94:85. Tom su pobjedom osigurali nastup na završnom turniru koji će se održati u Londonu idućeg mjeseca.

Prvo poluvrijeme utakmice bilo je sasvim izjednačeno, no vodu je na mlin Rusa usmjerila treća četvrtina. CSKA ju je otvorio serijom 16:2 i stigao do velike prednosti koju je u završnih deset minuta uspio sačuvati unatoč upornim pokušajima domaćina. Uspjeli su Španjolci povezati seriju trica i približiti se na tri poena zaostatka, ali gosti su imali odgovor i na kraju slavili s devet poena prednosti.

Prvih deset minuta utakmice proteklo je u vrlo izjednačenoj igri, a nijedna momčad nije imala prednost veću od četiri poena. Moskovljani su poveli sa 6:2 nakon minute i pol igre, ali nisu se uspjeli odvojiti. Bjelica tricom i Causeur polaganjem donijeli su Caji prvo vodstvo na utakmici, a Nocioni je nakon četiri minute igre postavio 10:7 za domaće. Tricom je izjednačio Teodosić, a još jednu tricu za goste je zabio Weems i donio im prednost od 15:12. U posljednje tri minute CSKA nije ispuštao vodstvo, ali ono nije išlo iznad tri poena.

U drugu se četvrtinu ušlo s rezultatom 22:20 za goste, a ona je bila prilično drukčija od prve. Obrane su igrale znatno bolje pa je u drugih deset minuta svaka momčad uspjela postići tek po 14 poena. Domaćini su dobro krenuli i preko San Emeterija postigli prva četiri poena. Nocioni je zabio za 26:22, a Ruse je do izjednačenja 28:28 odveo Hrjapa s dvije trice. U završnici poluvremena za domaće je dvaput pogađao Bjelica, za goste dvaput Krstić, a na veliki odmor se otišlo s rezultatom 34:36 zahvaljujući slobodnim bacanjima Papaloukasa.

S odmora kao da su se vratile neke druge momčadi. Odjednom je nestala sva neizvjesnost i CSKA je drugo poluvrijeme otvorio serijom 8:2 u koju su trice ugradili Micov i Weems. Amerikanac je nastavio zatrpavati koš Caje Laboral pa je nakon pet minuta nastavka svojoj momčadi donio prvo dvoznamenkasto vodstvo na utakmici. Bilo je 49:38. Fantastično otvaranje drugog poluvremena moskovskog sastava zaključio je Micov tricom. CSKA je u četiri minute primio samo dva poena, a u istom je periodu zabio 16 i stvorio veliku prednost.

Domaćini su pokušali brzo odgovoriti. Ubačajima Causeura, Bjelice i San Emeterija smanjili su zaostatak na sedam poena, no odgovor na to su imali Krstić i Papaloukas te vratili CSKA na plus deset. U završnih 12 sekundi slobodna bacanja su za goste pogodili Micov i Krstić pa je CSKA u završnih deset minuta ušao s vodstvom 67:54.

Pokazalo se kako je to bila prednost koju momčad poput CSKA ne može izgubiti. Domaćini su pokušavali, nekoliko su puta spustili zaostatak ispod deset poena, ali Rusi su uvijek imali pravi odgovor. Sedam minuta prije kraja Heurtel je pogodio za 64:72, a CSKA je odmah napravio seriju od pet uzastopnih poena. Pe minuta prije kraja Pleiss je zabio za 68:77, odgovor su dali Teodosić i Krstić za najvećih plus 15 (68:83).

Zadnji pokušaj Caje pokrenuli su Heurtel i Causeur. Zaredali su s tricama i napravili seriju 12:2. Minutu i 20 sekundi prije kraja raspoloženi Heurtel je zakucao za 82:85, no tada se ponovno ukazao Teodosić i tricom odveo CSKA na plus šest. Domaćini su tada počeli nizati prekršaje koje je s linije slobodnih bacanja u poene pretvarao Weems i nadanjima Španjolaca došao je kraj. Na kraju su poraženi s 94:85.

Ruska je momčad za dva poena šutirala 19/32 (59 posto), za tri poena 10/24 (41 posto), a slobodna bacanja 26/36 (72 posto). Domaćini su u svakom šuterskom segmentu bili slabiji pa im nije pomogla ni prednost u skokovima (37-30). Imali su čak sedam napadačkih skokova više od igrača CSKA, ali nisu to uspjeli naplatiti.

Čak su tri igrača gostujućeg sastava postigla po 19 poena - Hrjapa, Krstić i Weems. Hrjapa je bio odličan u šutu za tri poena (3/4), dok je za dva gađao 3/6. Utakmicu je završio s čak 12 skokova i četiri asistencije. Krstić je za dva poena šutirao 7/9, a slobodna bacanja 5/5 i još pridodao pet skokova, dok je Weems iz igre ukupno šutirao 5/11 i pridodao tri asistencije. Teodosić je upisao 13 poena i četiri asistencije, a Micov 12 poena i pet skokova. U redovima Caje Laboral 19 poena je postigao Causeur (iz igre 7/13) i pridodao tri skoka i dvije asistencije. Heurtel je trice gađao 4/4 i upisao 17 poena, tri asistencije i dva skoka, dok je San Emeterio zabio 15 poena te dodao pet skokova.

Bila je to posljednja europska utakmica Caje Laboral za ovu sezonu, dok će se CSKA boriti za titulu najbolje momčadi Europe na završnom turniru, koji će se održati od 10. do 12. svibnja u Londonu. Rusi su druga momčad koja je osigurala nastup na završnom turniru nakon Reala iz Madrida, a bit će im to deseti nastup na Final Fouru u posljednjih 11 godina.

• Obrisan korisnik24.04.2013. u 09:26
    sve čestitke Tabaku, bez obzira na ispadanje!od kad je preuzeo momčad Caje, doslovno je s njima radio čudo!dobili smo još jednog izvrsnog trenera, što veseli! neka uzme za slj. sezonu nekog Hr igrača kod sebe.
  • Obrisan korisnik20.04.2013. u 09:58
    Tabak je sve rekao. CSKA je pre dobra ekipa da bi im trebala pomoć sudaca. Mene fascinira publika od CajeL. 12 hiljada ljudi koji kuže i pozitivni su. Dobri skoro kao oni u Bilbau.
  • stipest20.04.2013. u 02:28
    Ovdje su bile 2 tehničke ,dvije nesportke plus dva puta,ponavljam dva puta je lopta prešla u zadnje polje i to nije svirano.Pa čak je i zadnja trica Teodosića bila nakon toga ,a rezultat je bio +3 za CSKA.i umjesto da Caja možda izjednači ode CSKA na +6 ,50 sec. do kraja!!!!!! Ma čista krađa i to... [više na forumu]
    stipest
  • Obrisan korisnik20.04.2013. u 01:50
    krađa krađa krađa... ajde ljudi molim vas. svaka čast caji, igrali su fenomenalno ovu sezonu, neke utakmice i iznad svojih mogućnosti.. ali realno njima su trebale neke dvije lude utakmice da vrate seriju u moskvu. i to su u prvoj utakmici uspjeli. sjetimo se samo tehničke teodosiću. nakon čega je... [više na forumu]
  • stipest20.04.2013. u 00:25