Zimski sportovi

Ivan Dominik • srijeda, 01.05.2013.

Napokon je počelo i doigravanje u NHL-u, sezona 2012./2013.! Gotovo deset mjeseci, još od kraja prošle sezone, trajala je agonija o ovoj, preživljen je i lockout, skraćena i ubrzano odigrana sezona, ali sudeći po napetosti i neizvjesnosti prvih utakmica doigravanja te predsezoni koja se mogla gledati - isplatilo se čekati. Doigravanje je je počelo fantastično na Zapadu, a prve pobjede upisale su domaće ekipe...

Chicago Blackhawks - Minnesota Wild 2:1 (OT) - (1-0)

Središnji susret večeri odigran je u United Centru u Chicagu gdje je domaća momčad, prva u ligi nakon "regularne" sezone, ugostila osmoplasiranu, ali vrlo jaku Minnesotu. Gosti iz St. Paula pokazali su da misle ozbiljno te su poveli vrlo ran u susretu na zaprepaštenje cijelog Vjetrovitog grada.

NASCAR u United Centru

U United Centru u Chicagu, za vrijeme utakmice Blackhawksa i Wilda, bio je i dašak NASCAR-a. Ali ne, nije se vozilo po ledu Hawksa, nego je za vrijeme pauze između trećina jedna od najpopularnijih američkih sportašica, Danica Patrick, inače jedna od boljih vozačica u NASCAR-u, zabavljala gledatelje svojom preciznošću s pakom i palicom. Danica je pokazala zavidni stickhandling te je iz prvog udarca s centra uspjela pogoditi vrata...

Cal Clutterbuck već je u petoj minuti utišao United Center na asistenciju Stonera, a Chicago se nije uspijevao vratiti do kraja prvog perioda, koji je stoga završen vodstvom Minnesote.

Međutim, već početkom nastavka ukazao se za Hawkse njihov najiskusniji igrač u doigravanju, fenomenalni Slovak Marian Hossa, koji je s najboljom linijom Chicaga, na asistencije Patricka Kanea i Duncana Keitha uspio izjednačiti rezultat s igračem više. No, bilo je to sve od utakmice, ne samo od drugog perioda, već do kraja susreta, barem što se pogodaka tiče.

Treći je period stoga završen bez golova, a daleko je bolji i bliži pobjedi bio Chicago, dok je goste u igri držao fantastični Josh Harding na golu, koji je naposljetku imao čak 35 obrana. No, ni Harding nije uspio zadržati udarac bivšeg igrača češkog Znojma u EBEL-u, Bryana Bickella, koji je u 17. minuti produžetka pogodio za 2:1 i pobjedu Chicaga.

Kanađaninu su za pobjednički pogodak i vodstvo od 1-0 u seriji asistirali Šveđani, napadač Viktor Stalberg i bek Johnny Oduya, a prvaci iz 2010. godine te ovogodišnji osvajači Presidents trofeja, Bickellovim su zgoditkom zasluženo slavili u prvoj utakmici te poveli u seriji.

St. Louis Blues - Los Angeles Kings 2:1 (OT) - (1-0)

Druga od tri utakmice doigravanja na Zapadu, koje su su odigrane u noći na srijedu, priuštila je i drugi produžetak te identičan rezultat kao u Chicagu. St. Louis Bluesi ugostili su aktualne prvake iz Grada Anđela, nisu se dali smesti u prvom dvoboju te su slavili i više nego zasluženo.

Trener St. Louisa, Ken Hitchcock, nakon pobjede njegove momčadi protiv LA Kingsa: "Bogovi hokeja pobrinuli su se za ovo danas i bili su na našoj strani u ovoj utakmici. Stvarno jesu. Mi jesmo odigrali veliku utakmicu, jer da nismo, s ovakvom utakmicom i porazom, bio bi izazov uopće se ustati iz kreveta sutra ujutro. Uvijek mrzite govoriti i znati 'da morate pobijediti', no za nas je to neminovno i u sljedeću ćemo utakmicu nakon ove ući s jako puno samopouzdanja. Jer, sada znamo da se možemo natjecati s LA Kingsima, aktualnim prvacima, i ne samo natjecati, već i pobijediti."

Poveli su igrači Kena Hitchcocka u desetoj minuti već, kada je put do mreže Jonathana Quicka pronašao Alexander Steen, kojemu je sve pripremio branič Kevin Shattenkirk. Bio je to i rezultat prve trećine, a sve do samog konca utakmice pogodaka nije više bilo, kroz cijelu drugu i gotovo čitavu treću trećinu.

Tih preko 30 minuta provedeno je uglavnom u boljoj igri domaćina, koji su susret završili s 42 šuta prema Quicku, dok je LA imao samo 29. No, "Kraljevi" su uspjeli izjednačiti 32 sekunde prije kraja utakmice, kada je obrani Bluesa pobjegao Justin Williams i u suradnji sa svojim bekovima uspio izjednačiti na 1:1.

Utakmica je stoga otišla u produžetak, ali šok je u Missouriju brzo splasnuo. Dodatak od cijele trećine trajao je do 14. minute kada se događa rijetko viđana situacija u NHL doigravanjima, Bluesi su zabili shorthanded gol u produžetku. Wrap-around je pogodio raspoloženi Alex Steen i odveo svoju ekipu do pobjede 2:1 i vodstva u seriji od 1-0.

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 3:1 (1-0)

Jedina utakmica koja nije otišla u produžetak i u kojoj je sve bilo poznato već nakon 60 minuta igre, bio je sraz Anaheima i Detroita. Domaći su Ducksi u svom Honda Centru prilično lako, ili najlakše od ostalih pobjednika te večeri, nadjačali probuđene Red Wingse te su slavili uz 3:1.

Slika 1 od 1.

Momčad Brucea Boudreaua "natpucala" je uz 27:22 ekipu iz Michigana, bila je bolja tijekom cijelog susreta, ali je nepoznanice riješila tek u posljednjem periodu. U prvom je bilo 1:1 nakon što su "Patke" povele golom Nicka Bonina u power-playu na dodavanje pomalo zaboravljenog sjajnog beka, Cama Fowlera, dok su Wingsi izjednačili pogotkom Dannyja Clearyja u 17. minuti, također s igračem više.

Druga trećina završena je bez postignutih pogodaka, a onda se u trećoj za Duckse ukazao veliki Finac Teemu Selanne, koji je za manje od 90 sekundi igre u posljednjoj trećini, opet s igračem više, doveo svoju momčad u vodstvo. Kalifornija je proključala, a ubrzo je sljedilo i osiguranje trijumfa.

Bek Francois Beauchemin iskusno je samo poentirao za 3:1 na prazan gol Wingsa, 23 sekunde prije kraja dvoboja, kada je već sve bilo gotovo i riješeno te nakon što je Anaheim lakoćom održavao svoju prednost od 2:1 kroz posljednju trećinu. Bio je to i konačni kraj Winged Wheela u prvoj utakmici doigravanja, a s konačnih 3:1 Anaheim je poveo 1-0 u seriji protiv ekipe Mikea Babcocka.